Rajski atol Noronha zakazuje używania samochodów spalinowych

0 226

Fernando de Noronha to archipelag rajskich wysp, położony blisko 400 kilometrów od wybrzeża Brazylii. Mieszka tam około 3 tysięcy osób. Na wyspie wkrótce zacznie obowiązywać jeden z pierwszych na świecie zakazów sprzedaży, a później używania samochodów spalinowych.

Fernando de Noronha to miejsce tak wyjątkowe, że w 2001 roku UNESCO wpisało je na listę światowego dziedzictwa ze względu na znaczenie jego środowiska. Teraz administracja archipelagu, we współpracy z Renault, zrobiła pierwszy krok do całkowitego zakazu używania samochodów spalinowych. Od 2022 roku na wyspie nie będzie można ich sprzedawać.

Projekt realizowany z Renault

Cały projekt realizowany jest we współpracy z Renault. Francuska marka dostarczyła na wyspę sześć samochodów. Są to dwa Renault Twizy, trzy Renault Zoe oraz jeden Kangoo Z.E. w wersji pięciomiejscowej. Do tego na wyspie rozmieszczono cztery ładowarki, które umożliwiają szybkie ładowanie.

Całkowity zakaz używania samochodów spalinowych

Ale rok 2022 to dopiero początek. Od 2030 roku zacznie obowiązywać zakaz używania samochodów spalinowych. Co zrobią ich posiadacze – nie wiadomo. Dzisiaj na wyspie 85% energii elektrycznej pochodzi z generatorów spalinowych, co ma się również zmienić. Wyspa dużą nadzieje widzi w energetyce wiatrowej oraz elektrowniach słonecznych. Ale nie rozwiążą one całkowicie zapotrzebowania na prąd.

Dekret zawierający odpowiednie zapisy z mocą ustawy został podpisany w piątek i zostanie opublikowany w poniedziałek, 10 czerwca.

 

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o