Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
niezależny dziennik
motoryzacyjny
Brak wyników
temu
  • Wiadomości
    • Stellantis
      • Citroen
      • DS Automobiles
      • Opel
      • Peugeot
      • PSA
      • Stellantis
    • Grupa Renault
      • Alpine
      • Dacia
      • Renault
    • Nissan
    • Różne
  • Testy samochodów
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • Przeglądy Prasy
  • Historia motoryzacji
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
    • Historia Renault
  • Wyprawy
    • Argentyna
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Turcja
    • Tajlandia
    • Wietnam
  • Kontakt
    • REKLAMA
    • Redakcja Francuskie.pl
    • Partnerzy
    • Dla organizatorów zlotów
Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny
Brak wyników
temu
Główna Wiadomości

Nowy DS 9 pierwsze wrażenia z jazdy konkurentem BMW Serii 5

Małgorzata Kozikowska autor Małgorzata Kozikowska
2021-04-27
w Wiadomości, DS Automobiles
Czas czytania 6 minut
1.1k
A A
26
DS 9

Na polskim rynku zadebiutował model DS 9, ale na pierwszą jazdę musimy jeszcze chwilę poczekać, przynajmniej do czerwca tego roku. Na rynku francuskim, premiera rodzimych modeli odbyła się szybciej, dlatego dziennikarze magazynu L’argus mieli już okazję zająć miejsce za kierownicą nowej limuzyny. Jakie pierwsze wrażenia?

DS 9 mierzy 4,93 m długości, czyli podobnie do niemieckich konkurentów: Audi A6, BMW Serii 5 i Mercedesa Klasy E. Magazyn L’argus zaznacza, że klasyczna linia odbiega od oryginalności DS 5 produkowanego od 2011 do 2018 roku. Linia jest klasyczna, elegancko narysowana a francuski styl przyciąga wzrok. Specyfika DS 9 tkwi w osłonie chłodnicy otoczonej DS Wings oraz aktywnych LED-wych reflektorach z obrotowymi modułami. Światła umieszczone na tylnych słupkach to ukłon w stronę oryginalnego Citroena DS z 1955 roku.

Egzemplarz, który testował portal L’argus to samochód w wersji E-Tense z hybrydowym napędem o mocy 225 KM w inspiracji Rivoli+. Kabina wyposażona została w opcjonalną tapicerkę z czerwonej skóry nappa a podsufitkę z alkantary. Samochód jest wyposażony w wysuwany zegarek, cztery podgrzewane fotele z wentylacją i masażem oraz szyberdach. Całość jest przyjemna i schludnie wykończona.

Na pokładzie nie brakuje technologii. Pojazd wyposażono w chowane klamki, zawieszenie Active Scan i system noktowizyjny, ale DS 9 brakuje udoskonaleń takich jak: bezprzewodowy system Apple CarPlay, wyświetlacz przezierny, pojemnościowa kierownica czy inteligentne sterowanie głosowe, które można znaleźć u konkurentów. System multimedialny z 12-calowym ekranem, choć sprawia dobre wrażenie pod względem technologicznym, wydaje się przestarzały (słaba szybkość działania i rozdzielczość kamery cofania). DS Automobiles dobrze o tym wie ponieważ nowy DS 4 z asystentem DS Iris oferuje znacznie więcej. Szkoda, że ​​DS 9 nie mógł z tego skorzystać…DS 9 E Tense – jakie systemy wspomogą kierowcę 3 Wiadomości

Prowadzenie DS 9 E-Tense

DS 9 zdaniem L’argus oferuje doskonały komfort dzięki zawieszeniu Active Scan. Kamera skanuje drogę, aby dostosować amortyzację do panujących warunków. Niska pozycja za kierownicą jest przyjemna, podobnie jak w Peugeot 508. Oba modele powstały na tej samej platformie EMP 2, ale marka DS Automobiles dostosowała ją do specyfiki swojego sedana, zwłaszcza pod względem rozstawu osi (+11 cm) oraz komfortu jazdy.

Auto otacza kierowcę oazą spokoju i pod tym względem DS 9 okazał się prawdziwym sukcesem. Francuzi oferują komfort sterowania i odczuwalną ciszę podczas jazdy, choć można było lepiej ograniczyć odgłosy przepływu powietrza na autostradzie. Jazda jest nastawiona na płynność, ale francuski model nie zawiedzie, gdy trzeba przyspieszyć tempo.

Zużycie paliwa

Napęd DS 9 E-Tense o mocy 225 KM składa się z jednostki benzynowej 1.6 o mocy 180 KM i silnika elektrycznego o mocy 110 KM. Układ współpracuje z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów, która przekazuje napęd na przednie koła. W porównaniu do 508 Hybrid 225, DS 9 w bardziej płynny sposób zarządza przełączaniem między silnikami benzynowymi i elektrycznym a pedał hamulca zapewnia lepszą konsekwencję. Połączona moc i moment obrotowy pozwalają na przyspieszenie błyskawicy.

