Niezwykłe ogłoszenie Renault sprzed dziewięćdziesięciu trzech lat

4 668

W 1927 roku w Poznaniu prężnie działało przedsiębiorstwo, które zajmowało się importem samochodów Renault. Znajdowało się na ulicy Fredry 12, w centrum miasta. Wiemy to z ogłoszenia, w którym kilka rzeczy zwraca uwagę – jest dość niezwykłe. 

Importer Renault nazywał się „Robur” Import & Export Comp i w Poznaniu posiadał swój oddział. Można było tam nawet zadzwonić – nie było to oczywiste w 1927 roku. Numer telefonu to 40-15. Czym dokładnie zajmowała się firma?

Jak wynika z reklamy, zamieszczonej w niedzielnym wydaniu Dziennika Bydgoskiego z dnia 23 października 1927 roku, firma oferowała samochodowy osobowe, ciężarowe, strażackie i specjalne. Czyli tak naprawdę robiła to, co dzisiaj firmy współpracujące z Renault. O różnych wersjach specjalnych współczesnych samochodów tego producenta niedawno Was zresztą informowaliśmy.

W ogłoszeniu zwraca uwagę bardzo ciekawe sformułowanie „Zwracamy specjalną uwagę na niskotorowe motory”. Co może oznaczać? Może któryś z naszych Czytelników podzieli się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat?

A skąd nazwa Robur? Być może z niezwykle popularnej wtedy książki Juliusza Verna „Robur Zdobywca”. Kto nie czytał, niech mocno żałuje – świetna lektura.

Oto mapa Poznania (współczesna).
Fredry 12 to samo centrum, bardzo prestiżowa lokalizacja.

Jak wyglądała podróż takim samochodem Renault z 1927 roku? Na przykład tak:

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
2 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
4 Autorzy komentarzy
GrudzieńRafałJulienVmax Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Vmax
Gość
Vmax

Zwracamy specjalną uwagę na niskotorowe motory?? O co chodzi?

Rafał
Gość
Rafał

Moim zdaniem chodzi motor niskotonowy, cichy? Sprawa literówki w druku

Grudzień
Gość
Grudzień

To możliwe ale sformułowanie dziwne

Julien
Gość
Julien

Robur zawsze będzie mi się kojarzyć z NRDowską ciężarówką. Być może chodziło o niższe zamontowanie silnika z różnych powodów niż u konkurencji .