Marka Renault hucznie świętowała 70. rocznicę rozpoczęcia produkcji w zakładach Santa Isabel w Argentynie. Wydarzenie uświetniła obecność pojazdów produkowanych w fabryce w ciągu 70 lat oraz koncepcyjnego modelu Niagara, który zapowiada nowego pick-upa.
W środę 19 marca Fábrica Santa Isabel świętowała 70. rocznicę nieprzerwanej produkcji w Argentynie. To prawdziwy symbol krajowego przemysłu motoryzacyjnego i serce produkcji Renault w tym kraju. Podczas obchodów wspomniano siedem dekad historii oraz modele, które wywarły wpływ na życie tysięcy argentyńskich rodzin.
W wydarzeniu wzięli udział: Thierry Charvet, dyrektor ds. przemysłu i jakości w Grupie Renault; Luiz Fernando Pedrucci, dyrektor generalny Renault Latin America oraz Pablo Sibilla prezes i dyrektor generalny Renault Argentyna.
Renault 4 – kultowy samochód, który bije konkurencję na głowę
Inwestycja 350 mln dolarów
„Fabryka Santa Isabel jest istotnym filarem Renault, nie tylko w Argentynie, ale w całej Ameryce Łacińskiej. Jej historia, zdolność produkcyjna i ciągła ewolucja sprawiają, że jest to strategiczna fabryka dla Grupy na całym świecie. Każdy nowy projekt, taki jak półtonowy pickup, wzmacnia jej kluczową rolę w zaopatrywaniu rynków lokalnych i eksportowych. Fabryka utrzymuje najwyższe standardy jakości i technologii. Santa Isabel reprezentuje innowację i globalną projekcję, cechy, które umacniają jej wiodącą rolę w przyszłości Renault” – powiedział Luiz Fernando Pedrucci, CEO Renault Latin America.
Pablo Sibilla, prezes i dyrektor generalny Renault Argentina, podkreślił: „Inwestycja w wysokości 350 milionów dolarów w produkcję nowego półtonowego pickupa w fabryce Santa Isabel wyraźnie wspiera krajowy przemysł i potencjał produkcyjny Kordoby, odzwierciedlając pierwsze 70 lat historii zakładu”.
Na przestrzeni całej swojej historii fabryka była świadkiem przełomowych momentów. Zakład wyprodukował ponad 3,4 miliona pojazdów a obecnie należy do najnowocześniejszych obiektów Grupy Renault na świecie. Od momentu otwarcia fabryka, która obecnie zatrudnia ponad 2100 osób, produkowała 34 modele, w tym prawdziwe ikony branży motoryzacyjnej i część argentyńskiego kulturowego DNA, takie jak: Renault 4, Renault 12, Torino, Coupé Fuego, Clio i Kangoo.
Test: Renault Austral 160 KM kontra Mercedes GLB 250 okiem Australijczyka
Czerwony dywan, wystawa klasycznych samochodów i Renault Niagara
W ramach obchodów 70. rocznicy powstania fabryki Santa Isabel firma Renault rozwinęła duży czerwony dywan i oddała hołd modelom, które ukształtowały historię przemysłu motoryzacyjnego w Argentynie. Wystawa nie tylko prezentowała cenne dziedzictwo marki, ale także podkreśliła jej ewolucję i transformację.
Wśród najbardziej emblematycznych modeli wystawionych w czasie obchodów 70-lecia znalazły się: Jeep IKA (pierwszy pojazd wyprodukowany w tej fabryce), Estanciera, Kaiser Carabela, Baqueano, Gordini, Bergantín, Rambler Ambassador, Gladiator, Renault 4, Renault 6, Renault 12, Renault 18, Coupé Fuego, Renault 11, Trafic, Renault 9, Clio, Mégane, Symbol, Fluence, Clio Mio oraz sześć modeli obecnie produkowanych w fabryce: Sandero, Stepway, Logan, Kangoo (w wersji osobowej i dostawczej) i Alaskan.
Ponadto po raz pierwszy w Argentynie zaprezentowano model koncepcyjny Niagara, przyszłego półtonowego pick-upa, który w najbliższych latach będzie produkowany w Santa Isabel.
