308 Racing Cup: dublet Juliena Brichégo, czyli doświadczenie procentuje!

0 37

Runda 1. | NOGARO, Francja

W poprzedni weekend odbyła się pierwsza runda 308 Racing Cup, która rozpoczęła tegoroczny sezon tej pucharowej serii. Wydarzenie zorganizowano na torze Paul Armagnac w Nogaro (departament Gers) w ramach Samochodowych Mistrzostw Francji FFSA w Wyścigach Płaskich. Seria ta stanowi drugi filar programu wyścigowego PEUGEOT SPORT promującego rozwój młodych kierowców (pierwszym jest 208 Racing Cup). Potwierdzeniem sukcesu tej formuły było aż 20 samochodów zgłoszonych już na początku trzeciego sezonu, a także 23.700 kibiców zgromadzonych na trybunach z okazji tradycyjnej imprezy wyścigowej Coupes de Pâques (Puchary Wielkanocne).

W obydwu wyścigach pierwszej rundy nowego sezonu zwyciężył Julien BRICHÉ, który oprócz tego zaliczył również jedno pole position. Nie pomogła bardzo dobra jazda Jimmy’ego CLAIRETA (pole position i 3. miejsce w pierwszym wyścigu), Frédérica CAPRASSE’A (2. miejsce w pierwszym wyścigu) ani Johana Borisa SCHEIERA (2. miejsce w drugim wyścigu): mistrz serii 308 Racing Cup z sezonu 2017 pokazał, że od pierwszego wyścigu w niezrównany sposób łączy szybkość z regularnością i unikaniem błędów. Warte odnotowania są też osiągnięcia kierowców z kategorii Junior. Najszybszy z nich, Florian BRICHÉ, w wyścigu drugim zajął czwarte miejsce, a piąty był Aurélien RENET, zwycięzca serii 208 Racing Cup 2018. Wśród nowych reprezentantów kategorii PRO wyróżnił się m.in. Johan Boris SCHEIER. Intensywna rywalizacja rozegrała się także w ramach nowej kategorii AM (amatorów).

Jimmy CLAIRET, nr startowy 21 (zespół Pussier Automobiles by Clairet Sport) i Julien BRICHÉ nr 4 (JSB Compétition) zdobyli pole position w kwalifikacjach przed kolejnymi wyścigami pierwszej rundy. Później zdecydowanie dominował już drugi z tych zawodników: BRICHÉ wygrał obydwa wyścigi i oczywiście objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej kierowców po pierwszej rundzie sezonu.

W kategorii Junior w wyścigu pierwszym najszybszy był Louis MÉRIC, nr 31 (LM31 by BRS Racing Team), a w drugim triumfował Florian BRICHÉ z nr. 24 (JFM Racing). Dla Auréliena RENET, nr 2 (JFM Racing), był to pierwszy wyścig za kierownicą PEUGEOT 308 Racing Cup – udostępnionego mu przez PEUGEOT SPORT w nagrodę za zdobycie tytułu mistrzowskiego w serii 208 Racing Cup w sezonie 2018. Renet dobrze wykorzystał wcześniejsze doświadczenia i po pierwszej rundzie plasuje się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji. Szesnastoletni Romain BOECKLER, nr 22 (GPA Racing), debiutujący w wyścigach samochodów turystycznych, pokazał swoje możliwości i stanął w drugim wyścigu na podium w kategorii Junior.

W bardzo licznie obsadzonej kategorii AM (amatorów, czyli kierowców w wieku powyżej 25 lat bez wcześniejszych osiągnięć w wyścigach), która wypełniła połowę listy startowej, w pierwszym wyścigu zwyciężył Jean-Laurent NAVARRO, nr 8 (JFM Racing), a w drugim sukces odniósł Xavier GUYONNET, nr 11 (TSM Racing by Clairet Sport). Wielką regularnością przez cały weekend imponował Stéphane VENTAJA z nr. 81 (Pussier Automobiles by Clairet Sport), który po dwóch wyścigach objął prowadzenie w klasyfikacji tej kategorii.

Obecność nowych zawodników i nowych zespołów wyraźnie zmienia obraz rywalizacji w serii 308 Racing Cup w porównaniu z poprzednim sezonem. Przykładem ambitnej nowej twarzy jest Johan Boris SCHEIER, od początku demonstrujący swój talent i motywację do walki o tytuł mistrzowski, czego świadectwem jest jego czwarte miejsce w pierwszym wyścigu oraz kwalifikacje dające start z pierwszej linii, a na mecie drugie miejsce w drugim wyścigu. Scheier startował w barwach debiutującego w tej serii zespołu BRS Racing Team, który zamierza przez cały sezon wystawiać 3 PEUGEOT 308 Racing Cup. Z kolei Julien GILBERT, nieobecny przez cały ubiegły sezon, wrócił na rok 2019 i od razu uplasował się w środku peletonu.

