Chat with us, powered by LiveChat

Kartka z kalendarza: Niezwykły pojedynek na Saharze, Citroen kontra Renault

0 110

Dziewięćdziesiąt cztery lata temu samochody zrobiły już taki postęp, że pomysł pokonania Sahary był czymś zupełnie realnym. Francuski generał Estienne, najbardziej znany z tego, że stworzył we Francji broń pancerną, nazywany „Ojcem czołgów”, szukał rozwiązania, które mogłoby zastąpić konie w trudnych pustynnych warunkach. Dlatego zorganizowano niezwykły pojedynek. 25 stycznia 1924 roku trzy Citroeny, wyposażone w gąsienice zaczęły niezwykłą rywalizację z trzema sześciokołowcami Renault. 

Generał poprosił Louisa Renault o skonstruowanie pojazdu specjalnie dla pustyni. Ten nie zastanawiał się długo i stworzył specjalny model z 6 kołami, który miał tylny dwuosiowy napęd, wysoki prześwit. Cztery koła napędowe z tyłu dawały bardzo dobrą przyczepność, a niskociśnieniowie opony świetnie dawały sobie radę zarówno w piasku jak i na skałach.

W dniu 25 stycznia 1924 roku trzy samochody terenowe Renault rywalizowały z trzema pojazdami gąsienicowymi Citroën-Kegresse na trasie między Colomb-Béchar (Algieria) i Bourem (obecnie Mali). Przejechały 2.400 kilometrów w ciągu 7 dni. Pomysł Renault świetnie się sprawdził.

Chociaż Citroen miał bardziej złożony napęd a konstrukcja gąsienic była złożona, samochód świetnie sobie radził w saharyjskich warunkach. Był jednak nieco cięższy i wolniejszy. Ale warto podkreślić, że obie firmy odniosły sukces. Mimo późniejszego o 24h startu i problemów po drodze ze znalezieniem drogi, załoga Renault dojechała na metę zaledwie 5 godzin po Citroenie. 6-kołowce Renault sprawdziły się doskonale i przez jakiś czas służyły w tamtejszych warunkach, zapewniając transport przez pustynię.

10 konny silnik Renault również okazał się odporny na pustynne warunki a prosta obsługa ułatwiała funkcjonowanie w tutejszym klimacie. Pojedynek obu firm przyczynił się do rozwoju technologii związanych z samochodami a doświadczenia zdobyte na Saharze wykorzystano później w wielu innych projektach.

Co ciekawe, wyprawa posłużyła zarówno Citroenowi jak i Renault do zakrojonej na szeroką skalę promocji swoich samochodów.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o