Kris Meeke w Xsarze WRC w Rallylegend

1 26

W Republice San Marino trwa rajd Rallylegend. To już 15. edycja tej imprezy, w której w tym roku startuje Kris Meeke w Xsarze WRC. W Xsarze Colina McRae, idola Krisa i mentor brytyjskiego kierowcy w początkach kariery.

Znani ze swojej miłości do motorsportu włoscy kibice mają niemal religijny szacunek dla zawodników i maszyn, które wykuwały historię Rajdowych Mistrzostw Świata. To właśnie z uwagi na to nabożne podejście powstała impreza Rallylegend, która gromadzi rokrocznie wielu znanych zawodników. Nie inaczej jest i w tym roku, gdy do udziału zgłosiło się ponad 140 załóg. A wśród nich Kris Meeke w Xsarze WRC. Xsarze, którą kiedyś startował Colin!

Tegoroczny Rallylegend poświęcony jest pamięci Colina McRae. Był to kierowca, który w początkach kariery Krisa Meeka miał wpływ na rozwój zawodnika z Irlandii Północnej. Colin, z uwagi na swoją bezkompromisową jazdę nazywany czasem McCrash, przeszedł do historii tego sportu. Widowiskowa jazda i praktycznie brak hamulców zjednały mu ogromną rzeszę oddanych fanów. W 1995 roku stanął na najwyższym podium w cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata. Było to znaczące osiągnięcie, bo w tym czasie był najmłodszym Mistrzem Świata w historii – tytuł zdobył w wieku 27 lat i 78 dni. Później (w wieku 30 lat) po pierwszy tytuł sięgnął nawet Sebastien Loeb.

Colin zginął tragicznie w połowie września przed dziesięcioma laty. Na ironię zasługuje fakt, że nie w samochodzie rajdowym, ale w helikopterze, blisko swojego domu zresztą.

Colin McRae startował także dla Citroëna, do którego dołączył w roku 2003. Z tego okresu pochodzą dwa zdjęcia, które poniżej prezentujemy. Tą samą Xsarą dziś startuje w Rallylegend Kris Meeke.

Kiedy miałem 16 lat miałem okazję zobaczyć go podczas Rajdu Katalonii” – wspomina Colina Kris Meeke. – „Byłem już wtedy jego wielkim fanem. Później zacząłem pracować jako inżynier w M-Sporcie, ale ciągnęło mnie za kierownicę. Udało się – wprawdzie mój pierwszy sezon nie był sukcesem ;-) ale i tak Colin mnie zauważył! Wziął mnie pod swoje skrzydła, udoskonalił moją jazdę i tak naprawdę to dzięki niemu dostałem się do serii FIA Junior WRC. Chyba do dziś jest osobą, której najwięcej zawdzięczam”.

Poza emocjonalną stroną startu w takiej imprezie cieszę się, że mogę zasiąść w Xsarze WRC, którą jeździł Colin. To wielka radość móc prowadzić ten samochód. Mam nadzieję, że uda mi się też sprawić dużo radości fanom rajdów i fanom Colina” – dodaje Meeke.

Rajd rozpoczął się wczoraj i potrwa do niedzieli. Po jego zakończeniu odbędzie się Parada Colina. Pojedzie w niej wielu kierowców, także Kris, ale również kilku Mistrzów Świata. Pojawi się tam też Sebastien Loeb za kierownicą Citroëna C4 WRC.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; zdjęcia: Citroën

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
1 Autorzy komentarzy
Łukasz Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łukasz
Gość
Łukasz

Xarą jeździł także tragicznie zmarły Philippe Bugalski. To były najlepsze lata WRC. Z ich końcem odeszli wspaniali kierowcy z naszym nieodżałowanym Januszem Kuligiem na czele :(