Dochodzenie w sprawie fabryki Peugeot. Czy inwestycja była nielegalna?

0 1 845

Komisja Europejska prowadzi dochodzenie w sprawie inwestycji Hiszpanii w zakład produkcyjny Peugeot w Vigo. Czy wsparcie państwa w wysokości ponad 20 mln euro było nielegalne?

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie, aby wyjaśnić okoliczności państwowej dotacji w fabrykę Grupy PSA zlokalizowaną w Vigo, w Hiszpanii. Inwestycja miała na celu zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu oraz wprowadzenie na linie montażowe nowych modeli samochodów. Prace modernizacyjne rozpoczęły się w kwietniu 2015 roku, a w listopadzie 2017 roku Hiszpania powiadomiła Komisję Europejską o planie przyznania wsparcia publicznego dla tego projektu w wysokości 20,7 mln euro. W Vigo montowane są takie modele jak: Citroen Berlingo, C4 Picasso, C-Elysee oraz Peugeot 301.

Wsparcie zostało przeznaczone na modernizację fabryki i właśnie to budzi wątpliwości Komisji Europejskiej. Zgodnie z przepisami, państwowa dotacja powinna być przyznawana na projekt nowy, a nie na istniejącą fabrykę. Wyjątek stanowi wdrożenie zupełnie nowych procesów produkcyjnych. KE zbada, czy zmiany wprowadzone przez PSA w Vigo są wystarczająco innowacyjne. Zgodnie z prawem pomoc państwa musi być ograniczona do minimum i nie może odwracać inwestycji od innego regionu w UE.

Komisja Europejska ma wątpliwości czy pomoc hiszpańska mogła dać krajowi nieuczciwą przewagę w przyciągnięciu projektu PSA, istnieje również prawdopodobieństwo, że niekoniecznie była koncernowi potrzebna.

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.
Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o