Chat with us, powered by LiveChat

Kartka z kalendarza: firma Renault została oficjalnie założona 120 lat temu

0 4

Chociaż pierwszy model samochodu marki Renault został wyprodukowany w 1898 roku to koncern Renault powstał oficjalnie 25 lutego 1899 roku pod nazwą Renault Freres. Założyli go bracia Marcel i Fernand Renault, wnosząc 60.000 franków w złocie. Louis Renault stał się odpowiedzialny za za rozwój i produkcję, podczas gdy jego bracia zajęli się administracją. Samochody bardzo szybko zyskały bardzo dobrą reputację dzięki swoim innowacjom. Jedną z nich było wprowadzenie w 1902 roku turbosprężarki.

Pierwsze samochody były uważane za produkt wyjątkowo luksusowy, który mogły kupować wyłącznie osoby zamożne. Bracia Renault bardzo wcześnie docenili rozgłos, jaki firma mogła zyskać na udziale w wyścigach samochodowych. Sukcesy w tej dziedzinie pozwoliły na zwiększenie sprzedaży. Marcel i jego kolega René Vauthier wygrali wyścig Paryż-Wiedeń w 1902 roku. Niestety Marcel Renault zginął w 1903 roku w wyścigu Paryż-Madryt w wieku 31 lat. Jechał bardzo szybko swoim 16-konnym Renault w pyle za jednym z poprzedzających go kierowców i nie zauważył flagi ostrzegającej przed ostrym zakrętem. Uderzył w drzewo, zmarł niedługo po wypadku w wyniku odniesionych w wypadku obrażeń wewnętrznych.

Louis Renault wycofał się wtedy z konkurencji i zatrudnił profesjonalnych zawodników. W 1905 roku pierwsze 250 taksówek Renault GA trafiło na ulice Paryża. Był to pierwszy samochód wyprodukowany po śmierci Marcela Renault, wraz z kolejnymi czterema modelami. Podczas I Wojny Światowej taksówki zyskały nazwę Renault de la Marne, ponieważ armia zarekwirowała wszystkie pojazdy na potrzeby przetransportowania żołnierzy z Paryża na bitwę nad Marną na froncie zachodnim pomiędzy wojskami francusko-brytyjskimi a niemieckimi, która to bitwa powstrzymała dalszy marsz Niemców na zachód.

Rozwój firmy zaczął nabierać niesamowitego rozpędu.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o