Chat with us, powered by LiveChat

Baja Europe – rywalizacja Dacia Duster Elf Cup na poligonach w Żaganiu

1 194

Po dwóch rundach rozegranych na północy Polski rywalizacja przeniesie się na południe. Czołowi zawodnicy cross-country po rocznej przerwie znów ścigać się będą na poligonach wojskowych w okolicach Żagania. To lokalizacja, w której Dacia Duster Elf Cup odbywa się po raz pierwszy. Runda w Żaganiu jest ostatnią rundą Rajdowych Mistrzostw i Pucharu Polski Samochodów Terenowych, a zarazem przedostatnią Dacia Duster Elf Cup 2019. Na liście zgłoszeń znajduje się 21 załóg w Mistrzostwach Polski oraz 18 w Pucharze Polski, w tym 7 startujących w Dacia Duster Elf Cup 2019.

Trasy w Żaganiu są nieznane większości zawodników Dacia Duster Elf Cup, choć niektórzy mogą je pamiętać z 2017 roku, kiedy startowali w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych, już po zakończeniu cyklu Dacia Duster Elf Cup. Po ulewnych deszczach warunki na poligonie były wtedy bardzo trudne, głównie ze względu na wodę, błoto i głębokie koleiny. W tym roku prognoza pogody jest o wiele łaskawsza, ale przy szybszych przejazdach także łatwo o błąd.

Na czoło rocznej klasyfikacji Dacia Duster Elf Cup wysunął się Pascal Brodnicki, który ma osiem punktów przewagi nad Tadeuszem Rzeżuchowskim i Wojciechem Jermakowem oraz dziewięć nad Maciejem Grabowskim i Adamem Biniędą. W grze liczy się jeszcze Michał Cebula.

– Rywalizacja w Dacia Duster Elf Cup 2019 wchodzi w decydującą fazę – komentuje mentor pucharu, Krzysztof Hołowczyc. – Przed nami rajd Baja Europe rozgrywany w okolicach Żagania. Emocje będą duże, bo różnice punktowe w czołówce DDEC 2019 są nieznaczne i wciąż kilku kierowców ma szansę na końcowy sukces. Trzeba będzie jechać szybko i jednocześnie bardzo rozważnie, bo nieukończenie tego rajdu i w konsekwencji brak punktów może być już nie do odrobienia w ostatniej tegorocznej rundzie, która zostanie rozegrana na Węgrzech.

– Od mojego pilota Ernesta Góreckiego słyszałem, że ten rajd jest bardzo wymagający – powiedział Pascal Brodnicki, kierowca z największą liczbą punktów w Dacia Duster Elf Cup 2019. – Do tej pory udało nam się połączyć szczęście i rozsądek, dzięki czemu jechaliśmy bardzo szybko, ale z dużą uwagą. Mam nadzieję, że w Żaganiu, na trasach, których nie znam, uda się znaleźć odpowiednie tempo. Super jest to, że walka trwa do końca i żadna z ekip nie zamierza odpuścić. Wśród zawodników czuć adrenalinę i zdrowe współzawodnictwo.

Strefa serwisowa i biuro rajdu Baja Europe zorganizowane zostały koło Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. Na piątek przewidziano odbiory administracyjne i badania kontrolne. W sobotę o godzinie 8:00 zawodnicy wyruszą na trasę. Podczas pierwszego etapu rajdu uczestnicy dwukrotnie pokonają 72-kilometrową próbę Żagań. Na drugi etap odbywający się w niedzielę zaplanowano dwa przejazdy 35-kilometrowego odcinka 34 Brygady Kawalerii Pancernej.

Lista zgłoszeń Dacia Duster Elf Cup 2019/Baja Europe:

220. Magda Zając/ Kazimierz Ruszel
223. Pascal Brodnicki/ Ernest Górecki
224. Tadeusz Rzeżuchowski/ Wojciech Jermakow
225. Maciej Grabowski/ Adam Binięda
226. Michał Cebula/ Filip Chilarzewski
227. Wojciech Musiał/ Daniel Siatkowski
228. Grzegorz Brzeziński/ Mieczysław Sobkiewicz

Punktacja po IV rundzie Dacia Duster Elf Cup 2019:

1. Brodnicki 56;
2. Rzeżuchowski/Jermakow 48;
3. Grabowski/Binięda 47;
4. Cebula 41;
5. Musiał 33;
6. Zając 22;
7. Brzeziński/Sobkiewicz 14;
8. Perzanowski/Pinkowski 12;
9. Soroczyńska 10;
10. Sznajder/Mroczek 1

Nagrodą główną dla zwycięskiej załogi cyklu Dacia Duster Elf Cup 2019 będzie wyjazd na rajd Dakar 2020 (w charakterze kibiców), a na zwycięzców poszczególnych rund czekają nagrody finansowe: I miejsce 3.000 zł, II miejsce 2.000 zł i III miejsce 1.000 zł. W ciągu sezonu zostanie rozegranych sześć rajdów, w których łączna długość odcinków specjalnych będzie miała około 1.400 km. Uczestnicy Dacia Duster Elf Cup 2019 są klasyfikowani także w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych w Grupie S2. Zawody są rozgrywane równolegle z Rajdowymi Mistrzostwami i Pucharem Polski Samochodów Terenowych oraz Pucharem Świata FIA Cross-Country (Szczecin).

Harmonogram Dacia Duster Elf Cup 2019 (5 rund w Polsce i 1 na Węgrzech):

– I Kłodzki Rajd Samochodów Terenowych 7-8 czerwca 2019
– Polskie Safari 2-4 sierpnia 2019
– Baja Poland 29 sierpnia – 1 września 2019
– Baja Szczecinek 20-22 września 2019
– Baja Europe 18-20 października 2019
– Raid of Champions 8-10 listopada 2019

Puchar Dacia Duster Elf Cup 2019 jest rozgrywany w ramach Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, z odrębną klasyfikacją i nagrodami finansowymi. Uczestnicy pucharu ścigają się identycznymi samochodami, mają zapewnione wsparcie serwisowe doświadczonych mechaników Overlimit i Hołowczyc Racing oraz mogą korzystać z rad Krzysztofa Hołowczyca. Rajdówki zostały zbudowane na bazie seryjnych aut z silnikami 1.5 dCi i startują w grupie S2, w której są dopuszczone ograniczone modyfikacje techniczne. Dzięki temu rywalizacja nie wymaga gromadzenia dużych budżetów. Sponsorem tytularnym pucharu jest marka Elf, a partnerem strategicznym Motrio. Partnerami mediowymi w sezonie 2019 są Onet i Przegląd Sportowy. Organizatorzy Dacia Duster Elf Cup to: Renault Polska, Polski Związek Motorowy, Overlimit Motors i Hołowczyc Racing.

www.daciadusterelfcup.pl
www.baja-europe.com

 

 

źródło: Renault Polska

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
1 Autorzy komentarzy
Darek Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Darek
Gość
Darek

No ładnego mentora sobie puchar znalazł, dopiero co była afera z przekraczaniem prędkości na Dolnym Śląsku –> http://www.dkl24.pl/pl/a/4211/rajdowiec-bez-prawa-jazdy.html

Przecież to jego tłumaczenie jest żenujące…