Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
niezależny dziennik
motoryzacyjny
Brak wyników
temu
  • Wiadomości
    • Stellantis
      • Citroen
      • DS Automobiles
      • Opel
      • Peugeot
      • PSA
      • Stellantis
    • Grupa Renault
      • Alpine
      • Dacia
      • Renault
    • Nissan
    • Różne
  • Testy samochodów
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • Przeglądy Prasy
  • Historia motoryzacji
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
    • Historia Renault
  • Wyprawy
    • Argentyna
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Turcja
    • Tajlandia
    • Wietnam
  • Kontakt
    • REKLAMA
    • Redakcja Francuskie.pl
    • Partnerzy
    • Dla organizatorów zlotów
Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
Brak wyników
temu
Główna Wiadomości

Niezwykłe muzeum Renault powstanie w 2027 roku we Flins

Małgorzata Kozikowska autor Małgorzata Kozikowska
2025-06-27
w Wiadomości, Renault
Czas czytania 12 minut
138
A A
0
the originals renault the collections 3 Wiadomości

Renault posiada dziś wyjątkową kolekcję historycznych pojazdów, dzieł sztuki i archiwalnych dokumentów. Od 2027 roku zostaną one zgromadzone w nowym budynku ekspozycyjnym w miejscowości Flins pod Paryżem. Publiczność będzie mogła zapoznać się z tym dziedzictwem podczas zwiedzania wystawy stałej i w ramach wystaw tematycznych. Ten ambitny projekt umożliwi zaprezentowanie 125-letniej historii marki oraz podkreślenie jej wpływu na innowacje w motoryzacji i na zbiorową świadomość.

„Jestem przekonany, że siła marki tkwi przede wszystkim w jej korzeniach. Nasze dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, liczące sobie 125 lat, wciąż niezwykle mocno oddziałuje. Jest źródłem inspiracji dla naszych zespołów kreujących przyszłość motoryzacji, ale należy też po trosze do każdego, ponieważ Renault to również kawałek uniwersalnej kultury popularnej. Dlatego chcieliśmy udostępnić je wszystkim zainteresowanym w ramach żywej, otwartej i ogólnodostępnej instytucji. To będzie miejsce, do którego przychodzi się z rodziną, spaceruje pomiędzy samochodami i poznaje historię, która nie jest statyczna, lecz wciąż żyje – dziedzictwo, z którego jesteśmy dumni i chcemy, by w pełni ożyło na nowo” – powiedział Fabrice Cambolive, CEO marki Renault.

Renault świętuje powrót legendy: Festiv4L na cześć premiery elektrycznego Renault 4the originals renault the collections 2 Wiadomości

Zanurz się w motoryzacyjnej historii Renault

Renault ogłasza realizację unikalnego projektu, którego celem jest zapoznanie jak najszerszego grona osób z bogatym dziedzictwem przemysłowym i kulturowym marki. Od 2027 roku każdy zainteresowany będzie mógł zagłębić się w historię Grupy. Będzie to okazja do (ponownego) odkrycia kultowych modeli, z których każdy ma swoją historię – związaną z innowacjami technicznymi, ale także zmianami społecznymi, które im towarzyszyły. Samochód przyczynia się do kształtowania urbanistyki, stylu życia, sztuki i kultury, a przez to jest również bezpośrednim świadkiem życia codziennego.

To nowe miejsce umożliwi odwiedzającym przywołanie własnych wspomnień związanych z konkretnymi modelami, słynnymi reklamami Renault, które zapisały się w dziejach swojej epoki, czy też podziwianie wyjątkowych dzieł sztuki pochodzących ze zbiorów Renault. Przyszły gmach będzie miejscem przekazywania historii Renault, która ożyje za sprawą doświadczeń, spotkań, wydarzeń i technologii. Wciągające dzieje Renault zostaną przedstawione odwiedzającym między innymi przy pomocy rzeczywistości wirtualnej, która poprowadzi ich przez epopeję Renault ściśle powiązaną z historią Francji. To będzie wyjątkowo immersyjne doświadczenie.the originals renault the collections 1 Wiadomości