Hybryda plug-in DS9 może przejechać do 48 kilometrów w trybie w 100% elektrycznym zgodnie z cyklem WLTP. Akumulator o pojemności 11,9 kWh wymaga co najmniej 1 godziny 45 minut do pełnego ładowania za pomocą ładowarki o mocy 7,4 kW. Zużycie paliwa jest uwarunkowane częstotliwością ładowania. Test, w którym magazyn L’argus pokonał 92 km w tym 20 km autostradą zakończył się wynikiem 4,8 l/100 km. Przy takiej odległości rezultat jest lepszy niż w dieslu. Na drugiej trasie (76 km) po autostradzie a więc z prędkością 130 km/h, zużycie wzrosło do 7,6 l/100 km. W tym przypadku było gorzej od diesla, ale i tak nieźle jak na hybrydę plug-in. Niskie nadwozie DS 9 i aerodynamika sprzyjają wydajności.

Na pokładzie inspiracji OperaDSC 0057 1 scaled Wiadomości

Zajęcie miejsca z tyłu pozwala docenić wielkość pojazdu. Przy rozstawie osi wynoszącym 2,9 m miejsce na nogi jest wręcz królewskie, ale zdaniem L’argus byłoby jeszcze lepiej, gdyby pasażer miał możliwość wsunięcia stóp pod przednie siedzenia. Przestrzeń nad głową nie jest duża, ale nie stanowi problemu dla pasażerów o wzroście do 1,8 m. Komfortu dostarcza klimatyzacja, fotele z funkcją masażu oraz duży środkowy podłokietnik. DS Automobiles nie dba jednak o modułowość i pakowanie bagaży. Dostęp do bagażnika jest wąski, składanie oparć ciężkie w obsłudze a w wersji E-Tense oparcia są jednoczęściowe.

Warto przeczytać!

Stronniczy przegląd prasy: MOTOR nr 16/2026. Świetna ocena Renault Twingo E-Tech

Marka DS Automobiles prezentuje nowego ambasadora i zostaje partnerem tytularnym 83. Italian Open

Nowy szef designu Stellantis zapowiada koniec klonów w gamie koncernu

DS 9 to samochód wielkości Audi A6, BMW Serii 5 i Mercedesa Klasy E, ale ceny są zbliżone samochodom z niższego segmentu. Pojazd może konkurować z mniej przestronnym, ale bardziej zwinnym Peugeotem 508. Klienci mogą wahać się również pomiędzy DS 9 a DS 7 Crossback, który jest bardziej praktyczny, ma więcej zastosowań i niższą cenę.

Werdykt

DS 9 oznacza powrót dużych francuskich samochodów premium i przejmuje rolę auta z najwyższej półki, który jest alternatywą dla niemieckich liderów. Dzięki swojej elegancji i rozwiniętemu poczuciu gościnności na pokładzie, warto rozważyć model DS Automobiles jako przyjemniejszy dla oka i lepszy w prowadzeniu niż SUV. Trudny marki, aby uwieść jednocześnie chińskich i europejskich klientów, nie oferują jednak wystarczająco wiele pod względem technologii, różnorodności wersji i przyjemności prowadzenia, aby czołowe marki czuły się zagrożone.

Źródło: L’argus

Francuskie.pl w Google News Ustaw Francuskie.pl jako preferowane źródło
Francuskie Samochody Olej do silnika 1.2 PureTech Akcja Lucim
Zapisz się na newsletter
Najciekawsze newsy i testy o francuskich autach — bez spamu. 1–2 razy w tygodniu.
Możesz wypisać się w każdej chwili.

Galeria

3 3 głosy
Ocena artykułu
Tagi: DS AutomobilesE-TenseDS 9
Udostepnij382Tweet239Udostepnij67
Małgorzata Kozikowska

Małgorzata Kozikowska

Zastępca redaktora naczelnego francuskie.pl. Specjalizuje się w bieżących wydarzeniach rynku motoryzacyjnego, testach samochodów oraz relacjach z krajowych i międzynarodowych wydarzeń branżowych. Autorka kilku tysięcy artykułów, analiz i materiałów reporterskich, z dużym wyczuciem wyszukująca motoryzacyjne ciekawostki i tematy mniej oczywiste. Miłośniczka podróży, w szczególności wędrówek górskich, które często łączy z motoryzacyjnymi wyprawami i obserwacją rynku w różnych częściach Europy.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Komentarze inline
Zobacz wszystkie komentarze

Popularne teraz

  • Dacia Duster 3,3 l/100 km

    Dacia Duster z nowym, prototypowym silnikiem pali tylko 3,3 l/100 km

    4683 udostępnienia
    Udostepnij 1873 Tweet 1171
  • Szef Citroëna: „kiedy usunęliśmy z katalogu Berlingo z silnikiem spalinowym wielu klientów kupiło Dacię Jogger”

    2481 udostępnienia
    Udostepnij 992 Tweet 620
  • Stellantis ogłosił wyniki walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Co się zmieniło?

