Rozwój automobilizmu po pierwszej wojnie światowej miał różne oblicza. Po tym jak w ciągu kilku lat udało się udoskonalić techniczną stronę samochodów, straciły one swój typowo użytkowy charakter a zaczęły konkurować wyglądem i wygodą.
Wśród rywalizujących wówczas firm były oczywiście nasze ulubione marki francuskie. Citroën, Peugeot czy Renault walczyły o klientów na różne sposoby. Rywalizowano na ekonomiczność, szybkość ale i piękno. Trend upiększania samochodów nie kończył się tylko na samym produkcie. Pięknie wyglądać miał sam kierowca i pasażer lub pasażerka, elegancko należało jeździć.
Dzisiaj możemy to skwitować ewentualnie uśmiechem, ale wtedy w bardzo poważnym tonie donosiły o tym media, także polskie. Jeden z artykułów na temat konkursu w stolicy Francji, Paryżu, zamieścił polski tygodnik Widnokrąg:
„Od czasu jak samochód przestał być niecodziennym, dziwnym wehikułem, za którym gapie uliczni obracali głowy, od czasu jak, w Ameryce na przykład „Ford” należy tak samo do urządzenia każdego domu, jak młynek do kawy albo kałamarz na biurko, od czasu, jak nawet w Europie każdy człowiek wymawia bez zająknienia marki fabryczne „Fiat” lub „Citroën”, jak „Underwood” lub „.Mydło Kotek”, zapalonym miłośnikom wielokonnych pojazdów nie wystarcza urządzanie wyścigów i „prób elastyczności”. Idealny samochód ma bowiem być nie tylko pewny, szybki, ale i piękny.
Ma być swego rodzaju dziełem sztuki. Urządza się więc „konkursy piękności” dla samochodów, gdzie odpowiednie koIegjum, złożone z fachowców i artystów, rozstrzyga o wartości estetycznego wyglądu, jak i o celowości linji itd. Również od kierowców wozów wymaga się pewnej estetyki w prowadzeniu, urządza sę specjalne konkursy pięknej jazdy.
Fotografja nasza przedstawia właśnie moment z takiego „konkursu elegancji”, urządzonego przez automobilistów francuskich w Parc des Princes dnia 5 czerwca 1925 r. w Paryżu. Fot. Agence Rol Paryż” – donosił w 1925 roku Widnokrąg, ilustrowany kurier tygodniowy, 1925.06.20 nr 2.
Także w Polsce tamtego okresu, wzorem Paryża, organizowano podobne konkursy. W wielu z nich zwyciężały samochody francuskie.
Zdjęcia: Royal Veteran Car Club Belgium Avant-Guerre Voor Oorlog Prewar Oldtimers
Originally posted 2021-11-11 18:52:24.