Najnowsze premiery Opla wyróżniają się między innymi minimalistycznym przodem. Opel Vizor łączy w sobie najnowsze osiągnięcia technologiczne, takie jak światła LED czy czujniki i kamery przekazujące dane do funkcji wspomagających prowadzenie pojazdu. Oprócz wszelkiego rodzaju nowinek technicznych, za Vizorem kryje się kilkadziesiąt lat historii, która może sięgać wielkich amerykańskich limuzyn z lat 60. czy legendarnego samochodu sportowego Manta z 1970 r.
Po każdym ruchu następuje reakcja, która kwestionuje wysunięte postulaty i broni przeciwnych stanowisk. Projektowanie samochodów nie jest obce temu wahadłu. Po futurystycznych, inspirowanych odrzutowcami i statkami kosmicznymi kształtach, które w latach 50-tych były modne w Stanach Zjednoczonych przyszedł okres czystych, prostych linii i surowej, minimalistycznej idei piękna w latach 60-tych i 70-tych. Pół wieku później ta wizja stylistyczna została przejęta przez producenta spod znaku błyskawicy, który oddaje hołd legendom, takim jak Opel Manta pierwszej generacji z innowacyjnym przednim grillem Opel Vizor, który definiuje nową estetykę marki.
Silnik 1.2 PureTech powoli znika z oferty marek Citroën, Peugeot i Opel
Modele z lat 60. i 70. charakteryzowały się czystymi liniami i funkcjonalnością odzwierciedlając ówczesną estetykę przemysłową. Takie podejście zaowocowało nie tylko wyrazistą stylistyką, ale także optymalizacją aerodynamiki i osiągów pojazdu.
Kierunek „Pure Look”
W Stanach Zjednoczonych idee te wysunęły się na pierwszy plan, kiedy Billy Mitchell zajął stanowisko wiceprezesa ds. projektowania w General Motors w 1958 roku. Szybko stał się zwolennikiem podejścia „Pure Look”, charakteryzującego się czystymi liniami i prostymi krawędziami o ostrych kątach, inspirowanymi modnymi w tamtych czasach tkaninami i plisami. Ponadto wierzył, że im większy samochód, tym lepiej.
Po drugiej stronie Atlantyku nowości te stopniowo trafiały do katalogu Opla, wraz z trzecią generacją Rekorda w klasie średniej i wraz z wprowadzeniem na rynek modeli z linii KAD (Käpitan, Admiral i Diplomat) w segmencie premium. Trzy modele zaprojektowane na obraz i podobieństwo wielkich amerykańskich sedanów.

Trend ten został ugruntowany wraz z przybyciem do Centrum Projektowego Opla jednego z głównych uczniów Mitchella, Chucka Jordana. Podczas swojej pracy w Cadillacu wprowadził te pomysły w życie już w Eldorado z 1961 roku. W Rüsselsheim, odcisnął swoje piętno na prawdziwych legendach, takich jak Opel GT, Ascona, a przede wszystkim modelu Manta, którego pierwsza generacja była sprzedawana od 1970 do 1975 roku.
Nowy Opel Grandland i Frontera mają wielki atut. 125 lat innowacji w fotelach
Opel Manta jako inspiracja
Legendarny samochód sportowy oznaczony błyskawicą, który swoją nazwę zawdzięcza morskiemu zwierzęciu, naznaczył swoją epokę doskonałymi proporcjami, wyrazistymi liniami, wydłużoną maską i krótkim zwisem tylnym poprawiającym aerodynamikę. Jego przód nadal przyciąga uwagę dzięki całkowicie przejrzystej konstrukcji z szeroką czarną przednią osłoną chłodnicy i jedyną ozdobą w postaci dwóch podwójnych reflektorów otoczonych chromowanymi pierścieniami. Oprócz nadania niepowtarzalnego wyglądu pojazdowi rozwiązanie miało zapewnić chłodzenie i wentylację silnikom o pojemności 1,6 i 1,9 litra, w które wyposażony był ten model.

Design Opla Manty jest wciąż na tyle aktualny, że stał się źródłem inspiracji dla samochodów koncepcyjnych, takich jak Opel GT X Experimental, co było kluczem do zdefiniowania obecnego języka stylistycznego marki.
Jego przód jest bezpośrednim przodkiem Opla Vizora, integralnego modułu, który chroniony przednim panelem z czarnej pleksi nadaje osobowość najnowszym produktom niemieckiej firmy. Podobnie jak w przypadku Manty biegnie wzdłuż całej przedniej części pod maską, ale jego rola jest zupełnie inna: skrywa matrycowe reflektory LED, markowy symbol „Blitz” oraz szeroką gamę kamer i czujników dostarczających obraz i dane do pojazdu, funkcji wspomagających prowadzenie pojazdu i systemów jazdy autonomicznej.
Opel Vizor symbolizuje zaangażowanie marki w innowacje, zachowanie dziedzictwa projektowego i podążanie w stronę przyszłości mobilności. Łącząc kultowe elementy z przeszłości z najnowocześniejszą technologią, marka niezmiennie przoduje w projektowaniu, dbając o to, aby każdy nowy model był odzwierciedleniem jego bogatej historii i krokiem naprzód w kierunku bezpieczniejszej i bardziej zrównoważonej przyszłości.
Źródło: OPel
Nowy Grandland na polskim rynku. Cena, wersje, wyposażenie
Najnowsze komentarze