Rewelacyjny występ w wyścigu E-Prix: Jean-Éric Vergne – król Berna

0 83

Jean-Éric Vergne zabłysnął rewelacyjnym występem w wyścigu o E-Prix Szwajcarii. Francuski kierowca wywalczył pole position, zwyciężył w wyścigu i dodatkowo zapewnił sobie wygraną w serii voestalpine, czyli tytuł najlepszego zawodnika w europejskich rundach sezonu. Przy okazji reprezentant zespołu DS TECHEETAH jako pierwszy zawodnik w historii Formuły E zapewnił sobie pole position, startując w kwalifikacjach z Grupy 1, i na razie jako jedyny odniósł trzy zwycięstwa w trwającym sezonie 2018-19.

André Lotterer ruszał do wyścigu z ósmej pozycji startowej. Po serii efektownych manewrów wyprzedzania Niemiec awansował na czwarte miejsce, jednak na mecie został sklasyfikowany jako czternasty – wszystko przez nałożoną przez sędziów karę czasową za błąd wywołany nieporozumieniem pomiędzy kierowcą a zespołem.

Mark Preston, szef zespołu DS TECHEETAH: Jean-Éric był dzisiaj bezkonkurencyjny. W pełni zasłużył na swój sukces. Jednocześnie chcę mocno podkreślić zasługi całego zespołu, który zapracował na nasze dzisiejsze wspaniałe osiągnięcie. Dzięki niemu na nowo znajdujemy się w sytuacji, którą znamy już z przeszłości: oto przed wyjazdem do Nowego Jorku na dwie ostatnie rundy sezonu jesteśmy na prowadzeniu w obydwu klasyfikacjach – kierowców i konstruktorów. Mamy w nich znaczną przewagę – odpowiednio 32 i 43 punkty. Jednak pomimo że dystans wobec rywali wydaje się spory, wiemy, że w Formule E do samego końca nigdy nie można być niczego pewnym. Przed nami dwa ostatnie wyścigi, dużo kolejnych punktów do zdobycia – i na tym teraz koncentrujemy się bez reszty.

Xavier Mestalan Pinon, dyrektor DS Performance: Brawa dla Jeana-Erica! Brawa dla DS TECHEETAH za to wspaniałe trzecie zwycięstwo, które znowu przybliża nas o krok do dwóch tytułów mistrzowskich, o które rywalizujemy w tym sezonie. Wprowadzone ostatnio modyfikacje bolidu zapewniły nam w stolicy Szwajcarii zauważalną przewagę. Pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować całemu zespołowi za wielki wysiłek i za jego imponujące efekty.

André Lotterer, miejsce 14.: To bardzo przykre otrzymać tak dotkliwą karę po ciężkiej pracy na torze, wyprzedzeniu tylu rywali i awansie na wyższą pozycję. Odbieram to jako cios, bo punkty, jakie zdobyłbym za czwarte miejsce na mecie, byłyby dla nas bardzo wartościowe w walce o tytuł mistrzowski. Jednak stało się i teraz musimy w pełni skupić się na przygotowaniach do dwóch końcowych rund w Nowym Jorku, by zakończyć sezon sukcesem, o jakim marzymy.

Jean-Éric Vergne, zwycięzca: Zespół pracował nad tą rundą z takim poświęceniem, że mój wynik jest nagrodą, na którą wszyscy zasłużyliśmy. Ostatnie okrążenia były mocno stresujące, bo nagle zaczęło padać. Zachowywałem dużą ostrożność – uznałem, że lepiej będzie ukończyć wyścig na drugim miejscu, niż uderzyć w mur i nie zobaczyć linii mety. Ostatecznie udało mi się zachować margines bezpieczeństwa i utrzymać prowadzenie. Chociaż pod koniec wyścigu dałem z siebie wszystko, by wygrać, ani na sekundę nie straciłem koncentracji – w końcówce naprawdę łatwo było wypaść z trasy. Zespół może uznać cały weekend za swój sukces: wywalczyliśmy pole position, zwycięstwo i garść punktów do obydwu klasyfikacji. Wszystko udało się znakomicie, jestem więc dumny z pracy, jaką włożyliśmy w tę rundę.

WYŚCIGOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA FORMUŁY E FIA ABB 2018/2019

RUNDA 11. – E-PRIX SZWAJCARII (45 MINUT):
1.JEAN-ÉRIC VERGNE, DS TECHEETAH FORMULA E TEAM (28 PKT, POLE POSITION)
2.MITCH EVANS, PANASONIC JAGUAR RACING (18 PKT)
3.SÉBASTIEN BUEMI, NISSAN E.DAMS (15 PKT)
4.SAM BIRD, ENVISION VIRGIN RACING (13 PKT)
5.MAXIMILIAN GÜNTHER, GEOX DRAGON (10 PKT)
6.DANIEL ABT, AUDI SPORT ABT SCHAEFFLER (8 PKT)
7.ALEX LYNN, PANASONIC JAGUAR RACING (6 PKT)
8.FELIPE MASSA, VENTURI FORMULA E TEAM (4 PKT)
KLASYFIKACJA KIEROWCÓW (PO 11. RUNDZIE):
1.JEAN-ÉRIC VERGNE, 130 PKT
2.LUCAS DI GRASSI, 98 PKT
3.MITCH EVANS, 87 PKT
4.ANDRÉ LOTTERER, 86 PKT
5.ANTÓNIO FÉLIX DA COSTA, 82 PKT
6.ROBIN FRIJNS, 81 PKT
KLASYFIKACJA ZESPOŁÓW (PO 11. RUNDZIE):
1.DS TECHEETAH FORMULA E TEAM, 216 PKT
2.AUDI SPORT ABT SCHAEFFLER, 173 PKT
3.ENVISION VIRGIN RACING, 150 PKT
4.NISSAN E.DAMS, 139 PKT
5.MAHINDRA RACING, 117 PKT
6.BMW I ANDRETTI MOTORSPORT, 106 PKT

Ostatnie dwie rundy w sezonie Wyścigowych Mistrzostw Świata ABB FIA Formuły E odbędą się 13 i 14 lipca 2019 r. w Nowym Jorku.

 

 

źródło: DS Automobiles Polska

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o