Brak możliwości rejestracji pojazdów. Związek dealerów apeluje o zmiany

2 960

Epidemia koronawirusa spowodowała wstrzymanie rejestracji pojazdów w wielu miastach w Polsce. Wydziały komunikacji, kierowcy i salony samochodowe mają związane ręce. Związek Dealerów apeluje o zmiany. Pismo w tej sprawie trafiło już do premiera Mateusza Morawieckiego.

Stan epidemii koronawirusa unieruchomił wydziały komunikacji. Związek Dealerów Samochodów alarmuje, że ok. 30 procent wydziałów komunikacji w takich miastach jak Kraków, Katowice czy Gdynia wstrzymało proces rejestracji pojazdów, co hamuje sprzedaż zarówno pojazdów nowych, jak i używanych. Brak możliwości rejestracji ma wpływ na klientów indywidualnych, floty a funkcjonowanie wielu przedsiębiorców staje się niemożliwe.

polecamy

naklejki 3D "Francuz płakał jak sprzedawał"

seria limitowana - kto pierwszy ten lepszy. Tylko na Allegro.

Brak możliwości rejestracji powoduje wynikające z warunków umownych zatory płatnicze i może spowodować utratę płynności finansowej firm dealerskich w masowej skali, a tym samym pogłębienie kryzysu gospodarczego spowodowanego obecną sytuacją.

W związku z tym Związek Dealerów Samochodów skierował do premiera Mateusza Morawieckiego pismo o wprowadzenie zmian do projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. poprawki, która zapewniłaby polskim firmom motoryzacyjnym możliwość wykonywania dozwolonych prawem działań gospodarczych.

Związek proponuje by w ustawie znalazł się następujący zapis:

Art. 6b. 1. W okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, wykonywanie zadań przez urząd administracji publicznej lub jednostkę organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym, może podlegać ograniczeniu polegającym na wykonywaniu:

1) wyłącznie zadań niezbędnych do zapewnienia pomocy obywatelom;

2) określonych zadań przez ten urząd lub jednostkę w sposób wyłączający bezpośrednią obsługę interesantów.

  1. Ograniczenia o których mowa w ust. 1 nie mogą powodować ograniczeń w wykonywaniu zadań, które mogą w znacznym stopniu utrudniać lub uniemożliwiać prowadzenie działalności gospodarczej nie objętej ograniczeniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 491), w tym w szczególności rejestracji pojazdów.
  2. Decyzję o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń, o których mowa w ust. 1, podejmuje kierownik urzędu administracji publicznej lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym, zawiadamiając o tych ograniczeniach, w drodze ogłoszenia, na stronie podmiotowej urzędu lub jednostki, a także przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie urzędu lub jednostki.

Wprowadzenie powyższych zapisów spowoduje, że wszystkie starostwa w Polsce będą mogły stworzyć model organizacyjny procedury rejestracji pojazdów dostępny tak dla profesjonalistów, jak i obywateli. Przykłady działań organizacyjnych realizowanych w ostatnich dniach przez wiele wydziałów komunikacji w Polsce pokazują, że da się utrzymać taką procedurę rejestracyjną nawet bez konieczności osobistego kontaktu z urzędnikiem.

Związek Dealerów Samochodów w pełni rozumie i popiera ograniczenie osobistych wizyt obywateli i przedsiębiorców w urzędach, jednak zupełny brak możliwości rejestracji powoduje, zatrzymanie bieżącej sprzedaży do firm leasingowych i innych klientów, co może prowadzić do poważnych konsekwencji gospodarczych dla branży motoryzacyjnej, w tym upadłości przedsiębiorstw i utraty tak istotnych dla polskiej gospodarki miejsc pracy.

W apelu do premiera Związek Dealerów Samochodów podkreśla, że im sprawniej uda się zorganizować „kryzysowe” procedury administracyjne, mające na celu podtrzymanie działalności gospodarczej, tym mniej pieniędzy będzie potrzebował budżet państwa na pakiety pomocowe dla pracowników i przedsiębiorstw.

Źródło: Związek Dealerów Samochodów

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.
Może ci się spodobać również
avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
2 Autorzy komentarzy
MarcinGruby Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gruby
Gość
Gruby

Złożenie wniosku i opłata, podatek PCC w przypadku aut używanych, to wszystko już dawno powinno się moc załatwić przez internet. DR powinien być wirtualny albo wysyłany kurierem, blachy stare albo kurierem jest 2020 rok do cholery! A wydziały komunikacji pracują jakby dopiero co z taśmy na Żeraniu zjechała pierwsza Warszawianka

Marcin
Gość
Marcin

@Gruby dobrze gadasz. Kupiłem wcześniej auto, na które dałem zaliczkę i nie mam możliwości zarejestrowania teraz. Auto zostało sprowadzone z Niemiec bez tablic i delikatnie poprawiane blacharsko po małej kolizji. Powinni umożliwić chociaż jakieś czasowe rozwiązanie.