Z kart historii: Salon Citroena w Warszawie uchwycony na przedwojennym polskim filmie Dorożkarz

0 35

W samym centrum Warszawy znajdował się przed wojną salon Citroena.  Mało kto wie, że zarówno salon, jak i jego pracownicy, zostali uwiecznieni w jednej z polskich komedii. W pochodzącym z 1937 roku filmie Dorożkarz znajduje się scena, gdy dorożka podjeżdża pod jedną z tutejszych kamienic. Sprzedawca i prawdopodobnie mechanik Citroena wiedzą, że są filmowani, stoją przy szybie i obserwują co się dzieje.

Niestety kamera bardzo szybko mija salon, nie widać więc dokładnie szczegółów. Można jednak bez trudu dostrzec logo salonu i znajdujący się w nim samochód. Dzisiaj tych budynków już nie ma – zostały zniszczone w czasie wojny.

Filmoteka Narodowa napisała o tej scenie tak: „Oglądamy dorożkę wjeżdżającą na plac Piłsudskiego od strony Krakowskiego Przedmieścia. Kamienice po lewej stronie nosiły adresy od ulicy Ossolińskich, czyli dawnej Czystej. W głębi widać wąski odcinek ulicy z zamykającym perspektywę Hotelem Bristol. Bardziej po lewej niskie oficyny Pałacu Potockich. Za nimi kamienice przy Ossolińskich 4 i 6. Dorożka zatrzymuje się przed bramą kamienicy pod nr. 8. Przy okazji widzimy witrynę sklepu Citroena. Dorożką powozi Stanisław Sielański (gra Felka Ślepowrońskiego), pasażerką jest Mieczysława Ćwiklińska (gra panią Tarską).

Tak reklamował się salon Citroena w Warszawie

Scena z salonem Citroena z filmu Dorożkarz:

 

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o