Światowy rekord ekonomicznej jazdy? Blisko 1500 kilometrów na zbiorniku Peugeot 407 2.0 HDi

0 32

1500 kilometrów na jednym zbiorniku? Czemu nie! Gdy w Australii zaprezentowano najnowsze dziecko firmy Peugeot, czyli model Peugeot 407, pewne małżeństwo ekspertów zostało zaproszone przez dyrektora generalnego Peugeot na Australia, Roba Dommersona, aby przetestować to auto. Cała podróż była ściśle monitorowana. Udało się osiągnąć niewiarygodnie niskie zużycie paliwa, chociaż w Australii wcale nie jest to takie trudne. Nie można tu zbyt szybko jeździć, drogi są raczej płaskie i długie a ruch niewielki. Rekordowo niskie zużycie paliwa dotyczyło samochodu Peugeot 407 2.0 HDi. 

polecamy

naklejki 3D "Francuz płakał jak sprzedawał"

seria limitowana - kto pierwszy ten lepszy. Tylko na Allegro.

Jak oszczędzać paliwo?

1. Przygotowania – twój samochód musi być w jak najlepszym stanie, regularnie serwisowany i kontrolowany. Samo tylko za niskie lub za wysokie ciśnienie w oponach może powodować do 5% zwiększonego zużycia paliwa.

2. Wzniesienia – powoli! Jedź normalnie, nie przyspieszaj gwałtownie. Obserwuj ruch i nie hamuj zbyt ostro ani nagle nie przyspieszaj.

3. Planuj swoją podróż – unikaj godzin szczytu. Im mniejszy ruch na drodze, tym lepiej dla zużycia paliwa.

4. Zapakuj wszystko do samochodu – każdy dodatkowy bagaż na dachu, to zwiększone opory powietrza.

5. Zamknij okna – otwarte okna to zawirowania powietrza i zużycie paliwa rośnie

6. Rozsądnie używaj klimatyzacji – wyłącz ją, jeśli jest niepotrzebna.

7. Zawsze jedź na jak najwyższym możliwym biegu – sprawdź jakie Twój silnik ma parametry, przy jakich obrotach optymalnie pracuje.

8. Opory powietrza rosną wraz z prędkością, więc zwolnij – jazda z prędkością 90 km/h pozwoli Ci oszczędzić 20-25% paliwa w stosunku do jazdy z prędkością 110 km/h.

9. Wyłącz silnik gdy stoisz dłużej niż kilkanaście sekund – o ile nie masz systemu start & stop

10. Myśl o tym co się zdarzy – działaj na drodze z wyprzedzeniem. Im mniej hamowania, im mniej przyspieszania, tym więcej zaoszczędzisz pieniędzy.

Testowany model Peugeot 407 był wyposażony w silnik 2.0 z filtrem cząsteczek stałych. Rekord zgłoszono do księgi rekordów Guinnessa.

Rekord świata w zużyciu paliwa dla Peugeot

Mało kto wie, że Peugeot jest też dumnym posiadaczem dwóch rekordów Guinnessa w zakresie oszczędności paliwa. Pierwszy rekord świata osiągnięto w 2002 roku dla najdalej przebytej trasy na jednym zbiorniku – 2348 km (z Melbourne do Rockhampton) na jednym, 70-litrowym zbiorniku paliwa. Rekord został uzyskany na fabrycznym Peugeot 406 HDi. 

Drugi rekord, pierwotnie ustanowiony w 2004 roku a następnie ponownie pobity w 2008 dotyczył modelu Peugeot 307 Touring 1.6 HDi. Samochód pokonał dystans 14,634 kilometrów ze średnim spalaniem 3,49 l / 100 km. Udoskonalenie tego wyniku było możliwe 4 lata później, tym razem w modelu Peugeot 308 1.6 HDi. Liczby są jeszcze bardziej niesamowite, z odległością 14.580 km pokonanych średnie zużycie wyniosło zaledwie 3,13 l / 100 km. Co ciekawe, peugeot 308 miał na pokładzie 2 osoby i bagaż na 25 dni podróży.

Samochody używane w tych podróżach były standardowymi fabrycznymi pojazdami.

 

Galeria

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o
alessandro
Gość
alessandro

9. Wyłącz silnik gdy stoisz dłużej niż kilkanaście sekund.

Co za bzdura – na każdych światlach mam wylączać?? To jest dopiero zużycie paliwa i calego silnika!

gość
Gość
gość

Tu pewnie chodziło im o kilkadziesiąt sekund :-)

gość
Gość
gość

Kilkadziesiąt sekund to też niewystarczający powód by wyłączać silnik. Oszczędność paliwa znikoma, bo na biegu jałowym zużycie jest b. małe a po drugie każde uruchomienie to dodatkowe zużywanie silnika.

misiek_kssg
Gość
misiek_kssg

Pkt 9 to jakiś żart, chyba, że w Australii stoi się na światłach z 15 minut…