Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
DZIENNIK MOTORYZACYJNY
od 2004 roku
  • NEWSY
    • Stellantis
      • Citroen
      • DS Automobiles
      • Opel
      • Peugeot
      • PSA
      • Stellantis
    • Grupa Renault
      • Alpine
      • Dacia
      • Renault
    • Nissan
    • Różne
  • TESTY
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • W MEDIACH
  • HISTORIA
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
    • Historia Renault
  • Wyprawy
    • Argentyna
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Turcja
    • Tajlandia
    • Wietnam
  • Kontakt
    • REKLAMA
    • Redakcja Francuskie.pl
    • Partnerzy
    • Dla organizatorów zlotów
Brak wyników
temu
Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
NEWSY TESTY
Brak wyników
temu
Główna Wiadomości

Citroën szykuje się do historycznego debiutu w Formule E. Pierwszy Start w Sao Paulo

Małgorzata Kozikowska autor Małgorzata Kozikowska
2025-12-04
w Wiadomości, Citroen
Czas czytania 6 minut
A A
0
Citroen Formula E Wiadomości

W najbliższą sobotę, 6 grudnia, nastąpi długo wyczekiwany pierwszy start w Mistrzostwach Świata ABB FIA Formuła E zespołu Citroën Racing Formula E. Będzie to przełomowy moment, ponieważ marka po raz pierwszy wejdzie do wyścigowej serii jednomiejscowych bolidów o napędzie elektrycznym.

Inauguracja sezonu na ulicach São Paulo będzie także okazją do zaprezentowania nowej pary kierowców zespołu – byłego mistrza, Francuza Jean-Éric Vergne’a oraz podwójnego mistrza i zwycięzcy wyścigu z Nowej Zelandii, Nicka Cassidy, duetu gotowego rozpocząć nową erę Citroëna na światowej scenie wyścigów sportowych.

Po przeprowadzonych pod koniec października w Walencji, obiecujących testach przedsezonowych, kiedy to zespół nieprzerwanie przejechał ponad 2000 km, oczekiwania przed pierwszą rundą były wysokie. Owocny test pozwolił inżynierom i kierowcom dopracować ustawienia samochodu oraz stworzyć solidne podstawy na początek sezonu.

Inauguracja sezonu odbędzie się na liczącym 2,933 km torze ulicznym w São Paulo, usytuowanym w kultowym Sambadromie. Tor, który posiada 11 zakrętów oraz połączenie długich prostych i technicznych stref hamowania, pozostał niezmieniony w porównaniu z ubiegłym rokiem, co zapewnia pewien rodzaj ciągłości dla powracających zespołów i kierowców. Charakter toru umożliwiający rozwijanie dużych prędkości będzie premiował efektywność, precyzję i sprawne zarządzanie energią – kluczowe elementy strategiczne w każdej rywalizacji Formuły E.Citroen bolid formula e Wiadomości

Dyrektor generalny marki Citroën, Xavier Chardon, powiedział na temat tej ważnej chwili:

„To pierwszy od 2019 roku udział Citroëna w Mistrzostwach Świata z oficjalnym zespołem fabrycznym i dlatego jestem bardzo dumny z tego powrotu. Lubimy być tam, gdzie nikt nas się nie spodziewa, a jak pokazują reakcje na naszą zapowiedź, nikt nie oczekiwał wejścia Citroëna do Formuły E. Cała marka na całym świecie wspiera ten projekt.

Citroën Brazil zaprasza swoich klientów na tor, na którym z radością zaprezentujemy publiczności nasz najbardziej zabawny samochód, Citroën Ami, który wykona okrążenie demonstracyjne przed wyścigiem. To ostatni krok przed rozpoczęciem rywalizacji: mamy świetny zespół i na pewno dwóch najbardziej niesamowitych kierowców na torze. Intensywna faza przygotowań dobiegła końca i wreszcie rozpoczyna się pierwszy wyścig. Mam pełne zaufanie do zespołu i cieszę się, że w końcu jesteśmy na E-Prix w São Paulo 2025”.

