Stellantis angażuje się w promowanie integracji i docenianie różnorodności, między innymi dzięki specjalnemu programowi Autonomy, którego celem jest dostosowywanie samochodów Grupy do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zarówno pod kątem prowadzenia pojazdów, jak i transportu.
Każdego roku, 3 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. To święto, ustanowione w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, jest również szczególnie ważne dla Stellantis – społeczności złożonej z przedstawicieli 170 różnych narodowości działających w sześciu regionach świata.
Stellantis ponad 20 lat temu stworzyła projekt Autonomy, głęboko wierząc, że włączenie różnorodności, niezależnie od jej rodzaju, przyczynia się do sukcesu firmy. Celem tego projektu jest umożliwienie osobom z ograniczeniami ruchowymi, sensorycznymi lub intelektualnymi poruszania się w pełni samodzielnie i swobodnie we wszystkich pojazdach z gamy Stellantis. W związku z tym, we współpracy z programem Autonomy, przygotowano program działań na poziomie europejskim, mających na celu zwiększenie świadomości pracowników w zakresie uznawania wkładu osób niepełnosprawnych.
Carlos Tavares zwolniony ze stanowiska szefa Stellantis! „Decyzja ze skutkiem natychmiastowym”
Od dziś na całym świecie dostępny będzie film, w którym pracownicy Stellantis „zabierają głos”, aby podkreślić znaczenie, wartość i sens tego święta, zachęcając wszystkich do zaangażowania się w działania na rzecz integracji i przełamywania wszelkiego rodzaju barier.
Tego samego dnia w Europie pojawi się kolejny zwiastun filmu, skupiający się na pozornie sprzecznej koncepcji „make no differences”, która tak naprawdę jest zaproszeniem do podjęcia działań już teraz w naszym życiu codziennym w celu przezwyciężenia uprzedzeń wobec różnorodności.
Zaproszeniu towarzyszyć będzie emocjonalny spot (link) opowiadający o programie Autonomy, którego bohaterami są ambasadorzy marki zaangażowani w niezwykle wymagające fizycznie i emocjonalnie wyzwania.
Stellantis i program Autonomy
Z kolei 6 grudnia pracownicy zostaną zaproszeni do udziału w grze cyfrowymi kartami, która pozwoli im dowiedzieć się więcej na temat różnych rodzajów niepełnosprawności (widocznych i niewidocznych) celem podniesienia świadomości społecznej w tym temacie.
Nowy Citroën „Ami for All”, czyli wersja dla osób niepełnosprawnych
Ponadto od połowy grudnia publikowane będą D&I Talks (spotkania organizowane w formacie TED Talks) poświęcone Międzynarodowemu Dniu Osób z Niepełnosprawnościami, w których trzech pracowników/ prelegentów z różnych części Europy podzieli się swoimi historiami na temat niepełnosprawności. Rozmowy te mają na celu poruszenie kwestii niepełnosprawności, przełamując otaczające ją tabu.
Przygotowany program działań czasowych uzupełnia stałe zaangażowanie i uwagę, jaką Stellantis zawsze wykazywała wobec osób niepełnosprawnych, widoczne przede wszystkim w działaniach projektu Autonomy.
Program Autonomy jest obecnie dostępny we Włoszech w piętnastu Centrach Mobilności czyli wyspecjalizowanych placówkach, w których osoby niepełnosprawne mogą bezpłatnie uzyskać porady medyczne i techniczne dotyczące wymagań niezbędnych do uzyskania specjalnego prawa jazdy. W każdej z placówek można:
- przeprowadzić dokładną ocenę umiejętności motorycznych za pomocą symulatorów jazdy i przy wsparciu fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych lub wyspecjalizowanych techników;
- uzyskać zaświadczenie, które należy przedstawić komisji lekarskiej z lokalnego zakładu leczniczego w celu ułatwienia uzyskania specjalnego prawa jazdy; przeprowadzić jazdę testową pojazdami przystosowanymi dla osób niepełnosprawnych lub przetestować nowe zabudowy z wyspecjalizowanym instruktorem.
Każde Centrum Mobilności jest również wyposażone w najnowocześniejsze urządzenie do oceny zdolności rezydualnych (VCR 2023), pozwalające na sprawdzenie zdolności danej osoby zarówno w aspekcie motorycznym, jak i sensoryczno-poznawczym. W szczególności urządzenie VCR umożliwia ocenę siły i szybkości ruchów kończyn górnych i dolnych pacjentów, zdolności do prawidłowego modulowania przyspieszenia i hamowania oraz czasu reakcji na bodźce wzrokowe i słuchowe.
Fiat na polskim rynku. Nowe modele, oferty, wersje wyposażenia
Z biegiem lat, program Autonomy opracowany przez Stellantis stał się punktem odniesienia w zakresie pomocy dla osób niepełnosprawnych, promując działania społeczne wspierające ten różnorodny i niezwykły świat: ponadto od 2022 r. program został rozszerzony na wszystkie marki i kraje europejskie, w których Grupa Stellantis jest obecna.
Informacja prasowa: Stellantis Polska
Najnowsze komentarze