Informacja zapowiadana od pewnego czasu stała się faktem. Grupa PSA przejęła markę Opel. Transakcja pochłonęła 2,2 mld euro.
Opel został założony w 1862 roku w Rüsselsheim przez Adama Opla. Przez 90 lat właścicielem marki, był koncern General Motors, który zdecydował się zrezygnować z producenta po tym, jak nie udało się zrealizować celów za 2016 rok. Od 2009 roku Opel generował straty wyceniane łącznie na 9 mld dolarów.
Teraz marka będzie znajdowała się pod francuskim panowaniem. Została wykupiona za cenę 2,2 mld euro. W ten sposób powstała druga największa grupa motoryzacyjna w Europie za Volkswagenem. Szef Grupy PSA, Carlos Tavares, mówi że jest przekonany, że dzięki transakcji uda się uzdrowić Opla. Wówczas roczna sprzedaż samochodów PSA ma zostać zwiększona o 1,2 mln egzemplarzy niemieckiej marki. Pomoże to również lepiej rozłożyć koszty prac nad nową technologią.
Na razie nie znamy dokładnych szczegółów przejęcia Opla. Więcej informacji zostanie podanych najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj po konferencji Grupy PSA. Być może dowiemy się także, co stanie się z dwoma polskimi fabrykami Opla znajdującymi się w Tychach i w Gliwicach.
Grupa PSA i Opel wspólnie będą miały 17 proc. udział w rynku. Mają rocznie generować 1,7 mld euro oszczędności do 2026 roku.
„Jesteśmy dumni, z połączenia sił z marką Opel/Vauxhall. Jesteśmy też głęboko zaangażowani w dalszy rozwój tej wielkiej firmy i przyspieszenie jej zmian na lepsze” -powiedział Carlos Tavares, szef Grupy PSA. „Szanujemy wszystkich, utalentowanych ludzi z Opla/Vauxhall, którzy stoją za stworzeniem znakomitej marki oraz silnego dziedzictwa. Mamy zamiar zarządzać PSA i Opel/Vauxhall poprzez czerpanie z tożsamości marek. Razem stworzyliśmy już udane produkty przeznaczone na rynek europejski i wiemy, że Opel/Vauxhall jest właściwym partnerem. Nasza współpraca wkracza w ten sposób na nowy poziom.”
Transakcja pozwoli na zwiększenie korzyści w zakresie zaopatrzenia, produkcji oraz badań i rozwoju. PSA spodziewa się, że Opel uzyska marżę operacyjną w wysokości 2 proc. do 2020 roku oraz 6 proc. do 2026 roku.
Do tematu powrócimy wkrótce w większym materiale. A może nawet w kilku publikacjach ;-)
Najnowsze komentarze