Renault rozpoczyna integrację samochodu z inteligentnym domem

0 480

Grupa Renault pracuje obecnie nad rozwiązaniem zapewniającym interakcję i automatyczną, bezpieczną wymianę danych między samochodem a inteligentnym wyposażeniem domu.

Firma OTODO która jest pionierem w branży systemów dla inteligentnych domów, zajmuje się interfejsem łączącym samochód i dom oraz jego zabezpieczeniem.

Innowacyjna usługa jest docelowo przeznaczona dla wszystkich użytkowników samochodów marki Renault wyposażonych w system Easy Link, np. dla nowego ZOE, nowego Clio czy nowego Captura.

System umożliwi nie tylko przesyłanie z domu poleceń do inteligentnego samochodu Renault za pomocą smartfona lub podłączonych do sieci urządzeń, żeby przygotować go do jazdy lub udostępnić wybraną trasę, ale przede wszystkim zapewni kontrolę domowych urządzeń z ekranu wbudowanego w deskę rozdzielczą samochodu.

Intuicyjne, automatyczne i bezpieczne rozwiązanie

System pozwala na bezpieczną automatyzację niektórych codziennych czynności – użytkownik może sterować z samochodu różnymi urządzeniami ekosystemu inteligentnego domu.

Ustawienia systemu można w prosty sposób zmieniać za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony:

> Użytkownik wybiera urządzenia podłączone do systemu inteligentnego domu i dodaje je do dostępnych scenariuszy oraz przypisuje do nich określone działania.
– „Leaving Home”: przełączenie domu w tryb czuwania (np. przestawienie termostatu w tryb oszczędzania energii, spuszczenie rolet, wyłączenie świateł).
– „Arriving Home”: „obudzenie” domowych urządzeń.
> Następnie użytkownik wybiera odległość samochodu od domu, przy której dany scenariusz ma być mu proponowany.

Inteligentny system zapewnia unikatową usługę – użytkownik może jednym naciśnięciem na ekran dotykowy samochodu zatwierdzić scenariusz i automatycznie przesłać polecenia do urządzeń podłączonych do ekosystemu inteligentnego domu.

Jean-François Labal, odpowiadający w Grupie Renault za współpracę z partnerami, usługi i inteligentne samochody: Samochód musi stanowić element naszego cyfrowego życia. Nasza usługa oferuje klientom innowacyjną możliwość połączenia urządzeń inteligentnego domu z samochodem i to w bezpieczny sposób. Zmiana ustawień jest bardzo intuicyjna, a korzyść podwójna – usługa podnosi komfort dzięki automatyzacji i pozwala lepiej kontrolować zużycie energii w szczególności poprzez możliwość sterowania oświetleniem i ogrzewaniem.

Uniwersalna platforma ułatwiająca szeroką dostępność usługi

Grupa Renault powierzyła młodej firmie Otodo zadanie opracowania bezpiecznego interfejsu z uwierzytelnieniem użytkownika, zapewniającego połączenie między samochodem a inteligentnym wyposażeniem domu.

Od 2016 roku firma Otodo opracowała platformę technologiczną, która umożliwia zdalne sterowanie różnorodnymi urządzeniami i wyposażeniem domu w wielu krajach. Nowa aplikacja Otodo pozwoli na wykonywanie instrukcji wydawanych podczas jazdy samochodem.

Eric Denoyer, prezes Otodo oświadczył: Nasza platforma umożliwiła Grupie Renault zaprojektowanie prostego i uniwersalnego połączenia pomiędzy inteligentnym samochodem i domem i to niezależnie od marki. System jest otwarty na różne technologie. Jutro ta platforma pozwoli każdemu z nas na codzienne sterowanie inteligentnymi urządzeniami prosto z samochodu.

Usługa opracowana przez Grupę Renault i Otodo będzie dostępna w ciągu 2020 roku. Jej prapremiera odbywa się na targach CES w Las Vegas, w dniach 7-10 stycznia 2020, na stoisku Otodo (#40245 – Tech West, Sands Expo)

Grupa Renault

Międzynarodowy koncern Renault, produkujący samochody od 1898 roku, sprzedał w 2018 roku blisko 3,9 mln pojazdów w 134 krajach. Grupa zatrudnia obecnie ponad 180 tys. pracowników i posiada 36 zakładów i 12.700 punktów sprzedaży na całym świecie. Chcąc stawić czoła wielkim wyzwaniom technologicznym przyszłości i kontynuować strategię rentownego wzrostu, Grupa opiera się na rozwoju na rynkach pozaeuropejskich i wzajemnie dopełniających się pięciu markach (Renault, Dacia, Renault Samsung Motors, Alpine i Łada), produkcji samochodów elektrycznych i aliansie z Nissanem oraz Mitsubishi. Jest również silnie zaangażowana w Formułę 1 wraz ze stajnią, która bierze udział w mistrzostwach od 2016 roku. Sport motoryzacyjny jest dla Renault czynnikiem przyspieszającym wprowadzanie innowacji, a także budującym wizerunek i popularność marki.

OTODO

Firma OTODO, utworzona w maju 2016 roku przez menedżerów działających poprzednio w sektorze telekomunikacji, opracowała kompleksowy system kontroli inteligentnego domu. Opracowany przez nią uniwersalny pilot z dostępem do sieci i funkcją geolokalizacji o nazwie Ugo zdobył nagrodę za innowację na renonowanych targach CES 2018. Otodo nawiązała również strategiczną współpracę z Sagemcom, europejskim liderem na rynku modułów szerokopasmowych, który objął 20% udziałów młodej spółki.

 

 

źródło: Renault Polska

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o