Flins – oczywisty wybór

Jako lokalizację budynku firma Renault wybrała kompleks przemysłowy w miejscowości Flins, zaledwie 40 kilometrów od Paryża. Od momentu uruchomienia tego legendarnego zakładu w 1952 roku wyprodukowano w nim ponad 18 milionów samochodów. Był on świadkiem wyjątkowej przemysłowej historii, w której wspomnienie milionów samochodów przenika się z dążeniem do bardziej odpowiedzialnej mobilności.

Kompleks we Flins był kolebką kultowych modeli, takich jak Dauphine w latach 50., Renault 5 w latach 70. i 80., Renault 4, cztery generacje Clio czy ZOE, a od 2021 roku pełni nową funkcję jako Refactory – pionierski zakład regeneracji samochodów w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym.new patrimonial project the originals renault the collections 19 Wiadomości

Budynek – pomost między przeszłością a przyszłością, między miastem a zakładem przemysłowym

Nowy gmach, zlokalizowany przed fabryką, na obrzeżach miast Flins i Elisabethville, będzie pomostem między nimi a światem Renault, z którym współistnieją od ponad 70 lat. Stanie się łącznikiem między miastem a kompleksem przemysłowym. Projekt budynku, opracowany przez architekta Jacoba Celnikiera z biura CGA, harmonijnie nawiązuje do prostopadłościennych brył fabryki zaprojektowanej przez architekta Bernarda Zehrfussa, laureata Nagrody Rzymskiej z 1939 roku.the originals renault the collections 6 Wiadomości

Mocno horyzontalna forma fabryki zostanie przełamana pewną wertykalnością nowego gmachu, który składa się z sześciu rosnących równoległościanów ułożonych schodkowo i nakładających się na siebie niczym matrioszki. W efekcie fasadę tworzą otwory, wznoszące się jeden nad drugim, które pozwalają się domyślać obszerności zbiorów przechowywanych we wnętrzu. Fasada budynku wyraża otwartość i gościnność, co kontrastuje z dużymi nieprzejrzystymi bryłami fabryki widocznej w tle.

Wnętrze gmachu stanowi żywą przestrzeń przeznaczoną do prezentacji dziedzictwa marki Renault z dużą strefą eventową o powierzchni 2,8 tys. m2, wokół której rozmieszczono różne obszary robocze, konsultacyjne i magazynowe. Najbardziej widowiskowa część mieści kolekcję składającą się z setek samochodów wyeksponowanych na regałach paletowych. Samochody, ustawione niejako na gigantycznych półkach, tworzą prawdziwą motoryzacyjną galerię, dzięki przeszkleniom widoczną z przestrzeni eventowej, a także z zewnątrz poprzez liczne otwory w budynku.

Przestrzeń eventowa została zaprojektowana jako duża hala, której wysokość stopniowo zwiększa się od wejścia do budynku aż do gigantycznej witryny z samochodami rozmieszczonymi na regałach paletowych. Dopełnieniem całości jest warsztat renowacji pojazdów oraz różne strefy magazynowe do przechowywania części i sprzętu.the originals renault the collections 4 Wiadomości

„Po raz pierwszy Renault szeroko otwiera swoje podwoje, aby zaprezentować dziedzictwo marki. To wyjątkowe, żywe i otwarte dla każdego miejsce stanowi hołd dla 125 lat innowacji, designu i motoryzacyjnej pasji. To, co czeka odwiedzających, będzie wprost zdumiewające. Tysiące przedmiotów, setki dzieł sztuki, a przede wszystkim unikalny w skali świata widok – kultowe samochody ustawione na regałach paletowych niczym klejnoty zawieszone w przestrzeni. Spektakularna aranżacja godna niesamowitej historii, którą chcemy się podzielić” – powiedział Arnaud Belloni, chief branding officer Renault

