Nad czym pracuje Renault? Czy ogniwa paliwowe zasilą pojazdy przyszłości? Uchylamy rąbka tajemnicy tej technologii.
Technologia ta pozwala na produkcję wodoru w samochodzie w ilości uzależnionej od potrzeb, eliminując tym samym problem składowania wodoru pod bardzo wysokim ciśnieniem lub w niskiej temperaturze. Rozwiązanie to, nad którym Renault pracuje od 2002 roku w ramach Aliansu z Nissanem oraz współpracy z Nuvera Fuel Cells, pozwala również uniezależnić się od terminu uruchomienia sieci dystrybucji wodoru.
Zobacz: nowe samochody Renault. Promocje i wyprzedaże
Rozwiązanie opiera się na czterech elementach:
Urządzeniu do reformowania (tzw. reformerze), które zamienia paliwo płynne w reformowane, o dużej zawartości wodoru, umożliwiające pracę ogniwa paliwowego. Operacja obejmuje sześć etapów. Pierwszy, kraking – polega na rozerwaniu długich łańcuchów węglowodorów na krótsze łańcuchy : wodoru, wody, węgla, itd. Pięć pozostałych etapów to procesy oczyszczania, mające na celu uzyskanie gazu dostosowanego do wymogów ogniwa paliwowego.
Ogniwo paliwowe wytwarza prąd poprzez reakcję łączenia wodoru i tlenu. Produktem tej elektrochemicznej reakcji jest wyłącznie woda, która jest przesyłana do obiegu zamkniętego w reformerze, który potrzebuje wody do pracy. Reformer również wytwarza wodę, która także jest odprowadzana
do obiegu zamkniętego. Silnik elektryczny zasilany prądem wytwarzanym przez ogniwo paliwowe po jego uzyskaniu odpowiedniego napięcia w przetwornicy.
Zobacz: aktualności motoryzacyjne ze świata Renault. Codziennie nowe, ciekawe
Zbiornik wielopaliwowy. Reformer może pracować zarówno na benzynę, jak i na olej napędowy czy etanol, zbiornik został więc dostosowany do różnych rodzajów paliwa. Rozwiązanie to zostało wybrane, aby ograniczyć wątpliwości związane z dostępnością paliw w przyszłości. Co więcej użytkownik ma możliwość wyboru paliwa w zależności od jego dostępności lub ceny.

Prawie jak w Powrocie do przyszłości
Zobacz: Testy samochodów Renault. Plusy, minusy, wady, zalety, opinie, spalanie
Najnowsze komentarze