Orlen Baja Poland – zawody najwyższej rangi

0 112

W najbliższy weekend Szczecin będzie gospodarzem najważniejszej w Polsce imprezy motorsportowej. Będzie to jedenasta edycja Baja Poland, po raz szósty rozgrywana w randze Pucharu Świata. Lista zgłoszeń Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych obejmuje 44 załogi, z czego 16 powalczy w Pucharze Świata. Do Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych wpisano 26 załóg – aż 10 z nich to zawodnicy Dacia Duster Elf Cup 2019. Na listach uczestników są reprezentanci 15 krajów świata.

Zawodnicy Dacia Duster Elf Cup 2019 tym razem wystartują z numerami zaczynającymi się od 718. Pierwsi na liście są najwyżej sklasyfikowani w ubiegłym sezonie: Konrad Sznajder i Tomasz Mroczek. Dla Konrada Sznajdera, który wywalczył drugą lokatę w DDEC 2018, będzie to pierwszy start w tym sezonie. Dalej na liście umieszczono załogi według obecnej klasyfikacji pucharu.

To najważniejsze wydarzenie w kalendarzu cross-country w Polsce, runda Pucharu Świata, a jednocześnie kolejna odsłona Dacia Duster Elf Cup 2019 – podkreśla Krzysztof Hołowczyc. Na starcie zobaczymy rekordową obsadę 10 rajdowych Dacii Duster. Będzie to dla naszych załóg poważne wyzwanie ze względu na długość odcinków specjalnych i wymagającą trasę, zwłaszcza na poligonie w Drawsku Pomorskim. Trasa rajdu w DDEC liczy ponad 325 km odcinków specjalnych i dla niektórych kierowców będzie to najdłuższy rajd, w jakim brali udział. Na takim dystansie liczy się nie tylko szybkość: bywa, że większe znaczenie ma taktyka. Trzeba umieć znaleźć kompromis pomiędzy szybką jazdą a możliwościami technicznymi auta. Nie zapominajmy, że rajdowy Duster to samochód niemalże seryjny. Ja tym razem będę trzymał kciuki za uczestników DDEC zza kierownicy swojej rajdówki, gdyż jak co roku startuję w tym rajdzie, który należy do moich ulubionych. Mam nadzieję na szóste zwycięstwo.

Dla uczestników Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych organizatorzy przygotowali pięć odcinków specjalnych o łącznej długości 325 km. W piątek rywalizację otworzy 7-kilometrowa próba w Szczecinie. Sobota to dzień ścigania na poligonie w Drawsku Pomorskim, gdzie zawodnicy dwukrotnie pokonają 145-kilometrowy oes. Na niedzielę zaplanowano dwa odcinki specjalne. Pierwszy z nich to Krzekowo (18,39 km) oraz zlokalizowany w Gminie Dobra oes Lubieszyn (10,5 km). Całkowity dystans rajdu to 438 kilometrów.

Przed ORLEN Baja Poland 2019 liderem klasyfikacji Pucharu Świata w Rajdach Baja jest Orlando Terranova (90 pkt), drugi jest Władimir Wasiliew (80 pkt), a trzecie miejsce zajmuje Martin Prokop (65 pkt), który nie zgłosił się do polskiej rundy cyklu. Z 58 punktami Jakub Przygoński plasuje się na czwartej pozycji. Z kolei w klasyfikacji mistrzostw Polski prowadzi Czech Miroslav Zapletal, który w trzech dotychczas rozegranych rundach zgromadził 111 punktów.

Lista zgłoszeń Dacia Duster Elf Cup 2019/ ORLEN Baja Poland:

718. Konrad Sznajder/Tomasz Mroczek
719. Tadeusz Rzeżuchowski/Wojciech Jermakow
720. Michał Cebula/Filip Chilarzewski
721. Pascal Brodnicki/Ernest Górecki
722. Magdalena Zając/Michał Ogórek
723. Maciej Grabowski/Adam Binięda
724. Wojciech Musiał/ Daniel Siatkowski
725. Grzegorz Brzeziński/ Mieczysław Sobkiewicz
726. Ewa Soroczyńska/ Roman Kiciński
727. Piotr Perzanowski/Rafał Pinkowski

Punktacja po II rundzie Dacia Duster Elf Cup 2019:

Rzeżuchowski/Jermakow 30; Cebula 30; Brodnicki 30; Zając 20; Grabowski/ Binięda 12; Musiał 6; Brzeziński/ Sobkiewicz 4

Nagrodą główną dla zwycięskiej załogi cyklu Dacia Duster Elf Cup 2019 będzie wyjazd na rajd Dakar 2020 (w charakterze kibiców), a na zwycięzców poszczególnych rund czekają nagrody finansowe: I miejsce 3.000 zł, II miejsce 2.000 zł i III miejsce 1.000 zł. W ciągu sezonu zostanie rozegranych sześć rajdów, w których łączna długość odcinków specjalnych będzie miała około 1.400 km. Uczestnicy Dacia Duster Elf Cup 2019 są klasyfikowani także w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych w Grupie S2. Zawody są rozgrywane równolegle z Rajdowymi Mistrzostwami i Pucharem Polski Samochodów Terenowych oraz Pucharem Świata FIA Cross-Country (Szczecin).

Harmonogram Dacia Duster Elf Cup 2019 (5 rund w Polsce i 1 na Węgrzech):
– I Kłodzki Rajd Samochodów Terenowych 7-8 czerwca 2019
– Polskie Safari 2-4 sierpnia 2019
– Baja Poland 29 sierpnia -1 września 2019
– Baja Szczecinek 20-22 września 2019
– Baja Europe 18-20 października 2019
– Raid of Champions 8-10 listopada 2019

Dacia Duster Elf Cup 2019 jest rozgrywany w ramach Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, z odrębną klasyfikacją i nagrodami finansowymi. Uczestnicy pucharu ścigają się identycznymi samochodami, mają zapewnione wsparcie serwisowe doświadczonych mechaników Overlimit i Hołowczyc Racing oraz mogą korzystać z rad Krzysztofa Hołowczyca. Rajdówki zostały zbudowane na bazie seryjnych aut z silnikami 1.5 dCi i startują w grupie S2, w której są dopuszczone ograniczone modyfikacje techniczne. Dzięki temu rywalizacja nie wymaga gromadzenia dużych budżetów. Sponsorem tytularnym pucharu jest marka Elf, a partnerem strategicznym Motrio. Partnerami mediowymi w sezonie 2019 są Onet i Przegląd Sportowy. Organizatorzy Dacia Duster Elf Cup to: Renault Polska, Polski Związek Motorowy, Overlimit Motors i Hołowczyc Racing.

www.daciadusterelfcup.pl
www.bajapoland.eu

 

 

 

źródło: Renault Polska

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o