Tajny projekt Citroena: ciągnik 4×4 testowany w opactwie

0 383

Citroen kojarzy nam się z produkcją niezwykłych samochodów. Ale mało kto wie, że firma tworzyła również sprzęt dla rolnictwa.

Pierwszy traktor powstał w 1919 roku. Był to nieduży sprzęt, zaprojektowany specjalnie dla winorośli. Nazywał się Citroen B2. Wyprodukowano je w około 500 sztukach. Częściowo bazował na konstrukcji samochodu.

Wiele lat później pojawił się Type J. Stworzono trzy egzemplarze tego pojazdu. Jedna znajduje się na wystawie w Konserwatorium Citroena w Aulnay-sous-Bois. Pomalowano ją jaskrawą żółtą farbą.

Projekt pochodzi z 1946 roku. Powstał w centrum rozwoju Ctiroena w La Ferté-Vidam. Ma 4 cylindrowy benzynowy silnik o mocy 7 KM, który do dzisiaj doskonale działa. Zamontowano też napęd na 4 koła. Model powstawał w tajemnicy a testowano go bardzo dokładnie w tutejszym opaxtwie. Wszystko było zapisywane: czas przyjazdu, godziny pracy, ewentualne awarie, temperaturę zewnętrzną, rodzaj wykonywany pracy. Inżynierowie Citroena, nadzorujący pracę przyjeżdżali z Paryża prototypem 2CV.

Projekt nigdy nie wyszedł poza fazę testów. Złożyło się na to kilka czynników, ale przede wszystkim koncentracja na produkcji samochodów.

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o