Dyrektor zespołu Citroën Racing Formula E, Cyril Blais, skomentował:

„Chociaż układ toru pozostaje niezmieniony od naszej ostatniej wizyty, nasz zespół z pewnością się zmienił, a występ w São Paulo w pierwszym wyścigu Citroëna w Formule E będzie dla nas wszystkich bardzo ważnym momentem. Ubiegłoroczny wyścig obfitował w różnego rodzaju wydarzenia, czerwone flagi i dwa samochody bezpieczeństwa, więc wiemy, jak szybko mogą się tu zmieniać warunki. To niezwykle techniczny tor, gdzie zarządzanie hamowaniem odgrywa kluczową rolę zarówno w kwalifikacjach, jak i w wyścigu.

Nawierzchnia jest niezwykle wyboista, z wolnymi zakrętami i długimi, szybkimi prostymi, co wymaga częstego hamowania i przyspieszania, dlatego zarządzanie przyczepnością ma tu kluczowe znaczenie. Temperatury również mogą być bardzo wysokie, ale to dotyczy wszystkich startujących. Jak zawsze, naszym priorytetem jest podejmowanie właściwych decyzji i skupienie się na tym, aby utrzymać nasz samochód w optymalnym oknie pracy wtedy, kiedy ma to największe znaczenie. Czujemy, że zrobiliśmy znaczący krok naprzód w porównaniu z ubiegłym rokiem, a zespół jest ufny i pewny siebie. Jesteśmy gotowi rozpocząć ten sezon osiągając solidny i ekscytujący wynik.”

Kierowca zespołu Citroën Racing Formula E Team, Nick Cassidy, powiedział:

„Naprawdę z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie tegorocznego sezonu w São Paulo. To niezwykły przywilej móc reprezentować markę Citroën w momencie, gdy stawia swoje pierwsze kroki w wyścigach jednomiejscowych bolidów, i jestem niezwykle dumny, że mogę to robić u boku Jean-Erica Vergne’a. Nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć, gdzie dokładnie plasujemy się w stawce, gdy tylko wyjedziemy na tor. To długi sezon, a przed nami dopiero jego pierwszy akt, ale rozpoczęcie rywalizacji zawsze budzi emocje. Atmosfera w Brazylii jest szczerze mówiąc jedną z najlepszych w całym kalendarzu mistrzostw, a to miejsce przywołuje mi na myśl świetne wspomnienia, między innymi moje podium tutaj w Sezonie 9. To jest cel, który chcę powtórzyć w ten weekend.”citroen formula Wiadomości

Kierowca zespołu Citroën Racing Formula E Team, Jean-Eric Vergne, powiedział:

„Nie mogę się doczekać, aby rozpocząć sezon z moim nowym zespołem i moim nowym partnerem, Nickiem. Przygotowywaliśmy się przez wiele miesięcy, ale nic nie zastąpi chwili pojawienia się na torze i rywalizacji wyścigowej, która pozwoli zobaczyć, gdzie naprawdę się znajdujemy. Uważam, że zrobiliśmy absolutnie wszystko, co w naszej mocy na etapie przygotowań, przerwa dobrze nam zrobiła i teraz naprawdę chcę już dalej się ścigać. São Paulo to świetny tor, z mnóstwem okazji do wyprzedzania, a wyścigi tutaj zawsze są pełne akcji i emocji. Chcemy rozpocząć sezon mocnym akcentem, a naszym celem jest walka o podium i o zwycięstwo. To pierwszy wyścig, w którym tak wielu z nas pracuje razem w tej nowej strukturze, więc budowanie silnego ducha zespołu również będzie kluczowe. Mam pełne zaufanie do zespołu.”

Sezon Formuły E 2025/2026 zapowiada się jako jeden z najbardziej zróżnicowanych globalnie i ambitnych kalendarzy w światowym motorsporcie, z wyścigami rozgrywanymi w największych miastach na wielu kontynentach. Od historycznych europejskich centrów po tętniące życiem miasta w Azji, na Bliskim Wschodzie i w obu Amerykach – mistrzostwa jednomiejscowych samochodów elektrycznych nieustannie poszerzają swój zasięg i zacieśniają więź z pasjonatami. Entuzjazm kibiców, zarówno na trybunach, jak i przed telewizorami, przyczynia się do rozwoju serii i podnosi jej międzynarodową rangę.

citroen formula e 3 scaled Wiadomości
Copyright Arnaud Taquet @ ContinentalProductions

Zespół Citroën Racing Formula E, przygotowując się do swojego debiutu, jest skupiony, zmotywowany i gotowy na nadchodzące wyzwania na torze. Z tak mocnym składem kierowców, konkurencyjnym pakietem i globalną sceną do zdobycia, wszystkie oczy są teraz zwrócone na wyścig Google Cloud São Paulo E-Prix 2025 otwierający nowy rozdział w historii wyścigowej marki Citroën.

