Fabryka Stellantis Mangualde zakończy rok 2024 najwyższym rekordem produkcji w historii, z prognozą wyprodukowania 86.000 pojazdów, co oznacza wzrost o 2% w porównaniu z rokiem 2023, który był jak dotąd najlepszym rokiem produkcji w tej fabryce.
W pierwszych jedenastu miesiącach bieżącego roku Stellantis Mangualde reprezentował, według danych ACAP, 26,2% pojazdów wyprodukowanych w Portugalii, z czego 95,5% przeznaczono na rynek eksportowy. Fakt ten podkreśla rosnące znaczenie Stellantis Mangualde dla gospodarki narodowej, wzmacniając znaczenie zakładu w rozwoju tkanki biznesowo-przemysłowej regionu centralnego.

Dobiegający już końca rok 2024 w tej jednostce produkcyjnej upływa pod znakiem rozpoczęcia produkcji pojazdów w 100% elektrycznych, co doprowadziło do znaczących przekształceń w jej obszarze przemysłowym, zarówno w sektorze montażowym, jak i narzędzi produkcyjnych. Największą atrakcją jest utworzenie nowej linii montażu akumulatorów do produkowanych tam pojazdów elektrycznych. Powierzchnia ponad 800 m² pozwoliła na utworzenie 63 nowych stanowisk pracy i związanych z tym specjalistycznych szkoleń dla całego zespołu technicznego.
Inwestycja w Mangualde odzwierciedla zaangażowanie firmy Stellantis w zrównoważoną mobilność w kraju, po otwarciu pierwszej fabryki w Portugalii, która produkuje w dużych seriach pojazdy w 100% elektryczne.
Linia Mangualde Factory obejmuje obecnie pełną gamę ośmiu pojazdów elektrycznych czterech marek Grupy: wersje osobowe i dostawcze Citroën ë-Berlingo i ë-Berlingo Van, Fiat e-Doblò, Opel Combo Electric i Peugeot E -Partner oraz E-Rifter.
Na poziomie krajowym, oprócz tego, że Stellantis był liderem całego rynku w pierwszych jedenastu miesiącach roku, z udziałem na poziomie 25,0%, Stellantis Pro One, jego jednostka biznesowa zajmująca się pojazdami profesjonalnymi, również zajmuje niepodważalną pozycję lidera, zarówno na rynku dla lekkich samochodów dostawczych z udziałem 44,7%, jak i w 100% elektrycznych samochodów dostawczych z 34,5% udziałem w rynku.
Centrum Produkcyjne Mangualde, pierwsza montownia samochodów założona w Portugalii w 1962 roku, wyprodukowało już ponad 1,8 miliona pojazdów w postaci 24 różnych modeli.
Obecnie zakład zatrudnia około 900 pracowników, którzy pracując na trzy zmiany produkują średnio 370 pojazdów dziennie.
Krzysztof Gregorczyk; zdjęcia: Stellantis
Najnowsze komentarze