POWIEDZIELI:

Laurent GUYOT – odpowiedzialny za dział sportu dla klientów w ramach PEUGEOT SPORT:

W sezonie 2019 w 308 Racing Cup zapowiada się intensywna i wyrównana rywalizacja – być może najostrzejsza od czasu stworzenia tej serii w 2017 r. Podobnie jak w poprzednich sezonach, na otwarcie wybraliśmy rundę na torze w Nogaro, zorganizowaną w ramach tradycyjnych Pucharów Wielkanocnych. Przede wszystkim wielką satysfakcję sprawia nam wielkość listy startowej: aż 20 kierowców, a więc nowi zawodnicy i nowe zespoły w naszej serii. Pod względem technicznym nowy sezon jest kontynuacją – Peugeot 308 Racing Cup nadal sprawdza się jako samochód szybki i niezawodny i stanowi tym samym solidną bazę dla rozwoju naszych kierowców i przy tej okazji dostarcza im niewątpliwej radości z jazdy. Debiutanci w naszym pucharze, w tym także ci reprezentujący nowe zespoły, od początku pokazują duże możliwości – po niektórych z nich spodziewam się przez cały sezon walki o tytuł mistrzowski. Moim zdaniem jednym z faworytów wśród nowych twarzy jest Johan Boris SCHEIER i jego zespół BRS Racing Team. Od razu widać, że ktokolwiek zamierza walczyć o zwycięstwo w całym sezonie, musi poważnie liczyć się z tym rywalem. Juniorzy po raz kolejny potwierdzili, że nie będą czekać z atakiem na czołowe pozycje, a co do rywalizacji w nowej kategorii amatorów, również ona zapowiada się jako zacięta i dobrze rokuje dla widowiskowości naszej serii. Na koniec moje gratulacje dla Juliena BRICHÉGO, który udowodnił, jak ważne jest doświadczenie, i już w premierowej rundzie nowego sezonu wygrał obydwa wyścigi. Jednak on też dobrze wie, że sezon dopiero się zaczyna i zapowiada jako niezwykle pasjonujący!

Julien BRICHE – kierowca zespołu JSB Compétition / zwycięzca wyścigów 1. i 2.:

To był niemal perfekcyjny weekend – dwa wygrane wyścigi i pole position! W pierwszym wyścigu źle wystartowałem, ale później udało mi się wyprzedzić najpierw Xaviera (FOUINEAU), a następnie Freda (CAPRASSE). Dzięki temu dogoniłem Jimmy’ego i przez dwa okrążenia toczyliśmy zacięty, a przy tym czysty pojedynek. Ostatecznie wyszedłem na prowadzenie i oddaliłem się od konkurenta, mając do mety jeszcze osiem okrążeń. W wyścigu drugim miałem z kolei dobry start i to bardzo ułatwiło mi dalszy przebieg rywalizacji, szczególnie że na drugiej pozycji jechał mój syn (Florian BRICHÉ), który osłaniał mnie przez całe pierwsze okrążenie przed ewentualnymi atakami. Później zyskałem już wystarczającą przewagę, by zagwarantować sobie spokojną jazdę i drugie zwycięstwo.

 

WYNIKI RUNDY W NOGARO

WYŚCIG 1. – KLASYFIKACJA:

1. BRICHÉ Julien – JSB COMPETITION (PRO)
2. CAPRASSE Frédéric – JSB COMPETITION (PRO): strata 1,464 s
3. CLAIRET Jimmy – PUSSIER AUTOMOBILES by CLAIRET SPORT (PRO): 2,945 s
4. SCHEIER Johan Boris – BRS RACING TEAM SCHEIER: 3,168 s
5. FOUINEAU Xavier – JSB COMPETITION (PRO): 3,363 s
6. GILBERT Julien – BRS RACING TEAM (PRO): 15,330 s
7. MERIC Louis – LM31 by BRS RACING TEAM (JUN): 23,685 s
8. NAVARRO Jean Laurent – JFM RACING (AM): 26,565 s
9. VENTAJA Stéphane – PUSSIER AUTOMOBILES by CLAIRET SPORT (AM): 27,345 s
10. PUSSIER Sylvain – PUSSIER AUTOMOBILES by CLAIRET SPORT (AM): 27,81 s

(1. w kategorii Junior): Louis MÉRIC, nr 31 (LM31 by BRS Racing Team)
(1. w kategorii AM): Jean Laurent NAVARRO, nr 8 (JFM Racing).

WYŚCIG 2. – KLASYFIKACJA:

1. BRICHÉ Julien – JSB COMPETITION (PRO)
2. SCHEIER Johan Boris – BRS RACING TEAM (PRO): 2,274 s
3. FOUINEAU Xavier – JSB COMPETITION (PRO): 4,662 s
4. BRICHÉ Florian – JFM RACING (JUN): 6,258 s
5. RENET Aurélien – JFM RACING (JUN): 6,513 s
6. GILBERT Julien – BRS RACING TEAM (PRO): 6,869 s
7. BOECKLER Romain – GPA RACING (JUN): 16,688 s
8. GUYONNET Xavier – TSM RACING by CLAIRET SPORT (AM): 23,411 s
9. VENTAJA Stéphane – PUSSIER AUTOMOBILES by CLAIRET SPORT (AM): 23,473 s
10. PUSSIER Sylvain – PUSSIER AUTOMOBILES by CLAIRET SPORT (AM): 24,437 s

