Synonim elegancji i zamiłowania do prędkości. Alfa Romeo może pochwalić się długą karierą filmową, w której design wielu modeli ukazywano jako narzędzie uwodzenia a osiągi były wykorzystywane, by uciec przed złoczyńcami… lub w pościgach za dobrymi bohaterami.
Od samego początku marka Alfa Romeo charakteryzowała się sportowym charakterem i emocjami. Cechy te, w połączeniu z atrakcyjnym designem, który znakomicie prezentował się na ekranie przyczyniły się do długiej i intensywnej współpracy marki ze światem kina. Pojazdy Alfy prezentowały na dużym ekranie to, co najlepsze pod względem elegancji i osiągów.
Alfa Romeo Junior Q4 po pierwszych testach. Czym charakteryzuje się nowy napęd?
Biorąc pod uwagę, że początki marki są tak ściśle związane ze światem wyścigów, nie powinno dziwić, że pierwsze filmy z udziałem Alfy Romeo dotyczyły właśnie wydarzeń sportowych, zwłaszcza filmów dokumentalnych i kronik filmowych opowiadających o zwycięstwach i wyczynach marki na drogach całej Europy. Pierwszym istotnym występem był film, którego akcja rozgrywa się w zespole wyścigowym i który kręcono na torze.
Alfa Romeo Tipo 33/3 i „Le Mans”
Przykładem może być brytyjski „Death drives through” (1935), wyreżyserowany przez Edwarda L. Cahna, który kręcono na torze Brooklands. Związek marki z wyścigami jest bardzo widoczny również w takim klasyku jak „Le Mans” (1971), ze Stevem McQueenem, a znaczącą rolę odgrywa w nim Alfa Romeo Tipo 33/3.
McQueen, znany miłośnik samochodów o wysokich osiągach, był jednym z charyzmatycznych pionierów Alfy w hollywoodzkim mikrokosmosie. Aktor jako jeden z pierwszych testował Alfę Romeo Spider w Stanach Zjednoczonych. Model podbił świat kina występując w pamiętnych scenach filmu „Absolwent” (1967), w którym Dustin Hoffman prowadził pojazd z pełną prędkością po drogach Kalifornii przy ścieżce dźwiękowej Simona i Garfunkela.
Ten sportowy samochód, wprowadzony na rynek w 1966 roku, podążał śladami modelu Giulietta Spider, który pojawił się na dużym ekranie w klasykach takich jak: „Słodkie życie” Felliniego, „Dzień Szakala” (1973) i „Zaćmienie” Antonioniego z Alainem Delonem w roli głównej.
We Włoszech samochody marki odegrały szczególną rolę w dwóch najbardziej wpływowych filmach. Po pojawieniu się Alfy Romeo 4C Turismo w komedii „La bibestica domata”, nowoczesnej wersji „Poskromienia złośnicy” Szekspira nakręconej w 1942 roku, Alfa odegrała kluczową rolę w jednym z pierwszych przykładów neorealizmu, „Precz z biedą” (1945), w którym Alfa Romeo GC 1750 Turismo z 1929 roku była pojazdem głównych bohaterów.
Nie odchodząc od szkoły neorealizmu, film „Viento del Sur” (1959) uczynił z modelu Supera z 1900 roku kolejną postać symbolizującą potęgę zorganizowanej przestępczości na Sycylii, gdzie rozgrywała się akcja filmu. Malownicze krajobrazy wyspy stanowiły również tło dla Alfy Romeo 6C 2500 Sport, która pojawiła się w „Ojcu chrzestnym” (1972) jako samochód Michaela Corleone na sycylijskim wygnaniu.
Alfa Romeo i emocjonujące pościgi
Stróże prawa i bohaterowie włoskich filmów kryminalnych uznali Alfę Romeo za idealnego partnera dla swoich intensywnych i ekscytujących historii. Modele: Alfa Romeo Giulia i Spider wystąpiły w pamiętnych pościgach, stając się symbolami włoskiego ducha i dodając filmom odrobinę stylu i mocy. Jeśli weźmiemy za punkt odniesienia tylko rok 1976, „Roma a Mano armata”, „Napoli violenta” i „Il Trucido e lo Sbirro” przedstawiają samochody Alfy jako niezbędnych towarzyszy policjantów i rabusiów.
W produkcjach z innych krajów europejskich również zobaczymy modele włoskiej marki. Alfa Romeo 2000 Berlina wystąpiła we francuskim filmie „Śmierć człowieka skorumpowanego” (1977), w którym zagrali Alain Delon i Ornella Muti.
Jeśli chodzi o spektakularne widowisko, niewiele filmów może konkurować z sagą o Jamesie Bondzie. Roger Moore, jako najbardziej znany agent MI6, pokazał swoje umiejętności i zimną krew za kierownicą Alfy Romeo GTV6 w „Ośmiorniczce”. Jeden z jego następców w serii, Daniel Craig, musiał zmierzyć się z Alfą Romeo 159 Ti w ekscytującym pościgu, który otworzył film „Quantum of Solace” (2008). W gatunku thrillerów szpiegowskich, Alfa Romeo 156 Sportswagon wystąpiła „Grze Ripleya” z 2002 roku.
Alfa Romeo na polskim rynku: Junior, Tonale, Giulia
Najnowsze komentarze