Andre Gustave Citroën urodził się 5. lutego 1878 w Paryżu. Żył 57 lat, w czasie których zdążył założyć jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk motoryzacyjnych w Europie. Zmarł 3 lipca 1935 roku.
Andre Citroën miał liczne związki z Polską. W naszym kraju mieszkali dziadkowie Citroëna, którzy są pochowani w Warszawie na ulicy Okopowej. Także w Warszawie jego rodzice wzięli ślub.
To właśnie tutaj, w Głownie, zobaczył drewniane daszkowe koła zębate. Kupił na nie patent i za pożyczone od polskiej rodziny pieniądze założył wytwórnie takich kół, tyle że z metalu. Koła te trafiły m.in. na pokład naszego najsłynniejszego niszczyciela, Błyskawicy. W 121 rocznicę tego wydarzenia stowarzyszenie Amicale Citroën Pologne zorganizowało wyprawę zabytkowym modelem C4 z ul. Andre Citroëna w Szczecinie do Głowna.
Historia marki Citroën jest niezwykła i pełna ciekawych wydarzeń. W 1918 roku Andre Citroën rozpoczął produkcje samochodów. Pierwszym autem z fabryki w Paryżu był Citroën Type A. Ambicją Andre była produkcja tanich aut, dostępnych dla każdego. Citroën rozpoczął szeroko zakrojoną akcję reklamową i wkrótce jego firma stała się najbardziej rozpoznawalnym producentem na Starym Kontynencie. Był nawet nazywany Fordem Europy. Z Fordem, z którym się doskonale znał, toczył zresztą swojego rodzaju marketingową wojnę.
Andre Citroën wykorzystywał do promocji samochodów każdą okazję. To on wymyślił, że w całej Francji staną znaki drogowe z logo jego firmy. Ku rozpaczy Louisa Renault oznakował świetlnym logo Citroëna Wieżę Eiffla w czasie wystawy przemysłowej w Paryżu. Wieżę chciał zresztą kupić – nie pozwoliły jednak na to władze miasta.
W Polsce Citroën chciał otworzyć fabrykę – nie porozumiał się jednak z ówczesnymi władzami. Doskonale funkcjonowały natomiast salony – szefem jednego z nich w Warszawie był późniejszy dowódca dywizjonu 303. Salon Citroëna uwieczniono również w polskiej przedwojennej komedii.
Andre Citroën zmarł 3 lipca 1935 roku. Bezpośrednią przyczyną śmierci był rak żołądka. Pochowano go w Paryżu, na cmentarzu Montparnasse.
