Koncern Stellantis ogłosił ostatnio inwestycję w farmy fotowoltaiczne, które mają zasilać polskie zakłady produkcyjne, ale z energii słońca będzie korzystała również fabryka w Vigo. Na dachach budynków fabrycznych znajduje się elektrownia, która dostarcza 15% potrzebnej energii.
Stellantis Vigo i firma Prosolia Energy oddały do użytku największy w Hiszpanii dachowy park fotowoltaiczny, który będzie dostarczał energii do obiektów fabryki. Dzięki mocy 18,3 MWp, instalacja będzie produkować 22,7 GWh/rok dostarczając 15% energii elektrycznej zużywanej w procesie produkcyjnym. Instalacja, zlokalizowana na dachach magazynów fabryki, składa się z 33.000 paneli solarnych i zajmuje powierzchnię 170.000 m2, co odpowiada 24 boiskom piłkarskim.
Kiedy poznamy nazwisko szefa Stellantis? Wybór się przedłuża, rozmowy trwają
12 mln euro inwestycji w zieloną energię
Prosolia Energy zbudowała elektrownię w zakładzie w Vigo, inwestując ponad 12 milionów euro i będzie ją obsługiwać w ramach umowy PPA (Power Purchase Agreement). Dzięki produkcji czystej energii do atmosfery dostanie się rocznie ponad 9000 ton CO2 rocznie mniej, co odpowiada posadzeniu około 600.000 drzew.
Koncern kontynuuje postępy w dekarbonizacji swojego procesu produkcyjnego w Vigo, zmierzając w kierunku zrównoważonego modelu przemysłowego firmy pod hasłem „Green Factory”. Jak stwierdzono w planie strategicznym Dare Forward 2030, Stellantis ma ambicję stać się liderem branży w walce ze zmianami klimatycznymi, osiągając zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2038 roku.
Podążając tą ścieżką, Stellantis Vigo kontynuuje poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie zielonej energii elektrycznej, które umożliwią osiągnięcie celów dekarbonizacji i autonomii wyznaczonych przez grupę.
Stellantis w Hiszpanii z własną fotowoltaiką
Obecnie wszystkie trzy zakłady koncernu w Hiszpanii – w Madrycie, Vigo i Saragossie – posiadają instalacje fotowoltaiczne zdolne do wytwarzania własnej energii elektrycznej.
José Luis Alonso Mosquera, dyrektor Stellantis Vigo skomentował: „W Stellantis Vigo mamy dwie zelektryfikowane linie produkcyjne, które pozwalają nam wprowadzać na rynek pojazdy o zerowej emisji. Jednocześnie nadal wdrażamy ulepszenia w naszych procesach i obiektach, aby zmniejszyć zużycie, ponownie wykorzystywać energię i zużywać energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. Musimy iść naprzód, aby osiągnąć większą autonomię energetyczną przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności zakładu”.
Antonio Ramón, Country Manager Prosolia Energy w Hiszpanii powiedział: „To historia sukcesu, która pokazuje, jak czysta energia może zwiększyć konkurencyjność przemysłu dzięki rozwiązaniom dostosowanym do potrzeb każdego klienta. Jesteśmy dumni, że możemy realizować ten symboliczny projekt i wspierać Stellantis w jego zaangażowaniu w transformację energetyczną sektora motoryzacyjnego”.
Citroën C4 X – sedan i crossover w jednym. Cena, wersje, wyposażenie
Najnowsze komentarze