Elektryczne samochody marek Citroen, DS, Opel i Peugeot dostaną europejskie akumulatory. Rusza wielka fabryka

2 1 321

Francuski koncern Saft, specjalizujący się w produkcji akumulatorów, uruchomił dzisiaj pilotażową linię produkcyjną pakietów do samochodów elektrycznych. Uroczystość miała miejsce z udziałem Emmanuela Macrona, prezydenta Francji. To pierwszy etap wielkiego europejskiego projektu, mającego na celu dostarczenie akumulatorów do samochodów elektrycznych na dużą skalę i uniezależnienie Europy od azjatyckich dostaw. 

Projekt jest prowadzony przez Saft, spółkę zależną od giganta naftowego Total oraz PSA (Peugeot, Citroën, DS, Opel, Vauxhall). Obie grupy planują też utworzenie spółki joint venture z udziałami 50 na 50 w celu produkcji ogniw litowo-jonowych, które są kluczowym składnikiem akumulatorów w samochodach elektrycznych.

Saft projektuje i produkuje akumulatory dla przemysłu lotniczego, kolejowego oraz magazynów energii. Grupa zatrudnia 4500 osób na całym świecie. Linia pilotażowa, uruchomiona dzisiaj, kosztowała 200 milionów euro a to dopiero początek inwestycji. Celem projektu jest produkcja miliona akumulatorów rocznie, czyli pokrycie 10-15% potrzeb rynku europejskiego.

AFP

Galeria

Wpis nie ma dodatkowych zdjęć.
Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
1 Wątki komentarzy
1 Odpowiedzi na wątki
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
2 Autorzy komentarzy
wrocekPrawda Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Prawda
Gość
Prawda

Poszukajcie w necie ile tysięcy litrów wody na godzinę potrzebują fabryki produkujące baterie, a potem wciskajcie klientom elektryczne g….

wrocek
Gość
wrocek

Coś w tym jest bo np. we Wrocławiu zakład wodociągowy buduje specjalnie nową dużej średnicy magistralę wodociągową w keirunku gminy Kobierzyce do zasilania fabryki LG Chem produkującej baterie .