Chat with us, powered by LiveChat

Citroen C6E Lictoria Sex – samochód papieża Piusa XI

1 344

Z okazji 100-lecia Citroena w wielu miejscach na świecie można podziwiać wyjątkowe modele francuskiej marki. Jednym z nich jest Citroen C6E Lictoria Sex papieża Piusa XI, który został wystawiony we Włoszech.

Citroen C6 był pierwszym modelem marki spod znaku szewronów napędzanym za pomocą 6-cylindrowej jednostki napędowej. Samochód został zaprezentowany po raz pierwszy w roku 1928 podczas salonu samochodowego w Paryżu. C6 został wybrany na jeden z pojazdów dla papieża. 9 czerwca 1930 roku opływający w największe luksusy egzemplarz w najdłuższej wersji nadwoziowej E został przekazany Piusowi XI. Model jest przechowywany w muzeum w Watykanie, ale w lipcu z okazji 100-lecia Citroena pojazd można oglądać pojazd w salonie dealerskim francuskiego producenta w miejscowości Latina we Włoszech.Citroen

Citroen C6E Lictoria Sex miał wyjątkowo bogate wyposażenie i zdobienie, aby godnie wozić jego świątobliwość.  W samochodzie znajdował się wielki, rzeźbiony tron. Wśród materiałów wykorzystanych w pojeździe nie brakowało kwiatowego adamaszku, czerwonego aksamitu oraz złota. Citroen posiadał podwyższenie na nogi, dwa składane siedzenia oraz dwie lampy w złotych niszach po bokach, a bogato zdobiona szkatułka, kryła brewiarz. C6E ze względu na bogactwo wykorzystanych materiałów nie był zbyt często użytkowany przez papieża, służył głównie do podróży w obrębie Watykanu.

W roku 1992 roku rozpoczęto gruntowną renowację modelu. Wówczas na liczniku widniało zaledwie 156 km. Przywróceniem C6 do dawnej świetności zajął się włoski oddział Citroena. Nie było to jednak łatwe, odnowienie ręcznie wykonanych elementów zdobionych złotem wymagało żmudnej pracy. Oryginalne elementy poddano konserwacji, wymieniono zniszczone części zastępując je materiałami z epoki i przywrócono oryginalne kolory. Renowacja zajęła 4 lata i pochłonęła 438 dni roboczych. Samochód wrócił do Watykańskiego Muzeum Historycznego w dniu 17 września 1996 roku.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
1 Autorzy komentarzy
Mariusz Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mariusz
Gość
Mariusz

Arcybiskup Głódź ma lepszy, bo BMW.