-
Zrównoważony rozwój ma ogromne znaczenie w pierwszym na świecie jednomarkowym rajdowym pucharze samochodów elektrycznych
-
Samochody rajdowe „tankują” „zieloną” energię elektryczną z sieci publicznej
-
Odpowiedzialność ekologiczna uczestników w wielu obszarach
-
Nagroda za zrównoważony rozwój dla koncepcji pucharu i firm partnerskich
ADAC Opel Electric Rally Cup „powered by GSe”, którego czwarty sezon właśnie trwa, zadomowił się już na stałe w europejskim krajobrazie rajdowym. Duża liczba uczestników, z młodymi załogami z ośmiu krajów, w tym co najmniej trzy załogi składające się wyłącznie z kobiet, zapewnia wysokiej klasy sport na wymagających odcinkach specjalnych w Niemczech, Austrii, Francji, Czechach i Holandii.
ADAC Opel Electric Rally Cup wyróżniają nie tylko wysokie ambicje sportowe i przekonująca koncepcja rozwoju kierowców (zdobywca pucharu awansuje w barwach Opla do Rajdowych Mistrzostw Europy Juniorów w następnym roku), ale także wzorowy zrównoważony rozwój. Zdobycie w 2023 roku nagrody zrównoważony rozwój (Sustainability Award), przyznawanej przez Niemiecką Federację Sportów Motorowych (DMSB), oficjalnie podkreśla ogólną spójność koncepcji.
Komponenty, które nie zostały zmienione w stosunku do modelu produkcyjnego Opel Corsa Rally Electric, takie jak silnik elektryczny o mocy 100 kW (136 KM), falownik DC i akumulator, w pełni spełniły wysokie oczekiwania pod względem niezawodności i trwałości. „W 2024 r. samochody rywalizują już w czwartym sezonie pucharu i nie mieliśmy dotąd ani jednego problemu z żadnym z akumulatorów” – mówi dyrektor Opel Motorsport, Jörg Schrott. – „Wręcz przeciwnie, nasz samochód rozwojowy przejechał już prawie 15 000 kilometrów w trudnych warunkach rajdowych. Niedawno przetestowaliśmy akumulator w laboratorium, gdzie jego resztkowa pojemność wynosiła 96 procent. Pokazuje to, że nie składaliśmy zespołom obietnic bez pokrycia, obiecując żywotność baterii wynoszącą co najmniej 20.000 kilometrów przejechanych podczas zawodów. Silniki elektryczne również działają doskonale – i to wyłącznie w trudnych warunkach rajdowych„.
Unikalna infrastruktura ładowania wykorzystuje wyłącznie „zieloną” energię z odnawialnych źródeł
Unikalna w skali światowej mobilna infrastruktura ładowania opracowana na potrzeby Pucharu również okazała się sukcesem.
Ekologiczna energia elektryczna o napięciu od 14 000 do 24 000 woltów jest pobierana z punktów dostępu często spotykanych w krajach europejskich i w specjalnym transformatorze przekształcana jest w 1000-woltowy prąd stały (DC). Z tego transformatora energia elektryczna jest doprowadzana do „kostek ładujących”, z których każda jest do dyspozycji jednego zespołu. Podczas okresowych prac serwisowych Opel Corsa Rally Electric jest ładowany w tych kostkach z mocą do 100 kilowatów. Akumulatory są w pełni naładowane w mniej niż 25 minut, a samochody rajdowe są gotowe do następnego odcinka specjalnego. Elektryczne samochody rajdowe otrzymują w ten sposób „zieloną” energię elektryczną bezpośrednio z publicznej sieci energetycznej.
Zrównoważona całościowa koncepcja ADAC Opel Electric Rally Cup obejmuje również świadome korzystanie z zasobów naturalnych i odpowiedzialność ekologiczną wszystkich zaangażowanych. Czystość parku serwisowego, która obejmuje też segregację odpadów, jest również dla zespołów bardzo ważna. Wszyscy uczestnicy używają butelek na napoje wykonanych z plastiku nadającego się do recyklingu, które mogą napełniać korzystając z dystrybutora wody. Ponadto, w strefie Hospitality pucharowych imprez używane są wyłącznie butelki zwrotne.
Nagroda za zrównoważony rozwój dla ADAC Opel Electric Rally Cup i firm partnerskich
Wybór partnera jako dostawcy odzieży dla zespołu również wpisuje się w te przemyślane pod kątem ekologicznym działania. Niemiecka firma VAUDE nie tylko produkuje wysokiej jakości i dobrze wyglądającą odzież, ale także niedawno otrzymała nagrodę „German Sustainability Prize 2024” (Niemiecka Nagroda za Zrównoważony Rozwój 2024). Jury doceniło przyjazną dla środowiska, energooszczędną produkcję VAUDE. Ich produkty „Rethink” składają się w 95% z nadających się do recyklingu monomateriałów, co umożliwia niemal zamknięty cykl tekstylny. Prawie wszystkie produkty VAUDE posiadają niemiecki „Zielony Punkt” („Grüner Punkt”), państwowy znak ekologiczny dla tekstyliów produkowanych w sposób społecznie i ekologicznie zrównoważony.
„Zrównoważony rozwój jest często modnym hasłem stosowanym w kampaniach marketingowych” – mówi Schrott. – „Tutaj, w ADAC Opel Electric Rally Cup, nie tylko promujemy zrównoważony rozwój, ale także go praktykujemy. Od 2021 r. Opel udowadnia, że rajdy elektryczne działają – nie tylko pod względem osiągów i aspektów sportowych, ale także pod względem odpowiedzialności ekologicznej”.
źródło: Stellantis Polska
Najnowsze komentarze