Kolejne klasyczne Renault w nowoczesnej formie? Ktoś mógłby rzec, że francuska marka przesadza z ciągłymi powrotami do korzeni, ale przyglądając się z bliska modelowi Renault 17 chciałoby się widzieć takich samochodów więcej. Restomod, który powstał przy współpracy z projektantem Ora Ïto to niemal ideał łączący historię z przyszłością. Oglądaliśmy samochód na żywo podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Paryżu.
Renault 17 to jedno z najbardziej stylowych aut francuskiej motoryzacji lat 70, które zadebiutowało w 1971 roku wspólnie z drugim, nieco odmiennym coupe – R15. To dopiero czasy. Nie dość, że producent przewidział w ofercie miejsce na czyste emocje, to jeszcze w dodatku dwóch postaciach. Renault 17 powstał na tej samej platformie co R12-tka, ale był skierowany do miłośników elegancji i szybszej jazdy.
Nowe Renault Twingo łączy nowoczesność i nostalgię. Widzieliśmy „żabę” na żywo w Paryżu
17-tka to dzisiaj rzadki i poszukiwany klasyk, który przyciąga kolekcjonerów dzięki jedynej w swoim rodzaju estetyce. W latach w latach 1971–1979 wyprodukowano zaledwie ok. 92 tys. sztuk tego modelu, dlatego nie jest łatwo znaleźć pojazdy w oryginalnym stanie. A gdyby tak przywrócić do życia samochód z przeszłości? W ostatnich latach producenci lubią korzystać z tego pomysłu. W 2018 roku Peugeot odnowił 504 Coupe konceptem e-Legend a trzy lata później Opel zaprezentował elektryczny restomod na bazie Manty. Marka Renault postanowiła opracować własne coupe. Nowoczesna wersja R17-ki, która powstała przy współpracy z projektantem Ora Ïto została zaprezentowana podczas targów w Paryżu. Efekt końcowy wygląda jak spełnienie marzeń.
Renault 17: elegancja i prostota
Renault zaprojektowało 17-tkę z myślą o przywołaniu wspomnień. Liczyła się elegancja oraz jak najlepsze oddanie charakteru coupe z lat 70. Restomod powstał na samonośnym nadwoziu 17-tki, z zachowaniem oryginalnych elementów drzwi i okien, ale został poszerzony o 17 cm w celu poprawy przyczepności. W samochodzie zastosowano nowy projekt nadkoli oraz reflektorów, które choć charakteryzują się prostotą, tak jak w oryginale, wprowadzają do projektu dozę nowoczesności.
Podwójne lampy przyjęły kształt prostokątów o zaokrąglonych rogach, z kolei w tylnej części zastosowano pas świetlny, który współgra z poziomymi liniami znajdującymi się poniżej. Elegancji dodaje lakier Brąz Galactic, opracowany specjalnie z myślą o 17-tce. Nadwozie wykonane jest w całości z włókna węglowego, co pozwoliło na ograniczenie masy pojazdu do 1,4 tony.
Przestrzeń, w której prezentowany był model podczas targów w Paryżu wyglądała niczym gablota muzeum, co podkreślało wyjątkowy charakter auta i przyciągało odwiedzających paryski salon samochodowy.
Silnik elektryczny o mocy 270 KM
W mocniejszej odmianie Renault 17 oferowany był z silnikiem 1.6 o mocy 108 KM, który pozwalał na osiągnięcie prędkości maksymalnej około 180 km/h. Restomod opracowany przy współpracy z Ora Ïto to samochód elektryczny napędzany silnikiem o mocy 270 KM umieszczonym w tylnej części pojazdu.
Układ kabiny pozostał zbliżony do klasycznej R17-tki. Fotele zaprojektowano w oparciu o wyposażenie oryginalnego samochodu, ale zostały pokryte nowymi materiałami łączącymi beże i brązy. W samochodzie nie mogło zabraknąć nowoczesnych zdobyczy technologii. Na konsolę centralną trafił ekran z interfejsem Renault a za kierownicę cztery ekrany, które wzorowano na licznikach modelu 17. Tarcze podobnie jak reflektory wykonano w schemacie z zaokrąglonymi rogami. Zarówno design, jak i kolorystyka wnętrza przywołują klimat lat 70-tych.
Promocja marki w oparciu o historię
Renault nie zapomina o swojej historii i pokazuje, to nie tylko za pomocą pięknych samochodów koncepcyjnych. Do europejskiej oferty dołączyła już nowoczesna wersja R5, wkrótce będzie można zamówić elektryczne R4 E-Tech a w przygotowaniu na rok 2025 jest nowe Twingo, którego design ma być inspirowany I generacją tego modelu. Restomod pokazuje, że marka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w procesie wskrzeszania swoich samochodów sprzed lat.
Samochód stanowi część serii projektów zapoczątkowanych w 2021, która przypomina o dziedzictwie przy współpracy z artystami z różnych dziedzin designu. Pierwszym konceptem był SUITE N°4 na bazie Renault 4. W kolejnym roku marka zaprezentowała prototyp 5 Diamant a w ubiegłym Twingo zaprojektowane przez holenderską artystkę Sabine Marcelis. Niestety producent zapowiada, że Renault 17 nie trafi nigdy do produkcji, jest za to ciekawym sposobem na przywołanie historii i jednocześnie promocję marki.
Ile kosztuje nowe Renault Espace? Cena w polskim salonie, wersje, wyposażenie
Najnowsze komentarze