UNIKATOWA KOLEKCJA – ŚWIADECTWO HISTORII

Archiwa i eksponaty, świadectwo 125 lat historii motoryzacji

Dziedzictwo Renault to nie tylko samochody – firma jest właścicielem dużej liczby przedmiotów ukazujących jej rozwój od 1898 roku. Renault posiada ponad 2,4 tys. metrów bieżących archiwów, które tworzą imponującą kolekcję dokumentów prezentujących historię firmy. Wśród tysięcy dokumentów znajdują się między innymi afisze i plakaty, rysunki projektowe, modele i zabawki, samochody na pedały, puchary i medale, a także opracowania tworzące bibliografię Renault. W nowym gmachu odwiedzający będą mogli teraz zapoznać się z bogactwem tych archiwów. Będzie to cenne narzędzie pozwalające zrozumieć historię marki i tego, co stworzyła.

Nowy Renault 5 E-Tech zdobywa tytuł „Samochodu Roku” Car Dealer Power w Wielkiej Brytaniithe originals renault the collections 7 Wiadomości

Hołd dla setek historycznych samochodów

W ramach projektu szerokie grono odbiorców zyska dostęp do prawdziwego skarbu motoryzacji, liczącego kilkaset pojazdów zachowanych w doskonałym stanie. Starannie zachowane i odrestaurowane samochody reprezentują różne etapy historii Renault, począwszy od pierwszego modelu wyprodukowanego przez Louisa Renault – Typ A z 1898 roku – poprzez auta przedwojenne, bolidy Formuły 1, kultowe modele Alpine, aż po wizjonerskie samochody koncepcyjne.

Co ważne, ponad połowa zgromadzonych samochodów wciąż nadaje się do jazdy, co świadczy o staranności, z jaką były utrzymywane. Zespół sześciu wykwalifikowanych techników od lat zajmuje się renowacją i utrzymywaniem samochodów z kolekcji Renault, aby każdy model był w stanie wyjechać na drogę i opowiedzieć swoją historię. Ta uznana specjalistyczna wiedza posłuży do stworzenia warsztatu renowacji części mechanicznych i blacharki, który znajdzie się w nowym budynku.new patrimonial project the originals renault the collections 17 Wiadomości

Różnorodność kolekcji jest świadectwem bogatego dziedzictwa Renault. Charakterystyczne, niekiedy rzadkie, eksponaty umożliwią prześledzenie technologicznej i estetycznej ewolucji przemysłu samochodowego. Inne, niegdyś popularne przedmioty, wzbudzą emocje związane z osobistymi wspomnieniami odwiedzających. Kto nie zachował w pamięci widoków lub zapachów związanych z wycieczką na wieś modelem Renault 4 czy z wyjazdem na wczasy Renault 16…?

Ta żywa kolekcja będzie z biegiem czasu rosnąć, ale będzie także dostosowywana, głównie poprzez sprzedaż duplikatów. W tym celu w dniach 6–7 grudnia 2025 roku zostanie zorganizowana licytacja w domu aukcyjnym Artcurial.

Unikalna kolekcja sztuki

Renault posiada również kilkaset dzieł sztuki, które zostaną wyeksponowane we Flins. Od lat 30. Renault jest bowiem pionierem mecenatu sztuki współczesnej. Nadrzędnym celem tej unikalnej kolekcji sztuki jest zbliżanie do siebie artystów i świata przemysłu oraz inicjowanie dialogu między nimi. Istotnym przejawem tego dążenia było utworzenie w czerwcu 2024 roku Funduszu Renault na rzecz Sztuki i Kultury, którego celem jest zabezpieczenie i ochrona dzieł wchodzących w skład kolekcji oraz uzupełnianie jej o twórczość współczesnych artystów, czym firma ugruntowuje swoją pozycję mecenasa sztuki i podmiotu życia kulturalnego. Fundusz ma za zadanie chronić swoje dziedzictwo, a jednocześnie wspierać wschodzących artystów tworzących współcześnie, ze szczególnym uwzględnieniem street artu, który jest istotnym elementem świata produktów Renault.

