Chat with us, powered by LiveChat

100 lat temu Renault zapoczątkowało istnienie broni pancernej w Wojsku Polskim

0 66

15 marca 1919 roku z inicjatywy gen. Józefa Hallera, został sformowany pułk pancerny w składzie Armii Polskiej we Francji. Pułk ten był pierwszą polską jednostką, uzbrojoną w czołgi. Od tego momentu rozpoczęła się historia broni pancernej w Wojsku Polskim. A czołgi do pułku dostarczył nie kto inny a firma Renault.

Czołg Renault FT17 został skonstruowany w 1917 roku. Był to pierwszy czołg, który miał przedział załogi z przodu i obrotową wieżę, natomiast silnik zamontowano z tyłu. Taka konstrukcja jest stosowana w większości czołgów do dzisiaj. Renault otworzyło nowy rozdział w historii broni. Dzięki małym wymiarom doskonale nadawał się do wsparcia piechoty i był najskuteczniejszym czołgiem w czasie I Wojny Światowej. Na wieży montowano działko 37mm lub karabin maszynowy. Co ciekawe, do niektórych typów wieże dostarczał… francuski Berliet. Załoga składała się z dwóch osób. Grubość pancerza wynosiła 16mm.

Pierwszą akcją bojową pułku było zdobycie Bobrujska 19 sierpnia 1919 roku. Pomimo niesprzyjającego terenu i obronnych umocnień Armii Czerwonej, załogi na czołgach Renault doskonale wywiązały się z zadania. Miesiąc później czołgi wzięły udział w bitwie pod Dyneburgiem, przyczyniając się do sukcesu polskich oddziałów. W momencie zakończenia I Wojny Światowej pułk dysponował 114 wozami bojowymi. Były one na stanie wojska także w 1939 roku, w momencie wybuchu kolejnej wojny.

Oryginalny czołg Renault FT17 można obejrzeć w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie w Forcie IX Twierdzy Warszawa.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o