Chat with us, powered by LiveChat

Dacia wkracza w nową erę: Sandero i Logan – niskokosztowe samochody 2.0

6 124

Nowa Dacia Sandero i nowy Logan zadebiutują już wkrótce. Producent obiecuje większe, lepsze i równie tanie samochody jak obecnie. Rewolucja cenowa możliwa jest dzięki wykorzystaniu technologii Renault i Nissana, za którą już zapłacono i zdążyła się zamortyzować. Ale po raz pierwszy w swojej historii Dacia sięga po najnowsze technologie.

Kiedy w 2004 roku Dacia Logan pojawiła się na rynku, z miejsca wzbudziła zainteresowanie klientów. Powodem była oczywiście niska cena i uproszczona konstrukcja, która powodowała, że samochód był bardzo w utrzymaniu. Konstrukcja ta bazowała na Renault Clio II z 1998 roku. Samochód był uproszczony do granic możliwości, wielu dziennikarzy albo ignorowało wtedy markę albo nawet podśmiewali się z niej. My podeszliśmy do pierwszego testu Logana nieco inaczej – założyliśmy, że samochód jest dla określonej grupy docelowej. Niecały rok później pojechaliśmy testowym Loganem MCV w bardzo długą podróż. Nie oczekiwaliśmy zbyt wiele.

Od tego czasu upłynęło ponad 10 lat. Zapowiedzią tego, czym stanie się Dacia, jest dzisiaj nowy Duster. Nadal budżetowy, ale już nie jest brzydkim kaczątkiem, z którego wszyscy się śmiali, gdy było małe. Wręcz przeciwnie – Duster to dzisiaj najpopularniejszy samochód w Polsce na rynku indywidualnym. W całej Europie po ten model ustawiają się kolejki chętnych. Ale firma nie przestaje się rozwijać. I zamierza wszystkich zaskoczyć. Na pierwszy ogień idzie popularna Dacia Sandero.

Nowe Sandero ma być nieco większe i przejmie platformę Clio V. Testowe samochody już jeżdżą, ale sprzedaż rozpocznie się zapewne w przyszłym roku, bo spodziewamy się premiery w okolicach terminu targów motoryzacyjnych w Genewie. 60% części pod ceny będzie dla platformy wspólnych. Zmiana była niezbędna ze względu na nowe przepisy. Nowe Sandero ma być znacznie bezpieczniejsze, by spełnić wymogi nowych norm, które wchodzą od 2022 roku.

Jest jeszcze wymiar zmian – Dacia musi przygotować się do elektrycznej rewolucji. Adaptacja napędu hybrydowego z Clio lub Captura nie powinna być żadnym problemem – platforma CMF-B, na której będą bazować nowe Sandero i Logan, jest do tego przystosowana.

 

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.
Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
5 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
6 Autorzy komentarzy
axermannjojołMarcin_skodalepszaodfrancuzów_zminusujciemnieWolfganglech Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek
Gość
Tomek

Droga redakcjo to wreszcie jak ma być? W poprzednim artykule o samochodach Dacii pisaliście, że pierwsze auta po modernizacji to: „doczekamy się odnowienia modelu Lodgdy i Dokker”. A teraz piszecie, że jednak Sandero…?
To które będą pierwsze i kiedy…?
Podajcie jakieś rzetelne informacje…?

Marcin_sk
Gość
Marcin_sk

No przecież na francuskich są tylko rzetelne informacje.

lech
Gość
lech

Powodem była oczywiście niska cena i uproszczona konstrukcja, która powodowała, że samochód był bardzo w utrzymaniu.Był bardzo ???w utrzymaniu.Oj Panie redaktorze bez pośpiechu bo słowa znikają.

Wolfgang
Gość
Wolfgang

Dacia jak wprowadzi hybrydy to jako pierwsza i jedyna powinna wprowadzić od razu fabryczne hybrid + lpg. Wyjdzie taniej niż jazda elektrykiem :D ja bym bral

jojoł
Gość
jojoł

Należy dodać, że Dacia jest najbardziej proekologiczną marką samochodów, jej nadwozie i elementy konstrukcyjne ulegają utlenieniu w max 10 lat dzięki temu nie zanieczyszczają niepotrzebnie środowiska, a szczęśliwy posiadacz takich pozostałości samochodu nie ma dylematu w stylu ‚kupić nowe czy używać stare’.

axermann
Gość
axermann

Powinniście zrezygnować z działu dotyczącego przeglądu tak przez Was pogardzanych moto gazetek -sami już nabieracie ich sposobu prezentacji modeli samochodów-tam też na bieżąco są „reklamowane” nowości które już, już wejdą na rynek (a to już już to perspektywa dobrych kilku lat) od kilku dobrych miesięcy non stop, raz na tydzień dajecie „pierdu-srajdy” (bo tak to można nazwać-skoro stajecie się niepoważni to nie oczekujcie aby traktować was inaczej jak pryszczatych gówniarzy) o nowym sandero dokkerze etc.