Kartka z kalendarza: 51 lat temu Citroen zaprezentował niezwykły model – Mehari

0 210

Citroen Mehari na zawsze wpisze się w historię motoryzacji. Zaprezentowany 16 maja 1968 roku zaskoczył wszystkich. Jego kształt jest ponadczasowy i podoba się do dzisiaj. Mehari bez problemu może stanąć koło najnowszych samochodów i będzie wyglądał świetnie. Jego nadwozie wykonane jest z tworzywa ABS, lekkiego materiału, który można było formować w dowolne kształty i uzyskać jaskrawe kolory bez potrzeby malowana. Wtedy była to niesamowita innowacja, dzisiaj z ABS produkuje się błotniki czy zderzaki masowo. 

Nazwa Méhari pochodzi od rasy wielbłądów, które słyną z szybkości i wytrzymałości. I nic dziwnego, bo Citroen Mehari okazał się świetnie przystosowany do klimatów gorących. Opuszczana przednia szyba, otwarte nadwozie i miękki dach mogą być tu wielką zaletą. W 1979 roku na rynek wprowadzono wersję 4×4. Dzisiaj to prawdziwa rzadkość, bo tych wersji zbudowano zaledwie 1300. Wszystkich Mehari powstało ponad 140 tysięcy ale mimo to ten model jest dzisiaj rzadkością.

Samochód zagrał w niezliczonej ilości filmów, w tym oczywiście w słynnych francuskich produkcjach, takich jak Żandarm z Saint Tropez.

Citroen zakończył produkcję Mehari w 1987 roku i chyba trochę szkoda, bo dzisiejszy e-Mehari to już nie to samo.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o