    666 udostępnienia
    Udostepnij 266 Tweet 167
  • Nowy Fiat Pandina drożeje. Zmiana w cenniku najtańszego modelu marki

    498 udostępnienia
    Udostepnij 199 Tweet 125

Testy samochodów

citroen c4 picasso 100 300x200 Wiadomości
Citroën - testy i opinie

Test: Citroen C4 Picasso – test czytelnika. Rodzinny MPV wprost dla mnie! Opinie, zalety, wady, plusy i minusy

autor Jędrzej Chmielewski
2013-12-29
07. Renault Arkana E Tech Intens 145 – z hybryda na ekspresowkach Wiadomości
Testy

Test: Renault Arkana E-Tech Intens 145 KM. Czy hybryda ma sens na autostradzie? Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Krzysztof Gregorczyk
2022-02-08
014. DS 4 E Tense 225 PHEV – kwintesencja francuskosci Wiadomości
Testy

Test: DS 4 E-Tense 225 (PHEV) – kwintesencja francuskości. Opinie, wady, zalety, plusy, minusy, spalanie.

autor Krzysztof Gregorczyk
2022-05-15
Renault Espace Full Hybrid
Testy

Renault Espace Full Hybrid 200 – test rodzinnego SUV-a. Komfort, technologia i 7 miejsc: wsiadam, klikam i jest po mojemu

autor Małgorzata Kozikowska
2026-02-09
Nowa Dacia Duster Hybrid 140 2024
Testy

Test: Dacia Duster Hybrid 140, czyli oszczędna jazda z automatem. Czy to najlepsza wersja Dustera?

autor Małgorzata Kozikowska
2024-09-27

Najnowsze komentarze

  • Greg - Nowy Fiat Pandina drożeje. Zmiana w cenniku najtańszego modelu marki
  • Adam - Nowy Fiat Pandina drożeje. Zmiana w cenniku najtańszego modelu marki
  • Alex - Renault 4 E-Tech Plein Sud już w sprzedaży na niektórych rynkach
  • Anonim - Renault Austral ma zaktualizowany cennik. Promocja do 12.000 zł na wybrane modele
  • Mmm - Dacia Duster z nowym, prototypowym silnikiem pali tylko 3,3 l/100 km
  • Inny Anonimowy - Ile nowy Renault Espace 200 KM Full Hybrid pali na trasie szybkiego ruchu?
  • Yeti - Szef Citroëna: „kiedy usunęliśmy z katalogu Berlingo z silnikiem spalinowym wielu klientów kupiło Dacię Jogger”
  • Reklama
  • Redakcja Francuskie.pl
  • Kontakt
  • Współpraca
  • Organizujesz zlot?

Francuskie samochody
Francuskie.pl - Dziennik Motoryzacyjny. Piszemy o markach Alpine | Citroen | Dacia | DS Automobiles | Fiat | Jeep | Nissan | Opel | Peugeot | PSA | Renault | Stellantis. Copyright © 2004 - 2024 Francuskie.pl. wydawca LiveLink sp.z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie części lub całości bez zgody wydawcy zabronione.
Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
Kontakt z redakcją: [email protected]

Witam ponownie!

Zaloguj się

Zapomniane hasło?

Odzyskaj hasło

Wpisz nazwę użytkownika lub adres by uzyskać hasło

Zaloguj się
Brak wyników
temu
  • Reklama
  • Wiadomości
    • Renault
    • Citroen
    • Peugeot
    • Różne
    • Opel
    • DS Automobiles
    • Stellantis
    • Dacia
  • Testy
    • Alpine – testy i opinie
    • Citroën – testy i opinie
    • Dacia – testy i opinie
    • DS – testy i opinie
    • Peugeot – testy i opinie
    • Opel – testy i opinie
    • Renault – testy i opinie
    • Stellantis – testy i opinie
  • Historia
    • Nieznane, niszowe, zapomniane
    • Artykuły o historii i motoryzacji
    • Historia Citroena
    • Historia Peugeot
  • Wyprawy
    • Australia
    • Brazylia
    • Europa
    • Indie
    • Krym
    • Nowa Zelandia
    • Rumunia Dacią Duster
    • Turcja
  • Używane
  • Przegląd Prasy
wpDiscuz
26
0
Skomentuj, podziel się swoją opiniąx
()
x
| Odpowiedz