Znakomity rok dla Peugeota w Czechach

0 8

Zakończył się rok 2017 i nie da się ukryć, że był to, przynajmniej w Czechach, rekordowy rok dla Peugeota. Zanosiło się na to niemal od początku, a pod koniec roku było jasne, że będzie to znakomity okres dla francuskiej marki na czeskim rynku. I faktycznie – w minionym roku u naszych południowo-zachodnich sąsiadów zarejestrowano 11.663 samochody sygnowane kroczącym lwem.

To był dobry dla rok Peugeota w Czechach. W grudniu zarejestrowano tam kolejnych 829 pojazdów francuskiej marki i uzyskano wynik, o którym wspomniałem wyżej. Dodajmy przy okazji, że r oku 2017 Peugeot został po raz pierwszy najlepiej sprzedającą się marką samochodów dostawczych!

Miniony rok rozpoczął się dla Peugeota bardzo dobrze. Był to efekt kampanii wyprzedażowej aut z rocznika 2016. Na szczęście dobre tempo udało się utrzymać w kolejnych miesiącach. Trend ten został wzmocniony przez wprowadzone do oferty w ubiegłym roku modele 5008 (już jako SUV) oraz 308 (lifting). W efekcie na koniec roku Peugeot uplasował się na siódmej pozycji wśród najchętniej kupowanych marek z udziałem w rynku na poziomie 4,01%.

Samochody osobowe

W ubiegłym roku w Republice Czeskiej zarejestrowano 8.613 samochodów Peugeot, co oznacza wzrost o 518 sztuk (6,4%) w stosunku do wyników z 2016 roku. Przełożyło się to na awans o jedno miejsce w rankingu producentów samochodów, na 8. miejsce. Najbardziej wzrosła sprzedaż modelu 2008, który zanotował wzrost w ubiegłym roku o 21,3% w stosunku do roku 2016. W roku 2017 sprzedaż tego modelu osiągnęła poziom aż 2.337 egzemplarzy! Więksi bracia z gamy SUV-ów aż takimi wynikami pochwalić się nie mogą, ale to wyraźnie droższe samochody. Mimo to w Czechach w ubiegłym roku zarejestrowano 1.053 sztuki Peugeota 3008 oraz 282 egzemplarze modelu 5008. Należy jednak pamiętać, że ten drugi trafił na rynek dopiero we wrześniu.

Miniony rok dla Peugeota oznaczał nadwyżkę popytu nad podażą w segmencie SUV-ów właśnie. Z jednej strony to marzenie w świecie kapitalistycznym, z drugiej zaś nie można wykluczyć, że część klientów poszła do konkurencji, gdy usłyszała, że przyjdzie im czekać wiele miesięcy na wymarzony model francuskiej marki. Francuzi wprawdzie uruchomili kolejną zmianę w celu zwiększenia produkcji, ale zatory w zamówieniach niełatwo rozładować.

To był też dobry rok dla Peugeota w Czechach w gamie osobowych wersji aut użytkowych. Dobrze sprzedawał się Peugeot Traveller (484 rejestracje) oraz Partner Tepee (rekordowe 1.107 sztuk, o 157 egzemplarzy więcej, niż w roku 2016, +16,5%).

Samochody dostawcze

Świetny był ten miniony rok dla Peugeota w gamie lekkich aut użytkowych. W Czechach marka wysunęła się na prowadzenie w tym segmencie rynku zdobywając dla siebie 15,72% udziału. Wszystko to dzięki zarejestrowaniu w Czechach 3.050 samochodów tego typu, o 379 więcej (+14,2%), niż w roku 2016.

Kluczowym modelem był tu – co łatwe do przewidzenia – Boxer. W minionym roku był to nie tylko najlepiej sprzedający się dostawczy Peugeot, ale w ogóle najchętniej kupowany model w tym segmencie. Nic dziwnego, skoro sama tylko Czeska Poczta odebrała w minionym roku blisko 600 egzemplarzy tego auta!

W minionym roku na czeskie drogi wyjechało też 260 nowych Expertów (wzrost o 7,9%) i 369 Partnerów (+23%).

Jesteśmy bardzo dumni z wyników osiągniętych przez Peugeota w Czechach w zeszłym roku. Takie rekordy nie zdarzają się każdego dnia! Teraz jednak stoimy w obliczu niełatwych zadań, ponieważ w tym roku zamierzamy utrzymać wysoko ustawioną poprzeczkę. Naszym celem jest obrona pozycji lidera lekkich aut dostawczych. Jeśli chodzi o samochody, to mamy silne atuty: atrakcyjną gamę SUV-ów, których dostawy w 2018 roku powinny być szybsze i bardziej płynne” – powiedział Marco Venturini, dyrektor generalny Peugeot w Czechach.

 

 

Krzysztof Gregorczyk; grafika: Peugeot

Galeria

Jeśli na powyższej liście nie ma Twojego wydarzenia zajrzyj tutaj

polecamy

Może ci się spodobać również
avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o