Citroen Ami Super: minęło 46 lat od premiery tego popularnego samochodu

0 8

Citroen Ami (z francuskiego przyjaciel) był swego czasu najlepiej sprzedającym się samochodem we Francji. Komfortowy lecz niezbyt szybki, stanowił podstawowy środek transportu dla wielu osób. Jednak byli i tacy, którzy chcieli czegoś szybszego. I tak właśnie czterdzieści sześć lat temu, w styczniu 1973 roku, powstał Citroen Ami Super. Sprzedawano go tylko przez trzy lata, ale na trwałe zapisał się w historii motoryzacji. Dlaczego? 

Weź najwolniejszy samochód na rynku, prosty w obsłudze i świetnie trzymający się drogi, włóż do niego potężny silnik, dwa razy większy i mocniejszy od tego, który montowano standardowo i zobacz co się stanie. Ami Super był niesamowity, a jego 53,5 KM mocy wydawało się napędem rakietowym w porównaniu do standardowych 28 a później 32 KM, które dawał standardowy silnik 602 ccm.

Citroën Ami to czterodrzwiowe supermini z napędem na przednie koła, plasujące się w segmencie B. Citroen produkował ten model od 1961 do 1978 roku. W ciągu tego czasu wyprodukowano blisko 1,85 miliona Ami. Następcą modelu był Citroën Visa oraz Citroën Axel.

Serce Ami Super i niektóre elementy mechaniczne takie jak skrzynia biegów czy hamulce pochodziły z modelu GS. Z uwagi na konstrukcję układu wydechowego ograniczono w nim moc i zamiast 55 KM klient dostawał tylko 53,5 KM. Silnik typu boxer

Produkcja Ami Super zakończyła się pod koniec 1976 roku.

Citroen Ami Super – dane techniczne

Długość3.990 mm
Szerokość1.520 mm
Wysokość1.485 mm
Rozstaw osi2.400 mm
Moc53,5 KM
Pojemność zbiornika paliwa40 litrów

 

 

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o