Chat with us, powered by LiveChat

Legendarny Berliet T100 na Europejskich Dniach Dziedzictwa

0 1 061

Wielka, 50-tonowa francuska ciężarówka Berliet T100 zostanie pokazana na Europejskich Dniach Dziedzictwa. Ten kolos będzie witał wszystkich odwiedzających w zakładzie Renault Trucks w Saint Priest pod Lyonem w sobotę 21. września w godzinach od 10.00 do 17:50. Kto się tam pojawi ten będzie mógł obejrzeć jedną z czterech takich wyprodukowanych ciężarówek.

Berliet T100 o nazwie Desert Giant będzie po raz pierwszy wystawiony podczas Europejskich Dni Dziedzictwa. To niewątpliwie gratka dla miłośników motoryzacji, zwłaszcza fanów pojazdów ciężkich. Berliet T100 nr 2 to masywny 50-tonowy pojazd o wysokości ponad 5 metrów. Ten egzemplarz zjechał z linii montażowych fabryki Berlieta Lyon-Monplaisir w 1958 roku. Był przeznaczony dla firm naftowych działających w południowej Algierii. Jego umiejętność niestrudzonego przedzierania się przez wydmy sprawiła, że ​​odegrał ważną rolę w gaszeniu wielkiego pożaru szybu naftowego w Gassi-Touil w latach 1961–62, wspierając straż pożarną. Od 1981 r. ten symbol francuskiego dziedzictwa przemysłowego, jakim niewątpliwie jest Berliet T100, znajduje się w posiadaniu Fundacji Berliet, która została założona w celu ochrony i prezentacji zabytkowych pojazdów marki.

Obok wielkiej ciężarówki prezentowani będą jego wyraźnie jednak mniejsi następcy: Renault Trucks T, C, K i D Wide.

Berliet T100 nr 2, dane techniczne:
– masa własna: 50 t / ładowność: 50 t; masa całkowita: 100 t
– wymiary: długość: 15 m; szerokość: 5 m; wysokość: 4,45 m; wysokość opony: 2,2 m
– silnik wysokoprężny „Cummins” V12 o mocy 700 KM
– 4-biegowa hydrauliczna skrzynia biegów Clark
– zwielokrotnione „wodoodporne” hamulce tarczowe, po cztery na każdym z sześciu kół.

W dniu wczorajszym Berliet T100 był transportowany na miejsce ekspozycji przez Renault Trucks C 520 należącą do Transports Lavoye, klienta Berliet, a następnie Renault Trucks od 1944 roku.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w najbliższą sobotę, 21. września, w godzinach 10:00-17:50. Nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji. Organizatorzy zapewniają bezpłatny parking.

Przypomnijmy, że Berliet T100 pokazany został także na tegorocznym Retromobile w Paryżu.

Więcej na temat marki Berliet i jej historii możecie przeczytać w poświęconej mu sekcji niniejszego artykułu.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; zdjęcia: Renault Trucks

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o