Warto przeczytać!

Nowe Renault Twingo E-Tech po teście ładowania. Jak wypadło?

Najnowsze Renault Twingo zostało podniesione wielkim dźwigiem. Z jakiego powodu?

Nowe Renault Clio VI na raty lub w najmie. Ile trzeba zapłacić?

Test: Renault 4 E-Tech na polskich drogach. Czy wciąż jest jak jeansy? Pierwsza jazda, wrażenia, opinia

Funduszu Renault na rzecz Sztuki i Kultury: pomost między branżą motoryzacyjną a twórczością artystyczną

Zbiory historyczne Funduszu liczą kilkaset znanych dzieł, w tym fotografie Roberta Doisneau, którego kariera była ściśle związana z Renault, dzieło Armana oparte na Renault 4 z 1967 roku, serię Erró poświęconą Renault 5, twórczość Victora Vasarely’ego czy dzieła Jeana Dubuffeta inspirowane nurtem art brut.the originals renault the collections 8 Wiadomości

Kolekcja świadczy o wsparciu udzielanym w przeszłości przez Renault wielu ruchom artystycznym, takim jak:
  • tzw. fotografia humanistyczna (zwłaszcza Roberta Doisneau, który w latach 1934–1939 był etatowym pracownikiem firmy),
  • nowy realizm (powstały w 1960 roku, reprezentowany przez Armana czy Jeana Tinguely’ego, rzeźbiarzy wykorzystujących materiały codziennego użytku),
  • figuracja narracyjna (głównie Erró, który w swoich obrazach łączy elementy pochodzące z kultury popularnej, jak również z historii sztuki),
  • op art, czyli sztuka optyczna (odmiana abstrakcji geometrycznej, która opiera się na rozwibrowaniu pola widzenia, aby stworzyć wrażenie ruchu), której głównym przedstawicielem jest Victor Vasarely, autor odświeżonego logo Renault z 1972 roku,
  • działalność Jeana Dubuffeta, malarza i rzeźbiarza, autora terminu art brut, oznaczającego spontaniczną i kreatywną twórczość samouków czy osób marginalizowanych.

Obecnie Fundusz wspiera także współczesną sztukę miejską, w tym dzieła takie jak Bourgeon i Accrescent Dana Rawlingsa, wykonane na bazie historycznego Renault 5 i nowego Renault 5 E Tech electric, czy Héritage Césara Malfiego, wykonane w Refactory we Flins w 2024 roku z bocznej części karoserii Renault Scenic E Tech electric.

Podczas regularnie organizowanych wystaw czasowych odwiedzający będą mogli zapoznać się z tymi wyrazistymi dziełami symbolizującymi dialog między przeszłością a przyszłością, między sztuką a przemysłem.

„Street art to współczesna odpowiedź na historyczne ambicje artystyczne firmy Renault, która w latach 60. wspierała pop art i sztukę kinetyczną. Ruch, który wyprowadza sztukę na ulice i czyni ją dostępną dla wszystkich, ma wiele wspólnego z działalnością producenta samochodów, którego produkty również »zaludniają« ulice. Związek między naszymi wartościami »społecznymi« i sztuką ulicy jest bardzo silny” – powiedziała Catherine Gros, wiceprezes ds. sztuki, dziedzictwa i mecenatu

Art Factory – rezydencja artystyczna we Flins

W kompleksie we Flins od niedawna mieści się rezydencja artystyczna pod nazwą Art Factory, urządzona w dawnej lakierni samochodowej. Przestrzeń o powierzchni 3,2 tys. m2 została w całości przeznaczona na tworzenie i eksponowanie sztuki miejskiej, a pracujący w niej artyści mogą tworzyć swoje dzieła w otoczeniu, które odzwierciedla atmosferę miasta. Mają również dostęp do elementów przemysłowych, które nadal pozostały na miejscu – mogą je wykorzystywać, nadawać im nowy sens lub zutylizować w swoich dziełach.the originals renault the collections 14 Wiadomości

Renault 5 E-Tech na polskim rynku. Ile kosztuje?