Informacja prasowa: Citroën Polska

Francuskie.pl w Google News Ustaw Francuskie.pl jako preferowane źródło
Francuskie Samochody Olej do silnika 1.2 PureTech Akcja Lucim
Zapisz się na newsletter
Najciekawsze newsy i testy o francuskich autach — bez spamu. 1–2 razy w tygodniu.
Możesz wypisać się w każdej chwili.
Śledź Francuskie.pl:

Galeria

Galeria dołączonych zdjęć

Citroen bolid formula e Wiadomości
1 1 głos
Ocena artykułu
Tagi: Formuła Eelektryczny Citroensamochody elektrycznewyścigiSportCitroenAmeryka Łacińska
Małgorzata Kozikowska

Małgorzata Kozikowska

Zastępca redaktora naczelnego francuskie.pl. Specjalizuje się w bieżących wydarzeniach rynku motoryzacyjnego, testach samochodów oraz relacjach z krajowych i międzynarodowych wydarzeń branżowych. Autorka kilku tysięcy artykułów, analiz i materiałów reporterskich, z dużym wyczuciem wyszukująca motoryzacyjne ciekawostki i tematy mniej oczywiste. Miłośniczka podróży, w szczególności wędrówek górskich, które często łączy z motoryzacyjnymi wyprawami i obserwacją rynku w różnych częściach Europy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany

Popularne teraz

  • jeep avenger hybrid stonbe Wiadomości

    Stellantis zatrudni 1500 osób. Powodem nowy tajemniczy Fiat i produkcja Jeepa Avengera

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0
  • Dacia Jogger 1.0 z LPG po 100.000 kilometrach. W jakim stanie jest silnik?

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0
  • Używany Opel Astra to hit importu samochodów do Polski. Jakich wersji unikać?

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0
  • Posiadanie Fiata kosztuje w 2026 roku najmniej

    0 udostępnienia
    Udostepnij 0 Tweet 0

Testy samochodów

Nowy Opel Mokka 2025
Testy

Test: Nowy Opel Mokka po face liftingu. Czy zmiany wyszły crossoverowi na dobre?

autor Małgorzata Kozikowska
2025-05-12
024. Peugeot 508 – czy lew szablozębny rzeczywiście jest drogi Wiadomości
Testy

Test: Peugeot 508 1.6 225 KM – czy lew szablozębny rzeczywiście jest drogi? Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Krzysztof Gregorczyk
2019-07-21
Citroen C3 Aircross
Citroën - testy i opinie

Test: Citroën C3 Aircross 1.2 110 KM – przestronne wnętrze to jego wielki atut. Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Małgorzata Kozikowska
2019-04-29
citroen c3 picasso Wiadomości
Testy

Test: Citroën C3 Picasso 1.4 95 KM 2009 – pierwsza jazda. Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Krzysztof Gregorczyk
2009-04-12
308 sw francuskie pl 30 300x2001 Wiadomości
Testy

Test: Peugeot 308 SW – rodzinny mistrz klasy kompaktowej. Opinie, zalety, wady, plusy i minusy

autor Tomasz Nowicki
2014-04-30

Najnowsze komentarze

  • Wesoły Romek - Nowy Nissan Qashqai e‑POWER okrąża Tasmanię na jednym baku. Dystans: 1300 km
  • Mrozek - Stellantis zatrudni 1500 osób. Powodem nowy tajemniczy Fiat i produkcja Jeepa Avengera
  • Jasia - Jeep Grand Cherokee Trailhawk powraca. Ma prawie 29 cm prześwitu i nowy silnik 328 KM Hurricane 4 Turbo
  • Don Pedro - Jaki będzie nowy Citroën C4 Picasso 2028? Analizujemy możliwe scenariusze
  • Realista - Nowa Dacia Duster to „interesujący wybór dla kogoś, kto wie, co w samochodach ma znaczenie, a co nie”
  • Pawel - Renault będzie produkować amunicję krążącą. Plan zakłada 1000 sztuk miesięcznie
  • Marcin - Najtańszy i najdroższy Peugeot 308 SW z dieslem. Czy warto oszczędzać?

