120 lat Renault – fragment historii marki na filmie

0 25

Renault jest jednym z najstarszych producentów samochodów i w tym roku świętuje swoje 120 urodziny. Z tej okazji, koncern spod znaku diamentu opublikował film prezentujący najbardziej charakterystyczne i wręcz kultowe modele w swojej historii.

Spółka Renault została założona w 1899 roku przez trzech braci Louisa, Marcela oraz Fernanda, ale jeszcze w roku 1898, Louis Renault zaprezentował swój pierwszy samochód. Historię Renault można podzielić na trzy części: lata założycielskie (1898-1944), funkcjonowanie jako Regie Nationale des Usines Renault (RNUR), którego własnością w całości był państwo (1945-1995) oraz współczesną. W tym roku francuska marka obchodzi swoje 120 urodziny, co jest znakomitą okazją zarówno do świętowania, jak i przypomnienia najważniejszych modeli w dotychczasowym dorobku producenta. Samochody trafiły do ciekawego video.

Film przypomina m.in. ekonomiczny i całkiem przestronny model 4CV, którego produkcja rozpoczęła się w 1946 roku. Był to pierwszy samochód Renault wyprodukowany w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Następnie poznajemy Renault 16 z 1965 roku, którego przestronność i modułowe wnętrze przypadła do gustu młodym rodzinom.

Kryzys paliwowy wyzwolił produkcję samochodów małych i ekonomicznych. Jednym z nich było Renault 5, którego apetyt na paliwo wynosił zaledwie 4,5 l/100 km, ale zostawmy na chwilę miejskie pojazdy. W roku 1984 zadebiutowało bowiem Renault Espace, czyli wygodny, nowoczesny minivan służący do transportu nieco większej familii. 8 lat później powracamy do miejskiej dżungli. Jest to środowisko idealne dla przestronnego, jak na swoje minimalne rozmiary modelu Twingo. Z zatłoczonych ulic aglomeracji lat 90. zostajemy przeniesieni o 20 lat w przyszłość. Renault prezentuje model Zoe, a następnie teraźniejszość oraz elektryczną przyszłość marki.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o