Nową Dacią Duster do globalnego bieguna zimna. Jak samochód dał sobie radę przy -53 stopniach?

7 9 315

Kiedy temperatura spada do -53 stopni Celsjusza, samochód zachowuje się zupełnie inaczej niż normalnie. Dacia Duster, którą rumuńskie małżeństwo z Rumunii wybrało się do najzimniejszego miejsca na Ziemi, musiała zostać dostosowana do panujących tu warunków. 

W Nowosybirsku zamontowano specjalny dodatkowy system ogrzewania, który podgrzewał silnik, kabinę i zbiornik paliwa oraz pompę. Auto otrzymało też dodatkową izolację termiczną i zostało dokładnie sprawdzone na dalszą podróż. Ale to nie wystarczyło. W czasie jazdy, 150 kilometrów od najbliższego miasta, okazało się, że komputerowi Dustera nie spodobały się te mrozy. Jednym z elementów, który nie został odpowiednio podgrzany, był komputer samochodowy. I to on właśnie zaczął sprawiać problemy podróżnikom. Na części udało się to rozwiązać i mimo -53 stopni na zewnątrz dotarli do celu.

Dacia Duster dojechała do miejscowości Ojmiakon, która uważana jest za globalny biegun zimna. Rekordowo niska temperatura, jaką tu zanotowano, to -71,2 stopnia Celsjusza. Na szczęście było to wiele lat temu. Tej zimy w Ojmiakonie było „zaledwie” minus 47 stopni. Podróżnicy wyruszyli z Rumunii z miejscowości Satu Mare i łącznie przejechali w jedną stronę ponad 11 tysięcy kilometrów. Teraz wracają już do Rumunii, ciesząc się umiarkowanym w ich odczuciu mrozem, który nie przekracza 20 stopni.

Kinga Saturnians i Attila Bertici wyruszyli na Syberię w czwartek, 12. grudnia 2019 roku. Ich celem był globalny bieguna zimna. W ciągu 40 dni przejadą łącznie około 25 tysięcy kilometrów. Podróżnicy jadą Dacią Duster 1.5 dCi 4×4.

Pogoda dzisiaj

Film z tej części podróży Dusterem

Mapa – tu dojechała Dacia Duster

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
5 Wątki komentarzy
2 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
7 Autorzy komentarzy
AndrzejObywatel MKJurasWAWPawel Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zimny
Gość
Zimny

Mrożąca krew w żyłach informacja

Matolek26
Gość
Matolek26

Może być webasto albo jego odpowiednik…

Pawel
Gość
Pawel

Webasto to ogrzewanie POSTOJOWE.
pracuje by podgrzac silnik i ew. kabine zaniim uruchomisz samochod.

WAW
Gość
WAW

Ciekawe jakie srednie spalanie im wyjdzie

Juras
Gość
Juras

No fajnie. Szkoda ze polacy w przeciwieństwie do naszych sąsiadów nie mogą kupić Daci TCe z napedem 4×4. Dlaczego?

Obywatel MK
Gość
Obywatel MK

Mogą, jesteśmy w Unii Eurpejskiej.

Andrzej
Gość
Andrzej

Pytanie zasadnicze jaka to wersja Dustera? Bo to jest istotne. Diesel to nie benzyna. Sama benzyna też posiada kilka wersji. To że zostały dołożone pewne rozwiązania indywidualne to nic nie möwi.