Po fenomenalnym sukcesie budżetowej Dacii Logan także koncern PSA postanowił stworzyć model zapełniający jak się okazało ogromną niszę na rynku. Do produkcji trafił więc prosty do granic możliwości Peugeot 301 i jego bliźniaczy Citroen C-Elysee który ostatecznie nie skradł serc klientów. Do jego napędu przewidziano skromną liczbę jednostek napędowych – najmocniejszą z nich był benzynowy 1.6 16V VTI.
Jednostka 1.6 16V VTI w tej formie produkowana była od 2012 do 2018 roku zapewniając rozsądne 115 KM i akceptowalne osiągi. Zdecydowanie nie jest mistrzem oszczędności czego świadomy był sam producent. Na polskim rynku silnik dostępny był z fabryczną instalacją gazową przy której zatrzymajmy się na chwilę. Adaptacja instalacji została przeprowadzona bardzo starannie.
Nie doświadczymy tutaj szpecącej kontrolki, co więcej: komputer pokładowy pokazuje wartości spalania zarówno dla benzyny jak i po przełączeniu zasilania na gaz LPG. Nie jest to często spotykane. W ruchu miejskim realne spalanie gazu to 9-12 litrów na sto kilometrów, poza miastem zużycie spadnie do około 8 jednostek. Silnik łączony był wyłącznie z pięciostopniową przekładnią manualną – zdaniem twórców, niedostatki momentu obrotowego nie pozwoliły na zastosowanie sześciobiegowej skrzyni (koszty produkcji także stanęły na przeszkodzie).
Zobacz także: Jaki samochód do 20 tys. zł warto kupić? Peugeot 301 a może Renault Fluence?
Jednostka opracowana od podstaw
Silnik 1.6 16V VTI EC5 nie jest konstrukcją opracowaną od podstaw, powstał jako wersja rozwojowa dobrze znanego 1.6 16V TU5 – w przeciwieństwie do poprzednika spełnia normę emisji spalin Euro 6. Na każdy z cylindrów przypadają cztery zawory, na całe szczęście nie zastosowano bezpośredniego wtrysku paliwa. O dawkowanie mieszanki paliwowej do komór spalania odpowiedzialny jest wtryski wielopunktowy. Największą zmianą było wprowadzenie układu zmiennych faz rozrządu, co nie pozostało bez wpływu na elastyczność i dynamikę.
Samym napędem wałka rozrządu zawiaduje pasek – w przeciwieństwie do konstrukcji opracowanej wspólnie z BMW. Obecność paska rozrządu wyklucza kosztowny problem. Producent określił żywotność paska rozrządu wraz z osprzętem na 120 tysięcy kilometrów lub pięć lat. Koszt jego wymiany nie przeraża, wynosi około 600-800 złotych. Zapobiegawczo mechanicy sugerują aby wymiany dokonywać co 100 tysięcy kilometrów.
Jak często wymieniać olej w 1.6 16V VTI EC5?
Interwał wymiany oleju i filtrów koncern PSA w tradycyjny za siebie sposób określił na 30 tysięcy kilometrów bądź dwa lata. W tej materii winniśmy twardo stąpać po ziemi i dokonywać wymian co 10-15 tysięcy kilometrów, zwłaszcza że koszt wymiany oleju i filtrów to wydatek niespełna 400-500 złotych. Jak dotychczas wypunktować możemy drobne bolączki silnika. Dają o sobie znać sondy lambda, cewki zapłonowe, zawór recyrkulacji spalin. W egzemplarzach z dużymi przebiegami mogą pojawić się wycieki.
Prosty, wolnossący silnik w budżetowym sedanie spełnia swoją rolę. Nie sprawia poważnych trudności eksploatacyjnych. Jego budowa nie sprawi problemów żadnemu mechanikowi, również garażowemu majsterkowiczowi.
Ile kosztuje nowy Citroën C3? Wersje wyposażenia, ceny, silniki
Najnowsze komentarze