Citroen CX Prestige i inne samochody Jacquesa Chiraca

2 929

Jacques Chirac, były prezydent, ale i premier Francji, zmarł 26. września tego roku. Miał 86 lat. Czym podróżował podczas swojej kariery politycznej? Najbardziej upodobał sobie Citroena CX Prestige, ale jeździł również takimi modelami jak: DS, SM, C6, czy Peugeot 607.

Wśród licznych wspomnień pochodzących z życia Jacquesa Chiraca możemy zobaczyć fotografie pochodzące z rodzinnych wakacji za kierownicą Peugeota 204 Cabrio, a także słynne zdjęcie z 1967 roku, kiedy jako minister pracy majstrował pod maską Peugeota 403. Jacques Chirac podróżował na pokładzie Citroena DS z hydropneumatycznym zawieszeniem, gdy pełnił stanowisko ministra rolnictwa w latach 1972–1974 a następnie upodobał sobie CX-a.

polecamy

naklejki 3D "Francuz płakał jak sprzedawał"

seria limitowana - kto pierwszy ten lepszy. Tylko na Allegro.

Samochód bardzo długo służył Chiracowi, nawet kilka lat po zakończeniu produkcji pojazdu w latach 90. Ze względu na wzrost 1,98 m Chirac doceniał wyjątkowo komfortową wersje Prestige, w której miejsca nad głową, ale i na nogi było w pod dostatkiem. Citroen CX posłużył do słynnej ucieczki Jacquesa Chiraca ulicami Paryża 7 maja 1995 roku, kiedy dziennikarz kanału France 2, Benoît Duquesne, jadąc motocyklem za wszelką cenę próbował uzyskać pierwszy komentarz w związku ze wstępnymi wynikami wyborów. Jacques Chirac nie udzielił wywiadu, ale z uśmiechem machał do swoich zwolenników przez otwartą szybę pojazdu. CX z numerem rejestracyjnym 19 FLX 75 jest obecnie wystawiony w muzeum prezydenta Jacquesa Chiraca w Sarran, w departamencie Correze we Francji.Citroen SM Présidentielle

 

17. maja 1995 roku podczas ceremonii inauguracji, Jacques Chirac pojawił się w Citroenie SM Présidentielle, kabriolecie przygotowanym przez francuskiego producenta nadwozi Henri Chaprona. Dwa egzemplarze tego modelu zostały zamówione jeszcze przez Pompidou z okazji wizyty królowej Elżbiety II w Paryżu w maju 1972 roku.

Na pokładzie Citroena C6 Jacques Chirac opuścił Pałac Elizejski 16. maja 2007 roku pozostawiając swoje miejsce Nicolasowi Sarkozy’emu. Inne pojazdy byłego prezydenta Francji to: Citroen XM, Peugeot 604 oraz 607, także w specjalnie przedłużanej wersji Paladine z otwieranym dachem, Chirac zasiadał także w Renault Vel Satis, opancerzonym Renault Safrane i Renault 25 V6 Limousine.

Galeria

Może ci się spodobać również
avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
2 Autorzy komentarzy
goscWiesław Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wiesław
Gość
Wiesław

Małgorzata Kozikowska specjalistka w bredzeniu. To już teraz nie mówi się jadę samochodem, jestem w samochodzie tylko na p o k ł a d z i e ? Wielu mamy młodych zdolnych pasjonatów motoryzacji po uczelniach technicznych szkoda , że nie są na etacie tej pani.

gosc
Gość
gosc

Widze ze lekarstwa nadal nie wziete.W rodzinie tez wszyscy nie sa zdrowi.Czas udac sie do kliniki bo CZUB totalny jestes.