Niesamowity supersamochód: Renault GTA

1 72

Początek lat osiemdziesiątych to wielkie zmiany w motoryzacji. Nowe technologie, nowe kanciaste samochody, szaleństwa muzyki i sportowy Renault GTA, dumnie stojący w salonach obok Renault 5 Turbo. To było coś! GTA zadebiutował w 1984 roku.

Nadwozie Renault GTA wygląda świetnie także dziś

Jestem szybki, zdaje się mówić cały samochód i nie ma w tym cienia przesady. Renault GTA to jedno z najszybszych aut na drogach, osiągające blisko 250 km/h. Nadwozie jest piękne!

Wnętrze Renault GTA niczym dzieło sztuki architektonicznej

Masywna konsola, duża kierownica, mnogość wskaźników i przycisków. Wygląda to sportowo i po prostu ciekawie. Pośrodku zamontowano duży zestaw hi-fi philipsa. Ogrzewanie ustawiało się na konsoli środkowej, a wskaźniki paliwa, temperatury i oleju nietypowo – po lewejstronie. Kierowca miał się skupić na liczniku.

W środku znajdują się cztery prawie pełnoprawne miejsca, chociaż kierowca i pasażer mają oczywiście… lepiej.

Silnik Renault GTA: Mocne V6 pod maską

2.5-litrowy silnik wzięto z limuzyny Renault 25. Najpierw była to wersja 185 konna, później moc wzrosła do 203 KM. 63% wagi Renault GTA spoczywało na tylnej osi. Z szerokimi oponami, które były znacznie szersze z tyłu niż z przodu, zaawansowane i świetnie zestrojone nadwozie, dawało najpierw konnej jednostce wiele powodów do sprawnego napędzania samochodu.

Prędkość maksymalna tego auta wynosiła w najmocniejszej wersji aż 249 km/h. Bagażnik… z przodu.

Lepszy niż Porsche 911

Niektórzy dziennikarze i samo Renault twierdzili w tamtym czasie, że samochód prowadził się lepiej niż Porsche 911, a właściwości zawieszenia i mocny silnik powodowały, że był to idealny pojazd do długich wycieczek.

Renault GTA w Wielkiej Brytanii

Renault GTA znany był jako Alpine A610, ale z uwagi na posiadanie przez Peugeot praw do alpejskiej nazwy, które marka z lwem nabyła w momencie zakupu Chrysler Europe i grubego portfela nazw, wymusiło zmianę  w Wielkiej Brytanii.

 

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
1 Wątki komentarzy
0 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
1 Autorzy komentarzy
Piotr Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Gość
Piotr

Świetne wnętrze. Niczym konsola z japońskiej wieży HiFi.