Chat with us, powered by LiveChat

Groupe PSA, CTAG i miasto Vigo po raz pierwszy testują systemy jazdy autonomicznej skomunikowane z infrastrukturą miejską

0 191

Organizacja CTAG1, Groupe PSA i miasto Vigo będą testować po raz pierwszy w środowisku miejskim technologie łączności na potrzeby rozwoju zautomatyzowanych funkcji samochodów. Celem jest weryfikacja skutecznej komunikacji między samochodami a infrastrukturą w złożonym środowisku miejskim. Dzięki technologiom komunikacji IoT (Internet of Things) i V2X (Vehicle to Everything) powstanie wiele nowych możliwości korzystania z samochodu.

Testy przeprowadzane w Vigo dotyczą:
– automatycznego parkowania na parkingach,
– jazdy autonomicznej w strefach miejskich,
– regulacji optymalnej prędkości przy dojeździe do skrzyżowań z sygnalizacją świetlną,
– ochrony użytkowników dróg szczególnie narażonych na wypadki.

Dzięki komunikacji z infrastrukturą, obie testowane sytuacje związane z jazdą po mieście pozwolą dostosowywać prędkość samochodu z większym wyprzedzeniem, zapewniając bardziej elastyczną i bezpieczną, w pełni kontrolowaną, ekoodpowiedzialną jazdę.

Program testów wpisuje się w ramy Europejskiego Projektu AUTOPILOT2, który został uruchomiony na początku 2017 roku. W ramach projektu analizie i ocenie podlega wkład nowych technologii komunikacyjnych w rozwój jazdy autonomicznej. W projekcie uczestniczy pięć europejskich miast, w tym Vigo, które udostępniło w tym celu wiele stref miejskich i nadzoruje niezbędne adaptacje infrastruktury. CTAG pilotuje projekt i odpowiada za testy techniczne. W następnych miesiącach w Vigo będą przeprowadzone kolejne testy.

Ignacio BUENO, dyrektor zakładu Groupe PSA w Vigo, powiedział: „Realizowany w Vigo projekt uzupełnia inne tego typu projekty przeprowadzone dotychczas przez Groupe PSA w Galicji, w innych krajach Europy i w Chinach. Inicjatywy te tworzą ekosystem do zaimplementowania na potrzeby technologii łączności, które umożliwiają jazdę autonomiczną”.

Luis MORENO, dyrektor generalny CTAG, podkreślił: „Projekt AUTOPILOT przyczynia się do wzmocnienia strategii badawczej CTAG, który jest wzorcowym europejskim ośrodkiem rozwoju inteligentnych samochodów, a także do umocnienia strategicznej współpracy z Groupe PSA w dziedzinie inteligentnych samochodów autonomicznych”.

Abel CABALLERO, burmistrz miasta Vigo powiedział: „Udział w tym projekcie wpisuje się w zapoczątkowane 10 lat temu zaangażowanie miasta w działania na rzecz integracji nowoczesnych technologii łączności z infrastrukturą drogową i systemami zarządzania ruchem drogowym. Miasto będzie sprzyjało rozwojowi i wdrażaniu projektu teraz i w przyszłości. Projekt ma kluczowe znaczenie dla bezpieczniejszego i bardziej komfortowego przemieszczania się mieszkańców i jest zgodny z naszymi celami budowy inteligentnego i zrównoważonego miasta”.

Więcej informacji na temat projektu AUTOPILOT można znaleźć na stronie: http://autopilot-project.eu/

1 Centro Tecnológico de Automoción de Galicia (Galicyjskie Technologiczne Centrum Motoryzacji).
2 AUTOPILOT: Automated Driving Progressed by Internet of Things.

 

Groupe PSA

Groupe PSA zapewnia użytkownikom wyjątkowe doznania za kierownicą i dostarcza innowacyjnych rozwiązań w zakresie mobilności, spełniających oczekiwania klientów na całym świecie. Grupa posiada pięć marek Peugeot, Citroën, DS, Opel i Vauxhall oraz zróżnicowaną ofertę usług związanych z mobilnością i inteligentnym zarządzaniem, dostępnych pod marką Free2Move. Jej plan strategiczny „Push to Pass” stanowi pierwszy etap realizacji wizji firmy: zdobycia pozycji wyróżniającego się wysoką wydajnością, światowego producenta samochodów i wiodącego dostawcy rozwiązań w zakresie mobilności, potrafiącego zbudować trwałe relacje lojalnościowe ze swoimi klientami. Jest jednym z pionierów, jeśli chodzi o samochody autonomiczne i zapewniające dostęp do Internetu oraz usług online. Jej działalność obejmuje również finansowanie (Banque PSA Finance) oraz produkcję wyposażenia samochodowego (Faurecia).

CTAG

CTAG jest prywatnym ośrodkiem non-profit, który zajmuje się badaniami oraz rozwojem technologii i innowacji dla branży motoryzacyjnej. CTAG świadczy usługi na różnych etapach rozwoju produktu – od zaawansowanych badań wstępnych, po cykl życia produktu. Działalność CTAG obejmuje: bezpieczeństwo, proces produkcyjny i nowe materiały, środowisko, elektronikę i ITS (inteligentne systemy transportowe), HMI (interakcje człowieka z maszyną), ergonomię i komfort. https://ctag.com/en

Urząd Miasta Vigo

Vigo jest usytuowane w północno-zachodniej części Hiszpanii, w autonomicznym regionie Galicji. Liczy około 300.000 mieszkańców i jest jedną z największych enklaw portowych na europejskim wybrzeżu Atlantyku. Miasto jest przemysłowym ośrodkiem Galicji ze znaczącym ośrodkiem produkcji samochodów.

 

 

źródło: Citroën Polska

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o