Fiat Chrysler wkrótce przejdzie na platformy Grupy PSA

4 2 166

W wyniku potwierdzonej przez obie firmy fuzji, samochody koncernu Fiat Chrysler zostaną przeniesione na platformy CMP i EMP2 opracowane przez Grupę PSA.

Grupa PSA i Fiat zgodziły się na utworzenie nowego wielkiego koncernu motoryzacyjnego, który rocznie ma produkować 8,7 mln pojazdów. W oświadczeniu dotyczącym fuzji możemy przeczytać, że 2/3 wszystkich samochodów giganta powstanie na zaledwie dwóch platformach, co ma przyczynić się do znacznych oszczędności.

Płyty podłogowe PSA charakteryzują się wieloma zaletami. Po pierwsze: są nowocześniejsze od płyt FCA a po drugie: są bardziej wszechstronne ponieważ zostały dostosowane do trzech rodzajów napędu: benzynowego, diesla i elektrycznego. Widzimy to na przykładzie Peugeot 208 oferowanego z każdej z wymienionych wersji. W nowym koncernie to właśnie platformy PSA będą dominujące. Modele takie jak pick-upy, czy większe pojazdy Jeepa wykorzystają architekturę FCA.

Mniejsza płyta CMP, która posłużyła do produkcji DS 3 Crossback, Peugeot 208, 2008 oraz Opla Corsy zostanie wykorzystana w 2,6 mln samochodów. Kolejną nowością bazującą na CMP będzie następca Citroena C4 i C4 Cactusa, który zadebiutuje w przyszłym roku.

3 mln pojazdów nowego koncernu powstanie na kompaktowej płycie podłogowej EMP2, na której powstał Peugeot 3008, 5008, DS 7 Crossback, Citroen C5  Aircross i Opel Grandland X.

Według Automotive News Europe pierwszym modelem koncernu Fiat Chrysler, który będzie dzielił komponenty z PSA będzie crossover Alfy Romeo. Model zadebiutuje w 2022 roku.

Jaki los czeka segment A? Koncern Fiat Chrysler Automobiles planuje w przyszłości rezygnację z najmniejszych pojazdów i podobny los czeka najprawdopodobniej samochody Grupy PSA. Elektryczny Fiat 500e, którego premiera została zaplanowana na wiosnę przyszłego roku trafi do sprzedaży jesienią przyszłego roku.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
4 Autorzy komentarzy
Michał508Steve BurczymuchaRoksonPit Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pit
Gość
Pit

i multijeta nie budziet ;(

Rokson
Gość
Rokson

Czarno widzę przyszłość Alfy Romeo

Steve Burczymucha
Gość
Steve Burczymucha

No to już po 4×4 w Jeepie

Michał508
Gość
Michał508

”Modele takie jak pick-upy, czy większe pojazdy Jeepa wykorzystają architekturę FCA.” – wystarczy przeczytać dokładnie artykuł. Napęd 4×4 w większych modelach Jeepa nie jest zagrożony, pewnie nowe generacje Renegade’a i Compassa stracą napęd 4×4, ale np. Grand Cherokee na 100% nie.