Wybór artystów do najbliższego programu rezydencyjnego odbędzie się zgodnie z kryteriami opracowanymi we współpracy z dwoma kuratorami wystaw: Jeanem Faucheurem i Gaëlem Lefeuvrem. Na przestrzeni około trzech lat będzie organizowanych kilka pobytów rezydencyjnych rocznie. Dzieło Gérarda Zlotykamiena pod tytułem Ready-made 1935-2025, 7 tonnes 5, wykonane na autobusie Renault z 1937 roku, już znalazło się w tym nietypowym miejscu twórczości artystycznej. Jednym z zaproszonych artystów jest Jean Faucheur, który już teraz przebywa w Art Factory, aby stworzyć w niej dzieło sztuki.

Rezydencja zapewni immersyjne, czasowe środowisko pracy, które umożliwi artystom wyrażenie swojej kreatywności w unikalnym, przemysłowym otoczeniu. Część stworzonych dzieł dołączy do ekspozycji i kolekcji w nowej przestrzeni poświęconej dziedzictwu i innowacji Renault.

Informacja prasowa: Renault Polska

Francuskie.pl w Google News Ustaw Francuskie.pl jako preferowane źródło
Francuskie Samochody Olej do silnika 1.2 PureTech Akcja Lucim
Zapisz się na newsletter
Najciekawsze newsy i testy o francuskich autach — bez spamu. 1–2 razy w tygodniu.
Możesz wypisać się w każdej chwili.

Galeria

Galeria dołączonych zdjęć

the originals renault the collections 1 Wiadomościthe originals renault the collections 5 Wiadomościthe originals renault the collections 6 Wiadomościthe originals renault the collections 9 Wiadomościthe originals renault the collections 10 Wiadomościthe originals renault the collections 11 Wiadomościthe originals renault the collections 12 Wiadomościthe originals renault the collections 13 Wiadomościthe originals renault the collections 14 Wiadomościthe originals renault the collections 4 Wiadomościnew patrimonial project the originals renault the collections 18 Wiadomościthe originals renault the collections 2 Wiadomościthe originals renault the collections 7 Wiadomościthe originals renault the collections 8 Wiadomościthe originals renault the collections Wiadomościnew patrimonial project the originals renault the collections 15 Wiadomościnew patrimonial project the originals renault the collections 16 Wiadomościnew patrimonial project the originals renault the collections 17 Wiadomościnew patrimonial project the originals renault the collections 19 Wiadomości
0 0 głosy
Ocena artykułu
Tagi: R4R5Scenic E-Tech ElectricRenaultZoeClio16Type A
Udostepnij48Tweet30Udostepnij8
Małgorzata Kozikowska

Małgorzata Kozikowska

Zastępca redaktora naczelnego francuskie.pl. Specjalizuje się w bieżących wydarzeniach rynku motoryzacyjnego, testach samochodów oraz relacjach z krajowych i międzynarodowych wydarzeń branżowych. Autorka kilku tysięcy artykułów, analiz i materiałów reporterskich, z dużym wyczuciem wyszukująca motoryzacyjne ciekawostki i tematy mniej oczywiste. Miłośniczka podróży, w szczególności wędrówek górskich, które często łączy z motoryzacyjnymi wyprawami i obserwacją rynku w różnych częściach Europy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze inline
Zobacz wszystkie komentarze

Popularne teraz

  • Dacia Bigster Million Star Hotel 006 Wiadomości

    Nowa Dacia Bigster ma jeden problem, twierdzi nabywca tego SUVa

    8683 udostępnienia
    Udostepnij 3473 Tweet 2171
  • Nowe Renault Clio VI na raty lub w najmie. Ile trzeba zapłacić?

