Wczoraj w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono plan budowy nowoczesnej fabryki w okolicach Lubartowa na Lubelszczyźnie!
Właśnie tu ma być zlokalizowana siedziba spółki zależnej od TPC Automobile Czech, s.r.o. czyli francusko-japońskiego przedsięwzięcia z siedzibą w Kolinie. Francuzi pospołu z Japończykami podjęli decyzję o takiej lokalizacji z kilku powodów. Na konferencji prasowej padły m.in. słowa o ogromnym potencjale ludzkim [w wolnym tłumaczeniu: „tania siła robocza w najbiedniejszym regionie UE” ;-)] oraz o zaawansowanych planach budowy lotniska w pobliskiej Niedźwiadzie. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że w nieodległej stolicy województwa krzyżują się dwie ważne drogi krajowe – numer 17 z Warszawy przez Lublin i Zamość do granicy z Ukrainą oraz numer 19 z Białegostoku przez Lublin do Rzeszowa.
Zobacz: nowe samochody Peugeot. Promocje i wyprzedaż
Jeszcze przed Wielkanocą rozpocznie się proces wykupywania terenów pod budowę fabryki. Na szczęście wybrano lokalizację, w której nie ma kłopotów z brakiem uregulowań prawnych własności ziemi. Najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami ruszy budowa fabryki!
Zobacz: Testy samochodów Peugeot. Pomiary, opinie, spalanie
Zanosi się na dynamiczny rozwój centralnej Lubelszczyzny. Lotnisko i fabryka wielkich koncernów samochodowych – nareszcie ten region przestanie być kojarzony niemal wyłącznie z rolnictwem. Pewne nadzieje na współpracę z TPC ma także kraśnicka Fabryka Łożysk Tocznych S.A. nieco kulejąca ostatnio z powodu wysokich cen stali na rynkach światowych i jednocześnie niekorzystnego dla eksporterów kursu złotówki. Nie jest wykluczone, że FŁT podejmie współpracę z nową fabryką pod Lubartowem – rozmowy już trwają.

Na tym terenie będzie budowana fabryka
Cieszy nas fakt, że wreszcie jakieś polskie władze nie zastanawiały się nad złożonymi propozycjami przez dwa lata. Dynamiczni samorządowcy z Lubelszczyzny błyskawicznie – jak na polskie warunki – podjęli decyzję o lokalizacji przedsięwzięcia. Udało się wynegocjować z TPC Automobile niezłe warunki, stosunkowo krótkie (10 lat) zwolnienie z podatku od nieruchomości, a władze zobowiązały się przeprowadzić szereg szkoleń dla przyszłych pracowników umożliwiających przekwalifikowanie się i zdobycie zatrudnienia mieszkańcom regionu. Będzie to możliwe dzięki pomocy unijnej z programu ZPORR finansowanego z funduszu EFS.
Zobacz: wiadomości na temat samochodów Peugeot. Aktualności ze świata lwa, codziennie
Pozostaje nam teraz czekać na Citroëna C1 i Peugeota 107 (oraz Toyotę Aygo) „made in Poland”. Może dzięki temu ceny tych wdzięcznych autek na lokalnym rynku także spadną?… Oby!
KG
Najnowsze komentarze