-
Dla całej rodziny Astry: wysoce efektywny system automatycznej wymiany powietrza
-
Skuteczny w walce z katarem siennym: wydajne filtry z węglem aktywnym zatrzymują niepożądane cząsteczki
-
Prawidłowe zachowanie: wskazówki, co robić, kiedy poziom pyłków jest wysoki
Samochody Opla pomagają utrzymać czystość powietrza. Są wyposażone w wysoce wydajne jednostki napędowe, które ograniczają emisję spalin, a modele z napędem elektrycznym i hybrydowym typu plug-in umożliwiają jazdę bezemisyjną. W kabinie samochodu, skuteczne mechanizmy oczyszczania pozwalają wszystkim pasażerom swobodnie oddychać czystym powietrzem. Doskonałym tego przykładem jest supernowoczesny system kontroli jakości powietrza Intelli-Air, zapewniający optymalną jakość powietrza, dostępny dla wszystkich modeli z rodziny Astry, w tym dla topowego modelu w gamie, niezwykle dynamicznego Opla Astry GSe (zużycie paliwa według WLTP: 1.2-1.1 l/100 km, emisja CO2 26-25 g/km; wartości w cyklu mieszanym), w którym system kontroli jakości powietrza Intelli-Air jest oferowany w standardzie.
Takie systemy są bardzo przydatne zwłaszcza wiosną i latem, kiedy miliony alergików cierpią na katar sienny. Przyjemny klimat we wnętrzu przynosi szereg korzyści: znacznie sprzyja komfortowi i zdrowiu kierowcy i pasażerów, zapobiega uciążliwemu swędzeniu oczu i nosa, a jednocześnie zapewnia większe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.
Inteligentnie i bardzo skutecznie: monitorowanie jakości powietrza w kabinie dzięki systemowi Intelli-Air
Nagrodzony „Złotą Kierownicą 2022” Opel Astra, jest wyposażony w inteligentny, wysoce efektywny system kontroli jakości powietrza Intelli-Air. Łączy on wysoce skuteczne filtry powietrza i cząstek stałych z systemem monitorowania jakości powietrza. System ten nieustannie kontroluje parametry powietrza w kabinie, a gdy pogarsza się jego jakość, automatycznie inicjuje jego wymianę. Jakość powietrza jest kontrolowana przez położenie otworu recyrkulacyjnego. Gdy jakość powietrza na zewnątrz jest zła, czujnik jakości powietrza (AQS) włącza obieg zamknięty, aby zanieczyszczenia nie przedostawały się do samochodu. Natomiast gdy czujnik wykryje, że powietrze w kabinie jest zanieczyszczone na przykład dymem papierosowym lub kurzem wniesionym na odzieży, zawór otwiera się, by przewietrzyć wnętrze pojazdu.
Dzięki Intelli-Air czystość powietrza w kabinie nowej Astry jest zawsze możliwie najwyższa. Pasażerowie mogą nawet przekonać się o tym osobiście: informacja o jakości powietrza jest wyświetlana na dużym kolorowym ekranie dotykowym. Wyświetla on informacje o jakości powietrza w postaci ikon w kształcie samochodu, które zmieniają kolor w zależności od jakości powietrza we wnętrzu. Skala tych wskazań jest oparta na międzynarodowym indeksie jakości powietrza AQI (Air Quality Index). Jakość powietrza w przedziale pasażerskim jest monitorowana przez czujnik PM 2,5, który wykrywa drobiny zanieczyszczeń o wielkości do 2,5 mikrometra.
Podwójne działanie: filtry z węglem aktywowanym blokują zanieczyszczenia lotne i nieprzyjemne zapachy
Intelli-Air zapewnia dobrą jakość powietrza w nowej Astrze, uzupełniając działanie oryginalnych filtrów kabinowych Opla stosowanych w wielu modelach tej marki. Są to filtry dwuwarstwowe z węglem aktywowanym, które zatrzymują nie tylko cząstki stałe, ale także gazy, w tym ozon i nieprzyjemne zapachy. Przede wszystkim jednak eliminują prawie 100 procent pyłków.
Jakość tych filtrów spełnia najwyższe standardy. Materiał filtra ma właściwości hydrofobowe, dzięki czemu nie zamarza w zimie i nie staje się siedliskiem bakterii w wyższej temperaturze. Mimo wysokiej skuteczności filtrowania zapewniona jest też dobra przepuszczalność powietrza. Filtr należy wymieniać co 12 miesięcy, aby zagwarantować sobie czyste powietrze w kabinie przez cały rok. System zarządzania filtrem informuje kierowcę o konieczności wymiany tego elementu.
Wskazówki pomagające przetrwać sezon pylenia roślin
Każdy może zastosować pewne środki chroniące przed napadem kataru siennego w czasie jazdy. W okresie wysokiego stężenia pyłków w powietrzu wystarczy nie otwierać okien w samochodzie, a resztą zajmą się filtry i system Intelli-Air. Ma to znaczenie także dla bezpieczeństwa na drodze, bo częste kichnięcia kierowcy zwiększają ryzyko wypadku. Na przykład w mieście kichnięcie odwraca uwagę kierowcy na czas odpowiadający przejechaniu 20 metrów. Przy prędkości 100 km/h kichający kierowca może nie patrzeć na drogę nawet przez 50 metrów. Przed podróżą dobrze jest zapoznać się z aktualną prognozą pylenia podawaną przez lokalne służby meteorologiczne.
Kierowca powinien także powstrzymać się od przyjmowania leków, bo preparaty antyhistaminowe mogą powodować senność. Ubrania lepiej zdejmować w łazience, a nie w sypialni. Wskazane jest też umycie włosów przed pójściem spać, aby pyłki nie przenosiły się na poduszkę. Płukanie nosa roztworem soli rano i wieczorem oraz wilgotne okłady na oczy złagodzą podrażnienia i pieczenie. Ponadto osłony i siatki w oknach zabezpieczające przed pyłem stanowią dodatkową barierę i pomagają utrzymać czyste powietrze w pomieszczeniach.
źródło: Opel Polska / Stellantis Polska
Originally posted 2004-10-04 01:21:30.
Najnowsze komentarze