    1227 udostępnienia
    Udostepnij 491 Tweet 307
  • Czy Opel właśnie staje się chińską marką? Logo zostaje niemieckie, techniki coraz mniej. Felieton

    1672 udostępnienia
    Udostepnij 669 Tweet 418
  • Renault będzie miało silnik V6! HORSE W30 ma 544 KM trafi do hybryd

    2618 udostępnienia
    Udostepnij 1047 Tweet 655

Testy samochodów

renault megane grandtour 1 2 tce automat 2014 1 1024x6821 Wiadomości
Testy

Test: Renault Megane Grandtour Bose 1.2 130 KM EDC – z automatem wygodniej. Opinie, zalety, wady, plusy i minusy

autor Tomasz Nowicki
2014-11-01
Nowy Opel Mokka e GS 156 KM 01 Wiadomości
Testy

Test: Nowy Opel Mokka-e GS 156 KM – z prądem po niemiecku

autor Krzysztof Gregorczyk
2025-08-08
ds 7 1 2 scaled Wiadomości
Testy

Ile pali nowy luksusowy SUV DS 7 z silnikiem 1.5 BlueHDi 130 KM? Zaskakująco mało!

autor Tomasz Nowicki
2025-05-23
citroen ds3 dla kobiety Wiadomości
Citroën - testy i opinie

Test: Citroën DS3 1.6 THP 156 KM. Dobry wybór. Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Jola Leszczyńska
2019-04-23
peugeot 308 1 2 82km francuskie pl 2 300x2001 Wiadomości
Testy

Test: Peugeot 308 1.2 PureTech 82KM II – najtańsza wersja na rynku. Opinie, zalety, wady, plusy i minusy

autor Tomasz Nowicki
2014-03-19

Najnowsze komentarze

  • Kulson - Przyjeżdżasz na ładowarkę, a właściciel Tesli apeluje, żebyś nie ładował samochodu do 100%
  • Grześ - Nowa Dacia Bigster ma jeden problem, twierdzi nabywca tego SUVa
  • Adam - Nowa Dacia Bigster ma jeden problem, twierdzi nabywca tego SUVa
  • Adam - Nowa Dacia Bigster ma jeden problem, twierdzi nabywca tego SUVa
  • Piotr - Używana Dacia Sandero 1.2 75 KM z LPG przejechała na taxi 400 tysięcy kilometrów
  • Piotr - Używana Dacia Sandero 1.2 75 KM z LPG przejechała na taxi 400 tysięcy kilometrów
  • Były miłośnik dustera - To najtańszy nowy Renault Symbioz z silnikiem 140 KM w Polsce! Tylko 92.700 zł, pod jednym warunkiem
  • Reklama
  • Redakcja Francuskie.pl
  • Kontakt
  • Współpraca
  • Organizujesz zlot?

Francuskie samochody
Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny. Piszemy o markach Alpine | Citroen | Dacia | DS Automobiles | Fiat | Jeep | Nissan | Opel | Peugeot | PSA | Renault | Stellantis. Copyright © 2004 - 2024 Francuskie.pl. wydawca LiveLink sp.z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie części lub całości bez zgody wydawcy zabronione.
Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
Kontakt z redakcją: [email protected]

Witam ponownie!

Zaloguj się

Zapomniane hasło?

Odzyskaj hasło

Wpisz nazwę użytkownika lub adres by uzyskać hasło

Zaloguj się
Brak wyników
temu
  • Reklama
  • Wiadomości
    • Renault
    • Citroen
    • Peugeot
    • Różne
    • Opel
    • DS Automobiles
    • Stellantis
    • Dacia
  • Testy
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • Historia
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii i motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
  • Wyprawy
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Rumunia Dacią Duster
    • Turcja
  • Używane
  • Przegląd Prasy
wpDiscuz
0
0
Skomentuj, podziel się swoją opiniąx
()
x
| Odpowiedz