Francuskie.pl – Dziennik Motoryzacyjny

Od 2004 roku publikujemy wiadomości motoryzacyjne, testy samochodów, poradniki, analizy rynku oraz historie motoryzacyjne. Specjalizujemy się w markach grup Stellantis i Renault Group.

Codziennie piszemy o samochodach marek Citroën, Peugeot, Renault, Dacia, DS Automobiles, Opel, Fiat, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Leapmotor i Alpine oraz Stellantis.

Marki

  • Citroën
  • Peugeot
  • Renault
  • Dacia
  • DS Automobiles
  • Opel
  • Fiat
  • Jeep
  • Alfa Romeo
  • Maserati
  • Leapmotor
  • Alpine
  • Stellantis

Popularne modele

  • Citroën C3
  • Citroën C4
  • Citroën C5 Aircross
  • Dacia Duster
  • Dacia Bigster
  • Dacia Sandero
  • Dacia Jogger
  • Peugeot 3008
  • Peugeot 5008
  • Renault Clio
  • Renault Captur
  • Renault Rafale
  • Jeep Avenger

Kontakt

Reklama i współpraca
[email protected]

Redakcja
[email protected]

Tematyka: wiadomości motoryzacyjne, testy samochodów, samochody elektryczne, samochody hybrydowe, plug-in hybrid, LPG, SUV, crossover, samochody rodzinne, auta używane, elektromobilność, technologie motoryzacyjne, ceny samochodów, rynek motoryzacyjny, PureTech, BlueHDi, E-Tech, HDi, dCi, TCe.
Copyright © 2004– Francuskie.pl. Wydawca: LiveLink sp. z o.o.
Ponad 1 milion czytelników miesięcznie.
Brak wyników
temu
  • Reklama
  • Wiadomości
    • Renault
    • Citroen
    • Peugeot
    • Różne
    • Opel
    • DS Automobiles
    • Stellantis
    • Dacia
  • Testy
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • Historia
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii i motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
  • Wyprawy
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Rumunia Dacią Duster
    • Turcja
  • Używane
  • Przegląd Prasy

Francuskie.pl – Dziennik Motoryzacyjny
Od 2004 roku publikujemy wiadomości motoryzacyjne, testy samochodów, poradniki oraz analizy rynku. Specjalizujemy się w markach grup Stellantis i Renault Group.
Marki
Alpine
Citroën
Dacia
DS Automobiles
Peugeot
Renault
Fiat
Opel
Jeep
Alfa Romeo
Maserati
Leapmotor
Stellantis
Popularne modele
Citroën C3
Citroën C4
Citroën C5 Aircross
Dacia Sandero
Dacia Duster
Dacia Bigster
Dacia Jogger
Peugeot 3008
Peugeot 5008
Renault Clio
Renault Captur
Renault Rafale
Opel Frontera
Jeep Avenger
Tematyka
Wiadomości motoryzacyjne
Testy samochodów
Samochody elektryczne
Hybrydy i PHEV
LPG
SUV i crossovery
Samochody rodzinne
Auta używane
Rynek motoryzacyjny
Technologie motoryzacyjne
Elektromobilność
Analizy rynkowe
Kontakt
Reklama i współpraca: [email protected]
Kontakt z redakcją: [email protected]
Francuskie.pl: Citroën, Peugeot, Renault, Dacia, DS Automobiles, Opel, Fiat, Jeep, Alfa Romeo, Maserati, Leapmotor, Stellantis, Renault Group, testy samochodów, wiadomości motoryzacyjne, samochody elektryczne, hybrydy, SUV, crossover, LPG, PureTech, BlueHDi, E-Tech, elektromobilność.
Copyright © 2004–2026 Francuskie.pl. Wydawca: LiveLink sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

wpDiscuz
0
0
Skomentuj, podziel się swoją opiniąx
()
x
| Odpowiedz