Rywalizacja: dziedzictwo Renault w argentyńskich sportach motorowych
Renault jest protagonistą wielu kultowych rozdziałów sportu motorowego. Począwszy od historycznego udziału modelu Torino w wyścigu na torze Nürburgring, aż po dominację Fuego Coupé w rękach Juana Marii Traverso, marka zbudowała dziedzictwo innowacji i sukcesów na torze.
W ramach uznania osiągnięć podczas wydarzenia wręczono wyróżnienia rodzinie Traverso, a także byłym kierowcom: Oscarowi „Cacho” Fangio i Oscarowi Mauricio Franco, którzy byli członkami argentyńskiej misji na torze Nürburgring. Podkreślono ich ogromny wkład w argentyńskie sporty motorowe i ich związki z Renault.
„Next Gen Industrial”: przyszłość Fabryki Santa Isabel
Od kilku lat Santa Isabel przechodzi głęboką transformację dzięki włączeniu technologii Przemysłu 4.0, wykorzystaniu ponad 120 robotów i wdrożeniu przemysłowego metawersum, co pozwala na optymalizację procesów w czasie rzeczywistym i połączenie fabryki z innymi zakładami na całym świecie.
Ogłaszając inwestycję w wysokości 350 milionów dolarów w 2024 r., Renault Argentina rozpoczęło nowy proces transformacji produkcji z myślą o nowym półtonowym pick-upie, który będzie wytwarzany wyłącznie w prowincji Kordoba. Inwestycja w infrastrukturę i technologię umacnia pozycję Santa Isabel jako wiodącego ośrodka przemysłowego w regionie.
Dał Renault sportowego ducha: Amédée Gordini „Le Sorcier”- magik francuskiej motoryzacji
Uczestnicy wydarzenia mieli okazję dowiedzieć się więcej o ewolucji zakładu dzięki interaktywnej wystawie prezentującej postęp w automatyzacji, cyfryzacji i wydajności produkcji, odzwierciedlającej drogę ku nowej erze przemysłowej.
Centrum Zrównoważonego Rozwoju
Podczas wydarzenia odbyło się spotkanie poświęcone zrównoważonemu rozwojowi oraz prezentacja modelu fabryki Santa Isabel, zaprojektowanego i zbudowanego we współpracy z firmą Rasti.
Wizję zakładu zbudowaną z ponad 15.000 klocków Rasti opracowały osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które pracują w warsztatach pracy chronionej. Proces montażu trwał ponad 45 dni i jest symbolem nie tylko zaangażowania Renault w zrównoważony rozwój, ale także wsparcia, jakie firma niesie dla integracji i rozwoju społecznego.
Nowe Renault Clio z polskiego salonu. Cena, silniki, wyposażenie
FSI W LICZBACH: SIEDEM DEKAD INNOWACJI I EWOLUCJI
- 70 lat nieprzerwanej produkcji, symbol krajowego przemysłu od 1955 roku.
- +3,4 miliona wyprodukowanych pojazdów, w tym 34 modele.
- Obecnie produkowanych jest 6 modeli: Renault Sandero, Renault Stepway, Renault Logan, Renault Kangoo (w wersji osobowej i dostawczej) – lider w segmencie pojazdów użytkowych od ponad 23 lat oraz Renault Alaskan.
- Zainwestowano 350 milionów dolarów w produkcję nowego, półtonowego pick-upa, przeznaczonego na eksport.
- +120 robotów i technologia Przemysłu 4.0 , w tym przemysłowy metawersum, wirtualna rzeczywistość i drukarki 3D stosowane w procesie produkcyjnym.
- Ponad 2100 pracowników bezpośrednich, przy stale rosnącym zróżnicowaniu: obecnie 21% stanowią kobiety zatrudnione na różnych szczeblach i w różnych obszarach.
- Regionalne centrum inżynieryjne zatrudniające ponad 200 profesjonalistów, zapewnia wsparcie dla projektów w obu Amerykach i na całym świecie.
Najnowsze komentarze