(1. w kategorii Junior): Florian BRICHÉ nr 24 (JFM Racing)
(1. w kategorii AM): Xavier GUYONNET (TSM Racing by Clairet Sport)

KLASYFIKACJA GENERALNA (po rundzie 1/6 w Nogaro):

1. Julien BRICHÉ, nr 4 (JSB Compétition), 42 pkt (PRO)
2. Johan Boris SCHEIER, nr 10 (BRS Racing Team), 26 pkt (PRO)
3. Xavier FOUINEAU, nr 7 (JSB Compétition), 20 pkt (PRO)
4. Frédéric CAPRASSE, nr 33 (JSB Compétition), 16 pkt (PRO)
5. Jimmy CLAIRET, nr 21 (Pussier Automobiles by Clairet Sport), 13 pkt (PRO)
6. Julien GILBERT, nr 44 (BRS Racing Team), 12 pkt (PRO)
7. Florian BRICHÉ, nr 24 (JFM Racing), 11 pkt (JUN)
8. Aurélien RENET, nr 2 (JFM Racing), 9 pkt (JUN)
9. Stéphane VENTAJA, nr 81 (Pussier Automobiles by Clairet Sport), 6 pkt (AM)
10. Romain BOECKLER, nr 22 (GPA Racing), 6 pkt (JUN)
11. Louis MÉRIC, nr 31 (LM31 by BRS Racing Team), 5 pkt (JUN)
12. Jean Laurent NAVARRO, nr 8 (JFM Racing), 5 pkt (AM)
13. Sylvain PUSSIER, nr 77 (Pussier Automobiles by Clairet Sport), 4 pkt (AM)
14. Xavier GUYONNET, nr 11 (Pussier Automobiles by Clairet Sport), 4 pkt (AM)
15. Laurent RICHARD, nr 23 (JSB Compétition), 2 pkt (AM)
16. David DUPONCHEL, nr 43 (JSB Compétition), 2 pkt (AM)
17. Gilles COLOMBANI, nr 66 (Pussier Automobiles by Clairet Sport), 2 pkt (AM)
18. Luc ROZENTVAIG, nr 5 (BL Sport), 1 pkt (AM)
19. Thierry BOYER, nr 29 (Pussier Automobiles by Clairet Sport), 0 pkt (AM)

Pełne wyniki rundy w Nogaro: https://bitly.is/2UQaRBK

KALENDARZ SEZONU 2019

20-22 kwietnia  I  Nogaro (Francja) – wyścigowe mistrzostwa Francji

24-26 maja  I  Hockenheim (Niemcy) – TCR Europe

8-9 czerwca I  Spa-Francorchamps (Belgia) – TCR Europe

5-7 lipca I  Lédenon (Francja)  – wyścigowe mistrzostwa Francji

13-15 września  I  Magny-Cours (Francja)  – wyścigowe mistrzostwa Francji

11-13 października  I  Paul Ricard (Francja)  – wyścigowe mistrzostwa Francji

NOWOŚCI W SEZONIE 2019

3 kategorie zawodników:

– PRO (kierowcy w wieku powyżej 25 lat z wcześniejszymi osiągnięciami w wyścigach)

– AMATORZY (kierowcy w wieku powyżej 25 lat niemający wcześniejszych osiągnięć w wyścigach)

– JUNIORZY (kierowcy w wieku do 25 lat)

NAGRODY I DOTACJE NA SEZON 2019

– W ciągu całego sezonu PEUGEOT SPORT rozdzieli kwotę prawie 300.000 euro, z czego 159.000 przeznaczonych będzie na nagrody dla najlepszych zawodników w kolejnych rundach.

– Mistrz w sezonie 2019 otrzyma nowego PEUGEOT 308 TCR i status oficjalnego kierowcy PEUGEOT SPORT na sezon 2020.

– Zwycięzca w klasyfikacji Amatorów zostanie zaproszony do udziału w jednej rundzie cyklu TCR Europe w sezonie 2020.

– Zwycięzca w klasyfikacji Junior weźmie udział w teście zorganizowanym przez PEUGEOT SPORT za kierownicą PEUGEOT 308 TCR.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W WYŚCIGACH PUCHARU 308 RACING CUP?

– Zgłaszając własny zespół i kupując PEUGEOT 308 Racing Cup. Więcej informacji na temat zakupu samochodu na stronie PEUGEOT SPORT Store: https://bit.ly/2SciT2f.

– Wynajmując PEUGEOT 308 Racing Cup od zespołu już uczestniczącego w wyścigach Pucharu Marki (listę zespołów udostępnia na życzenie Patrick Sinault – zob. lista kontaktów poniżej).

– Wpisowe: 1.500 euro netto za każdą rundę.

– Zgłoszenia na stronie PEUGEOT SPORT Store: https://bit.ly/2P4VQoe.

– Listę zespołów i wszelkie dodatkowe informacje udostępnia Patrick SINAULT, odpowiedzialny za sprawy sportowe pucharu 308 Racing Cup: [email protected].

 

 

źródło: Peugeot Polska

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o