Niezawodny IBRM Samar przesłał do naszej redakcji najnowszy raport dotyczący rejestracji nowych samochodów, który tym razem obejmuje dane za pierwszy miesiąc wakacji oraz za siedem pierwszych miesięcy 2026 roku. Z raportu wynika, że nastąpił ogólny wzrost sprzedaży nowych samochodów. Ale nas interesuje, jak wypadły marki z Grupy Renault oraz koncernu Stellantis.
IBRM Samar pisze, że „z danych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że liczba zarejestrowanych aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t wzrosła w lipcu 2026 roku w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego, była natomiast niższa w stosunku do poprzedniego miesiąca (czerwca 2026 r.). Skumulowana liczba rejestracji w 2026 r. jest wyższa od tej zanotowanej w 2025 r.”. Niby więc powody do zadowolenia są (wzrost rok do roku), ale niezbyt duże (spadek w porównaniu z czerwcem).
Wakacje generalnie nie są zwykle najlepszym okresem pod względem rejestracji. Wiele osób skupia się jednak na organizacji i realizacji wypoczynku dla siebie i/lub rodzin. W pierwszym miesiącu wakacji 2026 roku na polskie drogi wyjechało 56.205 nowych aut osobowych, co stanowi wzrost o 11,80% w porównaniu z pierwszym miesiącem wakacji roku ubiegłego. Jednocześnie był to wynik gorszy o 4,71%, niż liczba rejestracji w czerwcu 2026 roku.
Niezagrożonym liderem polskiego rynku aut osobowych i dostawczych po pierwszym miesiącu wakacji 2026 pozostaje Toyota, która jednakże zanotowała spadek (-7,27%) w porównaniu z lipcem ubiegłego roku. Podium uzupełniają Škoda (spadek w porównaniu z czerwcem br. o 7,23%) oraz Volkswagen, notujący niemal 13,5-procentowy wzrost w sprzedaży skumulowanej za siedem pierwszych miesięcy 2026 roku. Na piątym miejscu tego zestawienia mamy Renault.
![]()
A jak to wygląda w przypadku samych aut osobowych? Pierwsza trójka jest taka sama: Toyota, Škoda i Volkswagen. Topową dziesiątkę uzupełniają kolejno BMW, Kia, Mercedes, Audi, Hyundai, Dacia i Volvo. Swoją drogą to niesamowite, że w Top 10 mamy aż cztery marki premium! Przypada na nie łącznie niemal 17,7% rynku aut osobowych! Bogaty kraj?
Na Dacię, najwyżej się plasującą interesującą nas markę, przypadło w pierwszym miesiącu wakacji 2026 2.422 rejestracje. To wynik o 5,17% gorszy, niż w poprzednim miesiącu, ale jednocześnie o 17,29% lepszy, niż w lipcu ubiegłego roku. W okresie od stycznia do lipca 2026 włącznie Dacia znalazła nabywców na 13.642 swoje auta, co jest wynikiem lepszym o 8,55%, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Duster jest w tym roku 11 najchętniej wybieranym modelem auta osobowego – na polskie drogi wyjechało w tym roku 5.255 egzemplarzy tego SUV-a. W lipcu ta pozycja była jeszcze wyższa – Duster uplasował się na miejscu 7., ex aequo z Toyotą C-HR. Przy czym japoński model zanotował przeszło 10-procentowy spadek popularności, a Dacia Duster cieszyła się w lipcu z niemal 35-procentowego wzrostu. Wśród klientów prywatnych Duster jest szóstym najchętniej kupowanym modelem samochodu osobowego – w tym kanale nabywców znalazło od stycznia do lipca 3.090 egzemplarzy (czyli niemal 59% wszystkich zarejestrowanych Dusterów!), a w samym tylko pierwszym miesiącu wakacji 2026 zarejestrowano nad Wisłą 649 tych aut.

Drugą dziesiątkę rankingu popularności marek aut osobowych otwiera Renault z wynikiem 1.506 rejestracji w pierwszym miesiącu wakacji 2026. Tu mamy, niestety, spadek w porównaniu z czerwcem, i to aż o prawie 39%, ale jednocześnie wzrost w porównaniu do lipca 2025 – o prawie 18%. Niestety przeszło 7-procentowy spadek Renault notuje także w wynikach skumulowanych od początku roku.
W Top20 mamy jeszcze Peugeota na miejscu 17. oraz zamykającego pierwszą dwudziestkę rankingu Nissana od lat współpracującego z Renault w Aliansie. Peugeot zamienił się z Nissanem miejscami w rankingu w porównaniu z danymi opublikowanymi za czerwiec i I półrocze 2026.
Szczegóły w tabelce.

Z kolei w rankingu lekkich samochodów użytkowych (DMC do 3,5 t) Renault jest jedyną marką, która w lipcu uzyskała czterocyfrową liczbę rejestracji i w efekcie jest niekwestionowanym liderem rankingu – do Francuzów należy niemal 19% polskiego rynku w okresie pierwszych siedmiu miesięcy 2026 roku!
W Top10 mamy tu wszystkich istotnych graczy także z koncernu Stellantis – Fiata, Opla, Peugeota i Citroëna. Na tych 5 marek przypada łącznie blisko 40% polskiego rynku lekkich aut użytkowych! Szczegóły w tabelce.

Po pierwszym miesiącu wakacji 2026 roku Dacia Sandero znalazła się na 10. miejscu wśród najchętniej kupowanych nowych aut w kanale dystrybucji do klientów prywatnych. W Top20 tego rankingu mamy jeszcze Renault Captura na miejscu 15. oraz Dacię Bigster na pozycji 16. Pamiętajcie jednak o świetnym, szóstym wyniku Dacii Duster!
Wśród firm na 15. miejscu analogicznego rankingu uplasował się Nissan Qashqai.

Najchętniej kupowanym modelem lekkiego samochodu użytkowego był od stycznia do lipca Renault Master, który uzyskał wynik 5.850 zarejestrowanych egzemplarzy. W samym tylko pierwszym miesiącu wakacji 2026 na polskie drogi wyjechało 829 takich aut, ponad dwa razy więcej, niż drugiej w rankingu Toyoty Proace Max (czyli de facto auta koncernu Stellantis…). Drugim modelem tego rankingu (w ujęciu za siedem pierwszych miesięcy) jest Fiat Ducato, potem mamy dwie Stellantiso-Toyoty ;-), a Top10 zamyka Renault Trafic. Na miejscu 13. plasuje się Opel Movano, a na 14. Renault Kangoo Van.
w oparciu o dane IBRM Samar
Krzysztof Gregorczyk








