Citroën prowadził w Polsce aktywną działalność. Oprócz prób zbudowania tutaj fabryki stworzył też sieć salonów w najważniejszych polskich miastach. W 1927 roku jeden z nich funkcjonował przy ulicy Wierzbowej 6, w samym centrum Warszawy. Do tej pory nie mogliśmy jednak afić ani na zdjęcia ani tym bardziej filmy, na których widać było salon. Pomoc nadeszła z niespodziewanej strony.
Kilka dni temu otrzymaliśmy od prezesa Związku Dealerów Samochodów, pana Pawła Tuzinka, link do przedwojennego filmu, na którym widać budynek w Warszawie z napisem Citroën. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy czy jest to tylko reklama czy może coś więcej. Odpowiedź przyszła po kilku dniach intensywnych poszukiwań, ale najpierw parę słów o samym materiale.

Są to fragmenty filmu nakręconego w 1927 roku podczas wycieczki weteranów polskiej armii, mieszkających w ówczesnym czasie w USA. Film został odnaleziony w archiwach Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i przekazany do Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie został zrekonstruowany i pokazywano go na różnego rodzaju spotkaniach, dotyczących historii Polski. Następnie film został zamieszczony na kanale Ciekawe Historie.
Salon Citroëna przy ulicy Wierzbowej w Warszawie w 1927 r.
Co widzimy na filmie? Kadr z 1927 r. pokazuje nam ul. Wierzbową a dokładnie widok od pl. Piłsudskiego w stronę pl. Teatralnego. Po prawej stronie widać narożnik ul. Trębackiej (Hotel Angielski, Dom Dochodowy Warszawskich Teatrów Rządowych), po lewej kolejno narożnik ulic Fredry i Niecałej. Na filmie widzimy jak wyglądał salon Citroëna nieco pod kątem, z perspektywy ulicy – nie można go nie zauważyć! Jest to znalezisko dla każdego fana historii Citroëna i jego związków z Polską wręcz bezcenne.

Odkrycie to nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromna pomoc zaangażowanych osób, którym chcemy serdecznie podziękować:
- Przygodę z odkryciem zapoczątkował Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów, który zauważył salon Citroëna na filmie i przesłał link do redakcji. Wspierał nas również w poszukiwaniach.
- W rozwikłaniu zagadki kadru pomogła redaktor Małgorzata Karolina Piekarska, która zaprezentowała go zaprzyjaźnionym historykom i ekspertom związanym z historią Warszawy. Bezpośrednie rozwiązanie zagadki kadru z filmu przedstawił ekspert z grupy „Warszawa – historia ukryta”, który rozpoznał budynki, które widocznie są na filmie i opisał je.
- Nieocenioną pomocą był także nasz redakcyjny kolega, Ryszard Olszewski, który doskonale zna polską historię marki Citroën i przygotował cenne wskazówki oraz dane dotyczące lokalizacji salonów.
- Odkrycie nie byłoby również możliwe, gdyby nie twórca kanału Ciekawe Historie, który zamieścił film oraz błyskawicznie odpowiedział na zadane przez nas pytania. Polecamy ten kanał – ma bardzo dużo ciekawych treści!
Dlaczego to takie ważne?
Dlaczego to odkrycie jest tak ważne? Po raz pierwszy widzimy film z salonem Citroëna na ulicy Wierzbowej, w środku tętniącego życiem miasta. I mamy nadzieję, że w archiwach czeka jeszcze wiele materiałów, które pozwolą nam przywrócić do życia historię jednej z naszych ulubionych marek, która ma przecież tak wiele związków z Polską.