Renault Zoe Cab – autonomiczny prototyp przechodzi testy

0 16

Oto Renault Zoe Cab, który potrafi jeździć bez udziału kierowcy. Francuski producent testuje system autonomicznego transportu w kampusie uniwersyteckim Paris-Saclay. W badaniach oprócz Zoe wykorzystano model Transdev-Lohr i-Cristal.

W testach wykorzystano trzy egzemplarze Renault Zoe Cab, czyli prototypu autonomicznego pojazdu elektrycznego. Pojazd będzie służył jako darmowy środek  transportu dla studentów i pracowników w obrębie kampusu Paris-Saclay. Pasażerowie mają możliwość wynajęcia lub rezerwacji samochodu z wyprzedzeniem za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfona Marcel. Zoe Cab może zostać odebrany w wyznaczonym punkcie. Pasażer, który wchodzi na pokład pojazdu musi zdać się na system autonomicznej jazdy, ale bez obaw, na pokładzie będzie znajdowała się osoba nadzorująca działania Zoe. W razie potrzeby pojazd zatrzyma się po drodze, aby odebrać innego pasażera podróżującego w tym samym kierunku.

Usługa ma na celu przetestowanie autonomicznych pojazdów w realnych warunkach. Ma zapewnić jak największą liczbę punktów przystankowych, które nie kolidują z ruchem i znajdują się zawsze w pobliżu, nie dalej niż 300 metrów od najbardziej uczęszczanych obszarów kampusu. Oprócz Renault Zoe, na testowym obszarze będzie jeździł także autonomiczny bus Transdev-Lohr i-Cristal, który przejmie kursy nocne, poza godzinami funkcjonowania transportu publicznego. i-Cristal obsługuje cztery przystanki na dystansie około sześciu kilometrów.

W pełni elektryczne, autonomiczne prototypy Renault ZOE Cab oraz Transdev-Lohr i-Cristal zostały wyposażone w pełen zakres systemów zapewniających bezpieczeństwo, takich jak wykrywanie pojazdów i pieszych, system zarządzania skrzyżowaniami i rondami, system automatycznego hamowania i rozpoznawania świateł. Pojazdy posiadają czujniki GPS, lidar, kamery, jednostki inercyjne i oprogramowanie służące do autonomicznej jazdy. Zapewniają pełną autonomię w określonych obszarach.

Oprócz Renault w projekt zaangażowały się firmy Transdev Group, IRT SystemX, Institut VEDECOM oraz Uniwersytet Paris-Saclay. Eksperymenty są częściowo finansowane przez rząd francuski.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o